Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Langwedocja - ukryty raj w kropli wina

Jeżeli ktoś potrafi wykorzystać bogactwo Langwedocji, której klimat daje ponad 2800 godzin słońca rocznie ten stanie się szcześliwym człowiekiem i odniesie sukces na rynku winiarskim.
Langwedocja-Roussillon to jeden z najstarszych regionów winiarskich we Francji położony w południowej części kraju nad Morzem Śródziemnym. Mało osób pijących wina w Polsce wie ,że jest to jednocześnie największy (łącznie 340 000 ha upraw) winiarski rejon we Francji zawierający aż 40% powierzchni upraw wszystkich francuskich winnic. Sam region winiarski Langwedocji charakteryzuję się niezwykłym zróżnicowaniem pod względem krajobrazu, gleby oraz klimatu. Ten wspaniały rejon to oprócz urokliwych winnic również wielka księga historii Francji.  Dzieje Zakonu Templariuszy, rozwój gospodarczy oraz kulturalny kraju przez wieki były ściśle związane właśnie z Langwedocją. Wspaniała śródziemnomorska przyroda oraz zabytki tego regionu zapraszają do spędzenia wspaniałych wakacji.

Sytuacja winiarstwa w regionie Langwedocji


krzyz-langwedocja magnify Od czasów napoleońskich wina langwedockie mają opinie prostych oraz tanich.
Czy słusznie?
Na przełomie lat 60 i 70 tych XX wieku w wyniku wprowadznia zmian związanych z liberalizacją handlu między państwami dawnego EWG, na rynek francuski po raz pierwszy na skalę masową dopuszczono tanie wina z Włoch oraz Hiszpanii. Okazało się, że dalsze prowadzenie dotychczasowej polityki sprzedażowej związanej z produkcją  słabych jakościowo win może przynieść znaczne osłabienie kondycji ekonomicznej winiarstwa langwedockiego.
Powyższa sytuacja doporowadziła do pierwszych posunięć mających na celu ograniczenie masowej produkcji oraz podniesienia jakości win produkowanych w Langwedocji.
W tym okresie powstała koncepcja nowej, charakterystycznej kategorii dla win z tego regionu , która dzisiaj jest znana jako  Vins de pays, czyli tzw. wina regionalne.
Nowa norma  wymuszała na producentach przede wszystkim ograniczenie produkcji win, określenie obszarów upraw oraz  sadzienie odpowiednich odmian winorośli. Kategoria Vins de pays nie jest tak restrykcyjna jak w przypadku win wyższej jakości typu AOC i pozwala na wytwarzanie win jednego blendu co podnosi jej atrakcyjność wśród winiarzy.
Wprowadzenie nowej kategorii win przyczyniło się do zdecydowanej poprawy jakości win oraz profesjonalnej selekcji lokalnych szczepów.
A jaki jest status win typu AOC na terenie Langwedocji?
Dzięki podjętym zmianom w uprawie winorośli oraz produkcji win coraz więcej winnic mogło ubiegać się o status AOC, których w chwili obecnej jest około 20%.
Dzisiaj na terenie Langwedocji produkuje się głównie proste wina stołowe oraz VCC tj. wina do szybkiego spożycia.
Produkowane wina to nie tylko wina wytrawne ,ale również znane i cenione słodkie Muscaty, które zachwycają stosunkiem swojej jakości do ceny.
Większośc produkowanych win w tym regionie jest sprzedawana w supermarketach na terenie całej Francji, a średnia cena win nie przekracza 3 Euro za butelkę. W moich rozmowach z Francuzami wynika, że wina z Langwedocji postrzegane są przez nich jako proste wina do codziennego użytku.
Ta sytuacja powoli się jednak zmienia, głównie ze względu na przejmowanie winnic przez nowe pokolenie winiarzy.
Od przełomu stulecia zauważalna jest duża dynamika inwestycji winiarskich w tym regionie przez innych producentów win z Francji co widocznie przyczynia się do podniesienia jakości produkowanych tutaj win.
Oprócz wielkich graczy produkujących po kilkanaście milionów butelek win rocznie takich jak D.I.D jest wielu lokalnych producentów, którzy poszukując niszy rynkowej wytwarzają naprawdę dobre i ciekawe wina, ktore niestety są niedostępne w szerokiej dystrybucji.
Szkoda, ponieważ poza lokalnymi imprezami winiarskimi są one praktycznie zupełnie nie znane dla szerszej grupy miłośników win również w naszym kraju.

Kilka zdań o Apelacjach Win w Langwedocji

Najbardziej znaną apelacją regionu Langwedocja  to Coteaux du Languedoc obejmująca swoim zasięgiem mniejsze podregiony do których należą: St.-Loup, Montpeyroux, Picpoul de Pinet, Blanquette de Limoux,Fougeres, Saint-Chinian.
Moim ulubionym regionem winiarskim Langwedocji są regiony nadmorskie w których produkowane są nie tylko wina wytrawne, ale również wspaniałe i uwielbiane przeze mnie naturalne wina słodkie (VDN) w tym i musjące (!) za szczepu Muscat z apelacji Muscat de Frontignan, Muscat de Lunel, Muscat de Mireval oraz Muscat de St.-Jean de Minervois.

Lista apelacji AOC w Langwedocji:

Blanquette de Limoux
Blanquette Méthode Ancestrale
Cabardes
Clairette de Bellegarde
Clairette du Languedoc
Corbieres
Coteaux du Languedoc
Crémant de Limoux
Faugeres
Fitou
Frontignan
Limoux
Malepere
Minervois
Minervois - La Liviniere
Muscat de Frontignan
Muscat de Lunel
Muscat de Mireval
Muscat de Saint-Jean-de-Minervois
Saint-Chinian
Vin Frontignan

Szczepy Langwedocji:


muscatlunel magnify Rejon Langwedocji to prawdziwy skarbiec uprawianych szczepów.
Najbardziej popularne są szczepy odmiany czerwonej do których oczywiście należą: Grenache, Carignan ,Syrah, Cinsault Mouvèdre oraz Syrah.
Dwa pierwsze to lokalne szczepy, które uprawiane są „od zawsze” na terenie Langwedocji i kojarzone są  właśnie z tym regionem.
Oczywiście oprócz w/w szczepów na masową skalę uprawia popularne szczepy takie jak Cabernet Sauvignon, Pinot Noir oraz Merlot.
Wiele z produkowanych win czerwonych jest kupażowanych, które tworzą interesujące mieszanki czego ciekawym przykładem są wina producenta Domaine de FAMILONGUE.
Wsród bialych odmian winogron najbardziej popularne są następujące szczepy: Grenache Blanc, Piquepoul Blanc, Malvoisie, Muscat, Chardonnay i Sauvignon Blanc.
 
W stronę jakości i nowoczesności

Dzięki zmianie systemu prawnego oraz mentalności lokalnych producentów region langwedocki jakościowo pnie się w górę pod względem jakości wytwarzanych win.
Coraz większa liczba winiarzy produkujacych wina dobrej jakości sprawia, że w najbliższym czasie opinia o winach z tego regionu ulegnie zmianie. Jedną z firm , która wyłamuje obiegowej opinii o prostych i tanich langwedockich winach jest właśnie winnica Domaine de FAMILONGUE, której charakterystycznym i rozpoznawalnym znakiem na etykietach jest papuga. Produkowane przez tą winnice wina to niewykłe blendy różnych szczepów głównie z gron czerwonych.
Sama winnica znajduje się w regionie Larzac i jest dziełem rodziny Quinquarlet, która od początku swojej działalności stawia na jakość produkowanych przez siebie win co przynosi im wymierne ofekty w postaci licznych nagród na lokalnych i światowych wystawach winiarskich.
Zdecydowanie najlepszym winem producenta jest 3 Sens, blend szczepów: Syrah, Grenache oraz Carrignan. To bardzo eleganckie i bogate w aromaty wino znakomicie podkreśla charakter dań z grilla. Dzieki swojej wysokiej jakości wino to jest znakomicie oceniane przez specjalistów z branży winiarskiej.
Polecam również inne wina tego producenta:
Mas des Vignals z bardzo ciekawego lokalnego szczepu Cinsaul
AOC Eté à Familongue
L'âme de Familongue

Langwedockie winnice jako jedne z pierwszych z Francji i moim zdaniem w największym zakresie wprowadzają zmiany związane z nowoczesnymi projektami etykiet na produkowanych przez siebie butelkach win. Przeglądając katalogi producentów winiarskich z tego regionu nie sposób nie zauważyć tendencji odchodzenia od tzw. standardowej etykiety na, której umieszczany jest Château na korzyść ciekawych i nie rzadko śmiesznych projektów.

Polecani  producenci

Liczba producentów win na terenie Langweodcji jest naprawdę duża. Część z producentów wytwarza wina na skalę przemysłową w ilości porównywalnych do „fabryk” hiszpańskich tzn. około 5 mln butelek rocznie. W bogatej ofercie wytwórni przeważają wina stołowe, które ze względu na swoją niską cenę kupowane są do codziennego spożycia.
Z oferty dużych firm polecam wina z dwóch wytwórni, które działają na zasadzie grup producenckich:

CANTALRIC – prodent win z regionu Languedoc-Roussilion. Najwieksza liczba winnic tego producenta znajduje się w okolicach Corbieres i Minervos. Produkowane w CANTALRIC wina charakteryzują się znakomitym połączeniem procesu produkcyjnego łączącego nowoczesność z tradycją.
Większość oferowanych win pochodzi z apelacji AOC oraz VDP.
Wśród próbowanych win szczególnie gorąco polecam dwa:
Les Delices de Capendu –zdecydowanie najlepsze wino tego producenta.
Wino to blend szczepów Grenache oraz Syrah, które w procesie jego tworzenia przechowywane jest przez 6 miesięcy w beczce. W smaku bardzo eleganckie, owocowe z zaznaczonymi taninami. Wyczuwalne są w nim aromaty wanilii oraz pieprzu. Znakomicie komponuje się z czerwonymi mięsami oraz potrawami z grilla.
Szczególnie gorąco polecam w/w wino wszystkim niedowiarkom , którzy kwestionują dzisiejszą jakość win francuskich z regionu Langwedocji.
Drugim z win jest AOC Chateau de Comigne 2008. Wino z ciekawego blendu szczepów: Syrah, Grenache, Mourvedre , Carignan, które przechowywane jest 9 miesiecy w beczce. W smaku bardzo zbilansowane i dość potężne z wyczuwalnymi nutami ciemnych owoców oraz dębu. Bardzo dobre wino do świątecznego obiadu na którym królują cieżkie dania mięsne.

wino-lang magnify Kolejnym dużym producentem z regionu Langwedocji jest grupa producentów o nazwie D.A.D. (Didier Absil Développement), które zrzesza około 20 producentów. Bardzo bogata oferta win powoduje , że możemy odnaleść tutaj zarówno wina dobrej jakości takie jak Aura ) 2011 Fût de Chêne z winnicy Vignerons Du Sommierois -Languedoc AOP (blend szczepów Syrah / Grenache Noir) jak i wina typowo supermarketowe, które nie są warte większego zainteresowania.


Wina langwedockie o czym nie wolno zapominać to również wina musujące, które pod względem jakości nie ustępują swoim konkurentom z reginów Alzacji, Loary lub Burgundii.
Ciekawą propozycją są tutaj wina musujące wytwarzane w firmie SIEUR D'ARQUES, która w swojej ofercie posiada około 20 gatunków tych ciekawych win. Pod względem jakości oraz ceny konkurują one z hiszpańskimi Cavami oraz włoskimi Spumante.
Z mniejszych producentów gorąco polecam oprócz opisanej wyżej winnicy Domaine de FAMILONGUE firmę specjalizującą się w produkcji Muscatów Muscat de Lunel. Ta bardzo ciekawa winnica w której miałem możliwość spędzić chwile czasu ma typowo francuski charakter z pięknym zamkiem oraz wspaniałym klasycznym ogrodem w którym odpoczywał i tworzył sławny francuski filozof Jean-Jacques Rousseau.
Szczegółnie polecam następujące wina tego producenta:
Muscat de Printemps
Château Tour de Farges
Château de Vérargues

Kilka zdań podsumowania.


Jeżeli chcecie przeżyć interesujące wakacje, zwiedzić wspaniałe zabytki, rozkoszować się piękną przyrodą, znakomitymi winami oraz poznać ciekawą regionalną kuchnię kierunek jest jeden-Langwedocja.
Można tam dotrzeć samochodem (chociaż to trochę trwa) lub samolotem. Wina , które będziecie mieć okazję spróbować nie powinny zbytnio uszczuplić Waszych finansów. Polecam gorąco z całego serca wyprawę do wspaniałej Langwedocji.
Ja na 100% tam powrócę chociażby dla moich ukochanych Muscatów.


Arkadiusz Kalewicz

MJA Distribiution


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.