Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

5 rzeczy o Petit Verdot



Pochodzenie


Geneza nazwy Petit Verdot nie jest skomplikowana, a przynajmniej nie ma wątpliwości co do pierwszego członu nazwy. Francuskie określenie „petit” oznacza „mały” i odnosi się do wielkości winogron. Natomiast „Verdot” kontrastuje z innym członkiem winiarskiej rodziny  -  Gros Verdot, który charakteryzuje się większymi winogronami. Bardziej realne jest po prostu słowo „zielony”, które odzwierciedla skłonność odmiany do braku osiągnięcia pełnej dojrzałości. Petit Verdot na pewno jest starszą odmianą niż Cabernet Sauvignon. Powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania Duras i Tressot. Podobno to właśnie omawiana odmiana była zasadzona jako pierwsza w Bordeaux przez starożytnych Rzymian. W XVII wieku był jedną z ważniejszych odmian w wielu winnicach Bordeaux. Jednakże sporo krzewów Petit Verdot usunięto z lewego brzegu Bordeaux po niszczycielskim ataku filoksery. Co więcej, po przejmujących mrozach w 1956 roku zdecydowano się na ponownie zlikwidowanie Petit Verdot. Odmianie nie pozwolono wyginąć całkowicie, gdyż lata sześćdziesiątych i siedemdziesiątych stanowią początek nowego rozdziału w historii szczepu. Po wyrwaniu krzewów z korzeniami zastąpiono je bardziej konsumpcyjnymi odmianami – Merlot i Cabernet Sauvignon. Było to częściowo spowodowanie trendami na rynkach USA. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż gdyby nie odporność na gnicie i choroby winorośli, Petit Verdot najpewniej zostałby zapomnianym szczepem. W latach osiemdziesiątych w Nowym Świecie nastąpiło odrodzenie tej odmiany, szczególnie popularna stała się w USA, Australii, Włoszech, Hiszpanii, Chile oraz Portugalii. Historia Petit Verdot jest nieco podobna do Carmenere – oba szczepy praktycznie zostały zapomniane we Francji, by ponownie znaleźć zainteresowanie w innych częściach świata.

 


 

Charakterystyka

 

Ze względu na wysoki poziom antocyjanów w grubych skórkach, Petit Verdot zwykle daje wina o gęstej, wręcz atramentowej strukturze, natomiast w kieliszku najczęściej jest niemal czarne z fioletowymi refleksami. Charakteryzują się też sporymi garbnikami. Dość spora jest rozpiętość aromatów – piżmo, fiołki, banany, koper, anyż oraz białe kwiaty, ale również lukrecja, grafit, buraki cukrowe, jagody oraz skóra. Oprócz jednoszczepowych win często łączy się go z Cabernet Sauvignon. Obecnie zaledwie garstka producentów z Francji produkuje wina skomponowane w 100% z Petit Verdot, na przykład Chateau Moutte Blanc Moisin Bordeaux Superieur, Chateau d’Osmond oraz Chateau Mirambeau Papin. Z Hiszpanii na uwagę zasługuje Marques de Grignon. Kalifornia oferuje – między innymi – Rasa Vineyards, Champoux Vineyards, Stagecoach Vineyard oraz Bien Nacido Estate. Z Włoch na uwagę zasługują Maurigi, Poggio di Bortolone, Guicciardini Strozzi, Baglio di Pianetto, Podere S. Cristoforo di Lorenzo Zonin, Barone Sergio oraz Francesc Gambini. Sporo jak na szczep, który w mniemaniu wielu degustatorów służy jedynie jako przyprawa do wina właściwego, prawda?

 

Uprawy

 

Argentyna, Australia, Chile, Francja (głównie Bordeaux-Medoc), Włochy (Maremma w Toskanii oraz Lazio), Portugalia, USA (Kalifornia, Colorado, Texas, Virginia, Missouri oraz Washington), Nowa Zelandia, RPA oraz Hiszpania.

 


 

Z czym łączyć?

 

Twarde sery, gorgonzola, steki, pikantna wieprzowina, jagnięcina, gulasz z fasolą, risotta alla Milanese, zupa z soczewicy z szynką. Z uwagi na sporą zawartość tanin Petit Verdot lubi odetchnąć przed wypiciem, więc śmiało dekantujcie.

 

Petit Verdot niejedno ma imię..

 

Bouton, Carmelin, Heran, Lambrusquet Noir, Petit Verdau, Petit Verdot Noir, Verdot oraz Verdot Rouge.


tekst: Michał "WineMike" Misior

źródła:

"Encyklopedia win" Hugh Johnson i Jancis Robinson

"Sommelier" Tomasz Prange-Barczyński

foto:

LodiWine

TheGoodWineGuru


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.