No i mamy kolejny 2011 rok… I kolejny VII już Panel… Po dwóch miesiącach od poprzedniego… Nie udało się w tym przedświątecznym i poświątecznym grudniowym szale prezentowo-wyjazdowym znaleźć dogodnego dla wszystkich wieczornego terminu… Wszyscy degustowaliśmy zapewne przy świątecznych stołach w cieple rodzinnego domu lub gdzieś w Polsce, a może i świecie ….
VII Panel, tak jak poprzedni, odbył się pod hasłem win australijskich. Były wprawdzie tylko 3 na 6 testowanych, ale były tak wyborne, że chciałoby się je pić i pić… Otrzymaliśmy je, tak jak na listopadową degustację, od Piotra Wyszomirskiego – firma WinesUnited - importera specjalizującego się w Australii i Nowej Zelandii.
Dwa wina: Merlot Tannat Domaine de Miselle 2009 oraz Saperavi Mukuzani Tiflisi Marani 2005 ostarczyła firma MJA, a Montepulciano D'Abruzzo Cantina Zaccagnini 2008 zostało przyniesione przez Panelistów Pawła Tyszera i Krzysztofa Żłaka. Winem wieczoru, wybranym w ogólnym głosowaniu został Shiraz Shaw and Smith 2008, chociaż dla mnie winem wieczoru zostało bezapelacyjne Sauvignon Blanc Adelaide Hills Shaw and Smith 2010.
Degustowali zaproszeni Paneliści:
Zofia Pasula, Marcel Kasprzak, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński i Krzysztof Żłak, oraz gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.
Degustowanych było 7 win:
Były to:
- Sauvignon Blanc Adelaide Hills Shaw and Smith 2010
- Chardonnay M3 Adelaide Hills Shaw and Smith 2008
- Merlot Tannat Domaine de Miselle 2009
- Saperavi Mukuzani Tiflisi Marani 2005
- Montepulciano D'Abruzzo Cantina Zaccagnini 2008
- Shiraz Shaw and Smith 2008
Producent – Shaw and Smith Kraj – Australia Region – Adelaide Hills
Wino prezentujące się pięknie, w kieliszku sprawiało wrażenie żywej istoty, świetliste, lśniące, o pięknym jasno słomkowym kolorze, szlachetnym wyglądzie. Wolno spływało po ściankach. Pachniało ananasem, zielonymi owocami, melonem, rześkością. Po zamieszaniu trochę intensywniej. Na początku w smaku wyczuwalna słodycz, potem kwasowość, na końcu goryczka. Smakowało rajskimi jabłuszkami, dojrzałą gruszką, owocami cytrusowymi. Na pewno doskonałe jako aperitif, do kuchni orientalnej i sushi.
Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.
Producent – Shaw and Smith Kraj – Australia Region – Adelaide Hills
Wino z klasą. Klarowne, złote, połyskliwe. Długie łzy pięknie spływające po kieliszku. Zapach intensywny przed i po zamieszaniu. Wyczuwalny dym z ogniska, benzyna, kiszona kapusta. W smaku wyczuwalna słodycz zrównoważona kwasowością oraz przyjemna cierpkość w ustach. Lekko maślane z wyraźnymi nutami miodu i brzoskwini. Długie.
Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.
Producent – Domaine de Miselle Kraj – Francja Region – Gaskonia
Wino o kolorze ciemno buraczkowym. Wygląd wina w kieliszku, ciekawa barwa, połysk obiecywały więcej niż dostaliśmy w smaku. W zapachu dominowały nuty organiczne, mineralne. Przed zamieszaniem pachniało nieco mniej intensywnie niż po zamieszaniu. Wino jednostajne w smaku. Cierpkie. Wino nieco kontrowersyjne.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
Producent – Tiflisi Marani Kraj – Gruzja Region – Kakheti
Wino o kolorze ciemnej wiśni, z połyskiem. Oleiste, pozostawia osad. W zapachu ostre z odrobiną słodyczy, wyczuwalna czereśnia, wiśnia. W smaku i słodycz i goryczka, wyczuwalne goździki. Ma właściwości ściągające.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
Producent – Cantina Zaccagnini Kraj – Włochy Region – Abruzja
Wino lśniące o kolorze brązowo-czerwonym, ktoś z oceniających określił tę barwę jako „błyszczącą, mroczną wiśnię”. Pachnie tak samo przed jak i po zamieszaniu. W pierwszym zapachu czuć penicylinę, potem dym, wiśnie, orzechy, wanilię. Czuć beczkę. W smaku wyczuwalne taniny, wiśnia, biały pieprz, wanilia. Wino nieskomplikowane, ale z klasą, jak ktoś rzucił : „jest to wino, które nie stara się skomplikować życia oceniającemu” Dobrze powinno się komponować z potrawami z czerwonego mięsa.
Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.
Producent – Shaw and Smith Kraj – Australia Region – Adelaide Hills
Wino w pięknym kolorze głębokiej purpury, liczne, spływające po kieliszku nogi. Otwiera się po zamieszaniu. Pachnie oborą, politurą, czerwonymi owocami ale nie są to zapachy nieprzyjemne. W smaku wiśnia złamana słodyczą, ale też czuć śliwkę, czarną porzeczkę, na końcu lekki pieprz, goryczka. Eleganckie, zrównoważone wino. Długie.
Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.
Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.
Protokołowała - Bożena Skibicka
|