Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja II, 8 czerwca 2010 r.

 

 

 


Degustacja nie jest rzeczą łatwą, ale na pewno przyjemną i przede wszystkim uczącą – odczytywania zapachów, smaków, wrażeń…

 

Potwierdzili to wszyscy uczestnicy II Panelu Degustacyjnego, który odbył się 9 czerwca bieżącego roku.

 

Degustowali: znany sommelier Szymon Kamiński oraz gospodarze Panelu Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński, a także zaproszeni paneliści: Ewa Hutny, Zofia Pasula, Lucyna Urtrera, Marcel Kasprzak, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer i Tomasz Zieliński


Degustowanych było 5 win.


4 wina otrzymaliśmy od importera MJA Distribution z prośbą o ocenę. Ostatnie oceniane podczas Panelu wino to wino otrzymane od włoskiego importera prezentującego wina z Cantina dei Fragni na stoisku Logos Apulia podczas targów Wine&Spirits 2010.

Popatrzmy jak oceniliśmy degustowane wina.


II_Panel_degustacyjny_wino_nr_1 magnify Krstać Czarnogorski Plantaze 2008

Producent – Plantaze
Kraj – Czarnogóra
Region – Podgorica

Przyjemne wino na letni wieczór. Bladożółte o ciepłym odcieniu, trochę złota w kolorze. Pachnie delikatnie domową szarlotką, niedojrzałym jabłkiem, agrestem, jeden z paneli stów wyczuł kwiat pokrzywy. W zapachu dużo słodyczy.
Wino nieskomplikowane, z wyraźnie zaznaczoną mineralnością, dość zrównoważone o wyczuwalnej kwasowości, bez goryczki. W smaku wyczuwalny alkohol (12.5%).

Będzie pasowało do ostryg, smażonych krewetek, wszystkich potraw z czosnkiem, ale także do melona.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.


II_Panel_degustacyjny_wino_nr_2 magnify Vranac Czarnogorski Plantaze 2007

Producent – Plantaze
Kraj – Czarnogóra
Region – Podgorica

Wino o barwie intensywnej purpury przechodzącej w fiolet i niezbyt przyjemnym zapachu obory z wyczuwalnym alkoholem (13.2%). Z drugiej strony ta ilość alkoholu wydaje się zbyt niska do utrzymania struktury wina. Agresywna, wyraźnie zaznaczona kwasowość, mocne właściwości ściągające. Jednocześnie uczestnicy panelu określili to wino jako wino płaskie.

Wydaje się, że zyska z odpowiednimi potrawami - będzie pasowało do ostrego sera pleśniowego, grillowanej papryki, sałatki szopskiej.

Ogólna ocena 5 w skali 10 punktowej.



II_Panel_degustacyjny_wino_nr_3 magnify Vranac Pro Corde Plantaze 2007

Producent – Plantaze
Kraj
– Czarnogóra
Region
– Podgorica

Eleganckie, zrównoważone wino. Ciemno rubinowe, ciepłe o głębokiej barwie i przyjemnym owocowym zapachu. Wyczuwalne fiołki, leśne owoce, ale także wyraźny zapach gencjany. Wino o wyczuwalnej kwasowości, trochę goryczki. Zawartość alkoholu 13.5%.

Dobre do mięs grillowanych i tych z patelni. Będzie pasowało do wysmażonych steków z polędwicy w serowym lub cebulowym sosie. Również do dań z parmezanem.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.



II_Panel_degustacyjny_wino_nr_4 magnify Merlot Czarnogorski Plantaze 2007

Producent – Plantaze
Kraj
– Czarnogóra
Region
– Podgorica

Proste wino w kolorze ciemnego rubinu. Intensywny, nawet zbyt uderzający w nozdrza zapach, ale bez wyrazu. W smaku słodkie, niektórzy z paneli stów określili to wino jako „owocowe”. Bardzo słaba kwasowość, niewielkie właściwości ściągające.

Ogólna ocena 5 w skali 10 punktowej.





II_Panel_degustacyjny_wino_nr_5 magnify Traccia Rosso Cantina dei Fragni 2008

Producent – Cantina dei Fragni
Kraj
– Włochy
Region
– Puglia

Wino o barwie purpurowej z matowym odcieniem cegły i intrygującym, intensywnym zapachu, w którym wyczuwa się rozmaryn, ziemię, może jeszcze skórę. Wyczuwalna w pierwszej fazie pleśń, po pewnym czasie ginie. Słaba, nawet bardzo słaba kwasowość, niewielkie właściwości ściągające. W smaku lekko słodkawe, sfermentowane, o wyczuwalnych aromatach wiśniowych, ktoś w czasie oceny powiedział:  „jakby zrobione z wiśni”. To ostatnie określenie bardzo dobrze oddaje charakter wina.


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.



Ogólna ocena  powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.


Kolejne bardzo inspirujące doświadczenie. Jak się okazało w kuluarowych rozmowach, nie tylko dla mnie, ale dokładnie wszystkich paneli stów. Dobry sposób na naukę, ale również doskonały sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie, bo atmosfera w czasie Panelu była doskonała. Uczyliśmy się bawiąc i bawiliśmy ucząc. Wszyscy, bez wyjątku, podkreślali fachowość prowadzącego Panel Szymona Kamińskiego.


W zasadzie wszystkie wina oceniane  w tym panelu budziły lekkie kontrowersje. Poszczególne wina jednym smakowały bardziej, innym mniej. To chyba dobrze. Przeciętny amator win  nie jest przecież profesjonalistą, niektórzy są dopiero na początku swojej przygody z winami. Sama wiem po sobie jak bardzo z czasem zmienił mi się smak i dzisiaj doceniam wina, które kiedyś zupełnie mi nie smakowały lub odwrotnie, otwierając butelkę mojego ulubionego kiedyś Gewurztaminera, stwierdzam, że jest wciąż dobry, ale tylko w połączeniu z odpowiednią potrawą.


Udział w Panelu okazał się tak atrakcyjny, że na następny, planowany w lipcu, mamy więcej chętnych niż miejsc. Założyliśmy, że uczestników Panelu nie może być więcej niż 10. Do uczestnictwa zapraszać będziemy tylko najaktywniejszych Klubowiczów. Warunkiem powtórnego zaproszenia jest aktywny udział w dyskusji podczas Panelu oraz wpisanie swoich ocen po jego zakończeniu na Portal Nasze-Wina. Częstotliwość spotkań uzależniona będzie od liczby win zgłoszonych do oceny. Wina zgłaszać mogą Klubowicze, ale również Importerzy lub Producenci zainteresowani oceną Panelu.

 

Protokołowała - Bożena Skibicka



 

Komentarze

To było bardzo interesujące spotkanie.

Potwierdzam. Ciekawe, co na temat oceny win myśli firma MJA.

Przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedz z naszej strony, ale ostatnio wiele sie dzieje:)
Na wstepie jest nam bardzo miło , ze wina z Czarnogory spotkały sie z cieplym przyjeciem osob uczestniczacych w degustacji. Do degustacji wybralismy specjalnie dość różnorodne gatunki win , aby pokazać różnorodność winiarską w tym malutkim kraju. Vranac zasze wzbudzał bardzo silne kontrowersje z uwagi na dość ostry i intenywny bukiet. Panstwa ocena całkowicie pokrywa się z oceną osób uczestniczących w różnych degustacjach win z Czarnogory.
Vranac Pro Corde - klasa sama dla siebie jezeli chodzi o wina czerwone. Wino z prawdziwym charakterem i ta cudowną barwa. Wino do ktorego wraca większość osób, ktore go juz probowały.
Merlot- musze przyznac, ze jestesmy zaskoczeni ocena tego wina, ale po konsultacji z p. Pawłem doszliśmy do wniosku , że otwarta butelka musiała być popsuta. To sie zdarza nawet najlepszym winnicom i dlatego na nastepną degustacje postaramy sie dostarczyc jeszcze jedna butelke abyscie Panstwo mogli go ponownie sprobować poniewaz jest naprawde warto. Wino ze szczepu Merlot zupełnie inne niż inne tego rodzaju wina z całego świata.
No i na koniec Krstac. Wino bardzo charakterystyczne i niepowtarzalne jezeli chodzi o wina białe. Jego delikatność oraz mineralność jest wrecz wyjątkowa ze względu na szczep wina o tej samej nazwie uprawiany jedynie w Czarnogorze. Znakomite na gorace lato oraz do delikatnych ryb np. Soli.
Podsumowujac. Napewno wina z Czarnogory posiadają swój niepowatarzalny charakter oraz dobra jakość. Nie są to wina o których sie zapomina po ich wypiciu.
Nazwa Czarnogorski Vranac jest coraz bardziej rozpoznawalna na polskim rynku ze względu na jego smak , jakosc i bukiet. Jezeli p. Paweł pozwoli to w najbliższych degustacjach postaramy sie Panstwu zaprezentować nowe wina z Czarnogory.
A na chwile obecną zapraszam na wakacje do Czarnogory. Nie ma nic piekniejszego niz nad brzegiem pieknego morza i cudownej slonecznej pogody wypic legende winiarstwa bałkańskiego jakim jest Czarnogorski Vranac.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.