Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Kolekcja win węgierskich w Lidlu.

2016/02/13

Kolekcja win węgierskich w Lidlu.

 

Oczarowała mnie broszura opisująca najnowszą kolekcję win w sklepach Lidla. Piękna oprawa plastyczna, dobrze przygotowana,  w przemyślany sposób, informacja o regionach winiarskich, historii wina i winiarzach z Węgier sprawiły, że z wielkim zainteresowaniem oczekuję na wrażenia smakowe związane z prezentowanymi tam winami.

Nie mogę się oprzeć i mam nadzieję, że autorzy broszury mi to wybaczą, żeby nie zacytować obszernych jej fragmentów.

 

Na początek:

Tradycje związane z winiarstwem sięgają tu aż II wieku naszej ery. Tokaj – jedno z najbardziej cenionych win – był ulubieńcem Ludwika XIV, Piotra Wielkiego i Beethovena, wkrótce też, okrzyknięto go Winem Królów! O tym najsłynniejszym węgierskim trunku można usłyszeć nawet w hymnie narodowym…

Idealne warunki do uprawy winorośli – świetna gleba, czysta woda i doskonała ekspozycja na promienie słoneczne sprawiły, że wino na stałe wpisało się w węgierski krajobraz i rozsławiło kraj na cały świat.

 

Dowiadujemy się następnie, że na Węgrzech wyróżniamy 11 regionów i podregionów winiarskich.

Tokaj – to najsłynniejszy z regionów winiarskich na Węgrzech. Tu właśnie pojawiająca się na winogronach szlachetna pleśń Botrytis Cinerea powoduje ich szybkie wysychanie, a wyniku tego procesu powstają słodkie wina Tokaji Aszu i Tokaji Essencia.

Powstają tu również wina wytrawne, półwytrawne i słodkie produkowane głownie z odmian Furmint, Harslevelu i Muscat.

 

Balaton -  z podregionami Badacsony, Balatonboglar, Balatonmellek, BalatonFurred-Csopak. Z produkowanych tu win ponad 80 % to wina białe. Najbardziej znany jest region Badacsony. Wyróżniono zajmujący południowy brzeg jeziora region Balatonboglar gdzie produkuje się białe wina ze szczepu  Muscat, a czerwone z odmian Cabernet, Merlot i Kekfrankos.

 

Nagy-Somli – to region, gdzie dominują głównie firmy rodzinne, a winnice położone sa na stokach wygasłego wulkanu. Uprawiane są tu głównie odmiany białe, jak: Harslevelu, Furmint, Juhfark, Welschriesling, Tramminer i Chardonnay.

 

Villany – najbardziej rozpowszechnionym szczepem jest tu Portugieser, a coraz większą popularność zyskują: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Pinot Noir.

 

Szekszard – jeden z najstarszych regionów winiarskich Węgier. Tu ze szczepu Kadarka w połączeniu z Kekfrankos, Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc produkuje się wino Bikaver, do którego nazwy oprócz Szekszard ma prawo tylko region Eger.

 

Duna-Tisza koze – dzieli się na trzy regiony winiarskie Kunsag, Hajos-Baja i Csongrad. Większość produkowanych tu win ma charakter lekki i najlepiej smakują młode.

 

Eger to jeden z najchłodniejszych obszarów produkcji wina na Wegrzech. Najbardziej znanym winem jest Bikaver (Bycza Krew). Oprócz Bikavera produkowane są tu jednoszczepowe wina czerwone i wina białe, z których najbardziej znane są delikatna w smaku Leanyka oraz wytrawny, Mineralno-owocowy Olaszrizling.

 

Matra – położony u stóp gór Matra. W tym górzystym regionie uprawiane są głównie: Sarga Muskotaly, Leanyka, Harslevelu, Tramminer i Chardonnay , z których produkuje się wina białe.

 

Sommelier poleca:

Matrai Muskat Ottonel 2014, Fischer – półsłodkie, lekkie białe wino w cenie 19,99 zł;

Nagy-Somloi Zenit 2014, Tornai – wytrawne, lekkie białe wino w cenie 19,99 zł;

Matrai Sarga Muskotaly 2014, Bardos-półwytrawne, lekkie, białe wino w cenie 19,99 zł;

Egri Bikaver „TITI” 2013, Gal Tibor – wytrawne, ciężkie czerwone wino w cenie 27,99 zł;

Shiraz-Merlot Cuvee 2014, Feind Lajos – wytrawne, średnio ciężkie czerwone wino w cenie 22,99 zł;

Szekszardi Cuvee Faluhely 2013, Bodri – wytrawne, ciężkie czerwone wino w cenie 34,99 zł;

Szekszardi Cabernet Franc 2013, Meszaros Pal – wytrawne, średnio ciężkie czerwone wino w cenie 24,99 zł;

Tokaji Late Harvest Cuvee 2014 Royal Tokaji – Słodkie, lekkie białe winow w cenie 27,99 zł;

Tokaji Late Harvest Cuvee 2014, Bodvin – Słodkie, lekkie białe wino w cenie 24,99 zł;

Tokaji 5 Puttonyos Aszu 2009, Royal Tokaji – słodkie, średni ciężkie białe wino w cenie 69,90 zł.

 

Jak widać mamy z czego wybierać.

Oczarowany broszurą prezentującą wszystkie wina z nowej kolekcji (nie tylko polecane) wybiorę się zapewne do Lidla po próbkę win od naszych bratanków.

Bo przecież  - Lengyel, Madyar ket jo barat!

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.