Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel degustacyjny - wina z Montecariano -18.12.2015

2015/12/26

 

 

Spotkanie z winami z winnicy Montecariano -18 grudnia 2015 r.

 

Słuchaliśmy ostatnio w „Trójce” wywiadu z Markiem Kondratem, aktorem, a ostatnio głównie importerem i sprzedawcą win. Mówił o wielu ciekawych sprawach, historiach, ludziach, regionach związanych z winem, promując jednocześnie swoją ostatnio wydaną książkę „Winne strony. Opowieść o pasji, która zmienia życie.” Mówił, miedzy innymi, o tym, że sprowadza wina tylko z małych winnic, z którymi związany jest człowiek – twórca i producent tych win.

Bożena Chodurska, mieszkanka Bielska- Białej sprowadza wina z niewielkich włoskich winnic. Wina z jednej z takich winnic – Montecariano, prezentowała na panelu portalu www.nasze-wina.pl.  

Winnica Monecariano jest własnością rodziny Gini-Galtarossa i obejmuje 27 hektarów ziemi w południowym regionie gór oddzielających dolinę Fumane od Marano w rejonie Valpolicella w regionie Werona.

Na spotkaniu Pani Bożena zaprezentowała 5 win, których notki producenta zamieszczamy poniżej.

1.       Valpolicella Classico Superiore Corte Monte D.O.C. 2011-Valpolicella Classico Superiore Corte Monte Montecariano 2011

Rubinowy kolor z nutą aromatów owoców czerwonych, czereśni, wiśni, owoców leśnych oraz wyczuwalnych aromatów przypraw, takich jak czarny pieprz, mięta pieprzowa, cynamon. Superiore jest winem strukturalnym. Pozostawia trwały smak. Wino to leżakuje w dębowych beczkach 24 miesiące, a później 6 miesięcy w butelkach. Typowe wino stołowe.

Wino otrzymało nagrodę Super Star.

Ocena uczestników spotkania:

Średnia ocena to 6 punktów w skali 10 punktowej. Opinie były zróżnicowane od 4 do 7 punktów z przewagą ocen zbliżonych do 7. Uczestnicy spotkania w miarę zgodnie potwierdzali, że jest to wino gastronomiczne, które dobrze będzie komponowało się potrawami włoskiej kuchni.


2.       Cabernet Sauvignon „Puntara” I.G.T. 2008 -Cabernet Sauvignon Puntara Montecariano 2008

 

Puntara to wino w kolorze rubinowym z refleksami fioletowymi. Pozostawia aromat owoców leśnych, jeżyny, suszonych owoców, śliwek, czerwonej porzeczki i maliny, gorzkiego kakao oraz nuta czarnego pieprzu. Wino przechowujemy przez 3 lata w beczkach z dębu francuskiego, który oddaje również aromat i zapach wanilii. Dobrze zbilansowane. Wybitne wino do mięs.

Otrzymało 93 pkt w Wine Spectator oraz 92 pkt. w Wine Enthusiast. Wine Championship – złoty medal, Litwa 2015r.

Ocena uczestników spotkania:

Wino spodobało się degustatorom. Średnia ocen to 7, ale jeśli można mówić o mocnych i słabych siódemkach, to ta była bardzo mocna. Rozpiętość ocen pomiędzy 6,5 a 8, czyli można powiedzieć, że zgodność oceny była duża. Wino nie jest typowym Cabernet, ma w sobie dużo delikatności i może być zarówno winem towarzyszącym potrawom, szczególnie mięsnym, jak też winem spożywanym bez towarzystwa potraw. Uznaliśmy je za wino godne polecenia.


3.       Valpolicella „Ripasso” Classico Superiore D.O.C. 2010 -Valpolicella Classico Superiore Ripasso Montecariano 2010

Ripasso wytwarza się z pozostałości gron użytych do produkcji Recioto. Wino mocne i pełne o bogatym owocowym aromacie, jednocześnie gładkie i delikatne. Wino to jest robione metodą tradycyjną, czyli na bazie skórek i pozostałości gron użytych do produkcji Recioto.

Rubinowo – czerwony, intensywny kolor z refleksami granatowymi. Wspaniały aromat czereśni, jeżyny i jagody z nutą kawy. Balsamiczny posmak lukrecji daje odczucie wina dobrze zbilansowanego. Dobrze komponuje się z daniami mięsnymi oraz serami.

Ocena uczestników spotkania:

Wspólna ocena uczestników spotkania to 6. Oceny wahały się pomiędzy 6 i 7, tak, że finalną musieliśmy ustalać w trakcie dodatkowej dyskusji. Wino nie wzbudziło wielkich kontrowersji. Przyjęte zostało ciepło, ale też nie wzbudziło wielkich emocji.


4.       Amarone della Valpolicella Classico D.O.C. 2008 -Amarone della Valpolicella Montecariano 2008


Jest to wino bogate, jednocześnie aksamitne i długowieczne. Rubinowy kolor z refleksami granatowymi. Wysoka koncentracja aromatów zawierających nuty słodkich suszonych śliwek, czerwonych owoców, goździków, czekolady oraz na finiszu kawy.

Najlepiej delektować się nim na zakończenie uroczystej kolacji lub degustować w towarzystwie dojrzałych, twardych serów.

Ocena uczestników spotkania:

Wspólna ocena uczestników spotkania to 9.  Oceny wahały się pomiędzy 8 i 10. Amarone należy do wielkich włoskich win, co potwierdziły rezultaty degustacji.


5.       Amandorlato Recioto della Valpolicella D.O.C.G. 2004 -Recioto della Valpoliciella Amandorlato Classico Montecariano 2004

 

Recioto to wino historyczne. Jest symbolem kultury winiarskiej apelacji Valpolicella. Jest to jeden z najwspanialszych produktów winiarskich Valpolicelli. Uznawane przez prawdziwych znawców win.

Rubinowy, intensywny kolor, bogaty w refleksy fioletowo – granatowe. Wyczuwalny aromat dojrzałych owoców czereśni i śliwki, pieprzu czarnego oraz zapach owoców suszonych.

W ustach wyczuwalny smak czekolady i aromatycznych ziół. Wyczuwalny na finiszu smak gorzkich migdałów, skąd nazwa Amandorlato. Jest to wino medytacyjne. Można je dodać do serów długo dojrzewających, dziczyzny oraz suszonych owoców.

Ocena uczestników spotkania:

Ocena średnia uczestników degustacji to 9. Rozpiętość ocen od 7 do 10. Było to jedyne słodkie wino tej degustacji, ocenione entuzjastycznie przez część uczestników spotkania. Co ciekawe nie zostało później zgłoszone do głosowania na wino panelu.

 


Podsumowanie

Jak zwykle na koniec degustacji zapytaliśmy uczestników, które z win uznali za wino panelu. Zgłoszono dwie kandydatury. Jedną z nich było Amarone, a drugą ku mojemu zaskoczeniu Cabernet Savignon, bardzo promowane przez Magdę Poklewską. Potrzebne były aż dwa głosowania, aby wyłonić zwycięzcę, którym zostało Amarone.  Nikt nie zgłosił Reciotto pomimo wcześniejszych entuzjastycznych ocen.

Tak więc Amarone potwierdziło swoją dominację.

Należy podkreślić, że spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, którą tworzyła w dużej mierze Pani Bożena Chodurska, reprezentująca w Polsce winnicę Montecariano. Dodatkowo uczestnicy spotkania mieli możliwość zamówienia i zakupu prezentowanych win bezpośrednio od importera.

Mamy obietnicę od Bożeny Chodurskiej kolejnych prezentacji win z małych włoskich winnic.  Liczymy na równie ciekawe propozycje.

 

W spotkaniu uczestniczyli:

Państwo Gradowscy, Elżbieta Olszewska, Magda Poklewska, Iwona Purzycka, Iwona Wardęcka, Marek Łubiarz, Robert Olszewski, Jacek Purzycki, Piotr Sobolewski, Mateusz Wardęcki,

oraz gospodarze panelu

Bożena Chodurska, Bożena Skibicka, Krzysztof Chełpiński

 

 

Relację przygotował Krzysztof, wstęp i poprawki Bożena.

 

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.