Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Podróże z winem w tle i wyjątkowe, regionalne wina - Wina z Bułgarii

17.08.2009 21:22

Wina z Bułgarii

Dla tych, co nie pamiętają:
Kiedyś, za czasów, gdy Bułgaria była socjalistyczna, jedynym eksporterem win bułgarskich (może i producentem) był Vinprom, a w PRL-u można było kupić bułgarskie wina jak Cabernet albo Melnik. Była jeszcze Witoscha, ale to było bardzo słodkie wino (smakowało jak syrop). Wszystkie te wina, delikatnie mówiąc, miały bardzo „specyficzny” smak. Raz tylko, będąc w Bułgarii na wczasach, piłem bardzo dobre wino, nie pamiętam, niestety jego nazwy, pamiętam, że było sygnowane przez Bułgarską Akademię Nauk.

Teraz:
Teraz, choć wszystko się zmieniło, jak wszędzie, zresztą, Polacy nadal pozostali wierni winom z Bułgarii. Około połowa eksportu wina z Bułgarii do krajów Unii trafia do Polski (tak było np. 2007 –informacja z www.money.pl). Wpisałem w wyszukiwarce „wino bułgarskie” nie znalazłem prawie żadnych ofert sprzedaży tych win. Żeby kupić, trzeba pójść do supermarketu, a tam są w większość, według mnie, wina niskiej jakości (np. różnego rodzaju wina typu Sofia, w cenie około 10 - 15 zł). Aby skończyć temat supermarketu, zacytuję jednego z somalierów: „wina w supermarketach są dobre, bo są dobre i tanie”.
Wracając do win z Bułgarii, ostatnio byłem w podróży służbowej w Sofii, gdzie oczywiście, zainteresowałem się winami tam produkowanymi obecnie. Dowiedziałem się między innymi, że część winnic odzyskali dawni właściciele i zaczęli produkcję win, część natomiast to nowi producenci, którzy wykupili winnice i również zaczęli produkcję. Dlatego, w Bułgarii pojawiło się wiele nowych znakomitych win (oczywiście to moja opinia !). Tanie wina, podobno, zawierają dużo „chemii”, nie wiem czy to prawda, tak twierdzi zaprzyjaźniony taksówkarz z Sofii. Będąc już w Sofii kupiłem i przywiozłem kilka win, nie wszystkie już próbowałem ! Wina nie są z najwyższej półki, (według mnie, najwyższa półka, to wina, które kosztują powyżej 120 – 150 PLN), kupiłem wina, które kosztują poniżej 110 PLN, od około 21 do 105 PLN. Teoretycznie jest to prawie cały przekrój cen win, na które mnie stać i można było przywieźć w walizce w samolocie.

Wina:
Wybrałem wina, w większości polecone przez osobę, która mieszka w Bułgarii jakiś czas, również sklep (Supermarket Elmag w Sofii), w którym kupiłem wina był polecony przez niego. Polecanymi winami był wina z firmy Todoroff, która od 2001 jest w rękach Ivana Todoroff’a. Oprócz produkcji win Todoroff prowadzi hotel SPA i restauracje, pobyt połączony z degustacją win. Oprócz win z firmy Todoroff kupiłem wina z Terra Tangra, Domaine Boyar oraz z firmy o swojsko brzmiącej nazwie Katarzyna. Prawie wszystkie wina, które próbowałem były eleganckie i z charakterem, zwykle o złożonym owocowym smaku i dość długiej eleganckiej końcówce.
Na koniec taka refleksja: do Polski sprowadzane są wina całego świata, często nie są warte swojej ceny. Skoro Bułgaria eksportuje połowę win do Polski to może w śród tych win znalazłyby się wina (jakiś eksporter) np. ze średniej półki, ale w cenach podobnych do tych z Bułgarii, bez 80 – 100 % narzutów. Szkoda, więc, że w Polsce można kupić tylko bułgarskie wina w supermarketach, a nie te naprawdę dobre bułgarskie wina.

Łącza do tych bułgarskich win:

Cabernet Sauvignon Solitaire ORLOVO Domaine Boyar 2006

Merlot Grand Reserva Terra Tangra 2005

Cabernet Sauvignon Thracians’ mystery Todoroff 2005

Mavrud Teres Special Selection Todoroff 2007

TT Terra Tangra 2007

First Vintage Katarzyna Estate Ltd. 2006

Merlot South Sakar Grand Reserva Terra Tangra 2005

17.08.2009 21:42
Trzeba przyznać, że dzięki Jackowi poznaliśmy bułgarskie wina z tej lepszej strony. Niektóre, z tych jakie mieliśmy okazje spróbować, były rzeczywiście bardzo dobre. Ciekawe, gdzie i po jakich cenach można kupić je w Polsce, a konkretnie w Warszawie.

24.08.2009 15:40
"oraz z firmy o swojsko brzmiącej nazwie Katarzyna"... "Firma" Katarzyna jest to winnica należąca do europejskiej spółki Belvedere. Ta spółka jest właścicielem marki m.in Sobieski Vodka :) W Polsce są dwaj przedstawiciele winni tej spółki, Domain Menada (pracowałem tam) oraz Sommelier (małe ilości, ale zaopatruję się tam). Domain Menada sprzedaje głównie wina marketowe, ale mała część jest dość przyjemna, a Sommelier głównie specjalizuje się w sektorze HoReCa.

P.S.
Do Bułgarii, Mołdawii, Gruzji docierają nowoczesne systemy produkcji wina, ziemię i winnice wykupują zachodni producenci (wszystko odbywa się tak samo jak w Chile czy Argentynie). Aktualnie ziemia jest jeszcze tania i podejrzewam, że rządy Państw bardzo się cieszą z zagranicznych inwestorów. I dzięki temu, mamy coraz więcej dobrych win z tej części świata.

11.05.2012 16:43
obrazek
Wszystkich, którzy są zainteresowani zakupem wina bułgarskiego, takiego właśnie jak np. Todoroff lub innych z wyzszej polki i tak samo dobrych zapraszam do kontaktu ze mną. Jestem przedstawicielem dystrybutora i importera wina BUŁGARSKIEGO !!!
Mamy wina z takich winnic jak Pulden, Todoroff, Lovico, Stambolovo, Burgozone i Light Castle. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.mardec.pl bo tak sie nazywamy:MARDEC!
Proszę o kontakt ze mna: Magdalena 693 714 400 wysle cennik, pełną ofertę i odpowiem na wszystkie pytania. Nasze biuro znajduje sie w Warszawie, prowadzimy tez sprzedaż wysylkową! pozdrawiam i wszystkich, ktorzy kochaja bulgarskie wina zapraszam do kontaktu z nami, tez na maila : magda@mrdc.pl . Teraz bulgarskie wina są już tylko na wyciągnięcie ręki!

11.05.2012 22:24
No proszę widzę, ze w KRK czas odwiedzić Baryłeczkę :)


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem