Polea Arte Seleccion J. Miquel Jane 2000 - najlepsze :) wg mnie :)
Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja V, 28 października 2010 r.
Moja przygoda z winem, celebracją picia wina zaczęła się tuż po maturze, gdy dostępnych było niewiele gatunków, celebrowałam więc Egri Bikaver, Byczą Krew, Murfatlar, Tokay Shamorodni,… więcej nie pamiętam. Nieco później podczas studiów w Moskwie odkryłam czerwone Mukuzani, wino, które podobno pijał Stalin, kupowane, pamiętam, w barze hotelu Ukraina i sprzedawane tylko obcokrajowcom… Przewrotnie piszę „celebrowałam”, gdy tak naprawdę po prostu szukając czegoś bardziej szlachetnego od powszechniej pijanej wódki, nie polubiłam koniaków, a polubiłam wina i to właśnie wytrawne - od zawsze nie przepadałam za słodkimi, ani nawet półwytrawnymi. Prawdziwe wina i sztukę degustacji odkryłam, gdy w siermiężnych latach osiemdziesiątych pojechałam na staż naukowy do Mariboru, wtedy Jugosławii, dzisiaj Słowenii. Zaprzyjaźnieni Słoweńcy nauczyli mnie pić wino i czerpać z tego przyjemność wszystkimi zmysłami: wino powinno zaspokajać każdy ze zmysłów: wzrok, węch, słuch i smak – w takiej właśnie kolejności. Wzrok – kieliszek powinien być z cienkiego przeźroczystego szkła, bo wino ma kolor i trzeba ten kolor umieć docenić, ale żeby to zrobić kieliszek nie może być z wzorzystego kryształu lub ciemnego szkła.
Ale przejdźmy do Panelu.
Degustowanych było 6 win: Tak je oceniliśmy: Wino nr 1 Verdejo Rueda Viore 2009Producent – Viore
Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej. Wino nr 2 Primitivo Mennole Masseria La GravinellaProducent – Masseria La Gravinella Wino bardzo ciemne, prawie czarne, dla jednych piękne w tym kolorze, dla innych zbyt mroczne, wręcz ponure. Duszący zapach. Wyczuwalne zapachy zwierzęce, metaliczne, również suszona śliwka, czereśnie. Słabo zrównoważone, w smaku mineralne. Krótkie. Będzie pasowało do spaghetti z sosem pomidorowym, do czerwonych mięs, do bigosu, również jako dodatek do gotowania tego ostatniego. Wydaje się być dobrym trunkiem na coraz modniejsze w Polsce spotkania haloweenowe.
Wino nr 3 La Pulere Recas Winery 2008Producent – Recas Winery
Wino nr 4
Louise Chateau de Saint Preignan 2005
Producent – Chateau de Saint Preignan Wino o eleganckim wyglądzie w kolorze bordowym, przejrzyste. Oleiste, liczne nogi. Bardzo intensywny zapach, którego intensywność nieco spada po zamieszaniu. W zapachu nuty zwierzęce, organiczne, jakby tytoń, ale też wyraźny zapach rdzy. Duża drapieżność, takie wino z pazurkiem. W smaku zrównoważone, wyczuwalna kwaśna wiśnia, cierpkie, ale elegancko cierpkie. Wino długie, wyraziste.
Wino nr 5
Polea Arte Seleccion J. Miquel Jane 2000
Producent – J. Miquel Jane Wino o eleganckim brunatno-bordowym kolorze. Liczne nogi, trochę się pieni po nalaniu. Równie jak kolor elegancki zapach, pojawia się po zamieszaniu. Pachnie wiśniami z wyczuwalnym acetonem. Bardzo zrównoważone w smaku, o mocnych właściwościach ściągających. W smaku wyczuwalne wiśnie z malinami, czerwona porzeczka. Raczej krótkie co dla wszystkich było zaskoczeniem. Wino pełna, gładkie, wręcz aksamitne.
Wino nr 6
Semillon Château Calabre Daniel Hecquet 2009
Producent – Daniel Hecquet Wino bardzo jasne, o kolorze białego złota, oleiste. Zapach niewyczuwalny, po zamieszaniu nieco tylko bardziej intensywny białych kwiatów, lukrecji, dojrzałego jabłka. W smaku przebija słodycz, wyczuwalny alkohol. Zdecydowanie zbyt mała kwasowość.
Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.
|
Komentarze
Dla mnie Verdejo Rueda Viore 2009. Niezwykle eleganckie wino.
Ale wiedze, ze wielbicieli win slodkich nie bylo wielu na tym panelu:)
Hmm ... aż mi tym stwierdzeniem zrobiłeś smaczka na jakiś słodki Muscat :)