Paulo Coelho w jednej ze swoich książek napisał „Tradycja służy zachowaniu porządku świata. Jeśli ją złamiemy, świat się skończy.”
Rozpoczynając naszą zabawę i pracę z portalem „nasze wina” jednym z celów, które sobie stawialiśmy był taki by poprzez dzielenie się wiedzą o winach, smakach, odczuciach budować tradycję picia wina w Polsce.
Nawiązywane w trakcie pracy kontakty z sommelierami, między innymi Szymonem Kamińskim doprowadziły do powstania koncepcji paneli degustacyjnych, które z niewielkimi przerwami, raz w miesiącu organizujemy już od roku. Pierwszy odbył się w maju 2010 roku!
Mamy więc już za sobą nie tylko X, ale i jubileuszowy panel degustacyjny.
Było ciekawie, inspirująco, sympatycznie – to jak zwykle. Ale było też inaczej. Tym razem gościliśmy u Jerzego Kruka w 4senses. Degustację zorganizowała i poprowadziła Karolina Piskorska, wchodząca wraz z mężem Kamilem w świat winnego biznesu, a smaku całości dodał dosłownie i w przenośni Bartłomiej Olek z firmy Corrida.
4senses to klimatyczne miejsce dla miłośników wina na ul. Bema 65 w Warszawie. Urządzone w zabytkowych pomieszczeniach piwnicznych starego postindustrialnego budynku z dużym wyczuciem i smakiem. Klimat zapewnia samo pomieszczenie, czerwona cegła, regały z winem, ale przede wszystkim sympatyczni gospodarze. Przyjęli nas niezwykle ciepło, zapewnili wszystko co do degustacji potrzebne, stworzyli nastrój.
Bardzo dobrze wpisała się w ten nastrój Karolina Piskorska z mężem z firmy Piskorscy Wine & Serwis. Ciekawie prezentowała przywiezione do degustacji wina. Ona też zaprosiła na panel Bartka Olka, który z ogromną pasją opowiadał o hiszpańskich specjałach. Nie tylko opowiadał, również częstował nimi.
Nie zawiedli również paneliści. Bez nas panelistów też ten panel nie byłby taki wyjątkowy.
Tym razem degustowali: Ewa Hutny, Zofia Pasula, Bożena Skibicka, Krzysztof Chełpiński, Jacek Mędrala, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński, Krzysztof Żłak oraz gospodarze Panelu: Karolina i Kamil Piskorscy.
Degustowaliśmy 7 win: 6 przywiezionych przez Karolinę i Kamila i 1 przekazane przez Jerzego Kruka. W zasadzie Jerzy Kruk przekazał 2 wina z prośbą o ocenę. Jedno oceniliśmy, a drugie pozostawiliśmy do oceny na następny panel. Nawiasem mówiąc nasza ocena miałaby być jedną z przesłanek do podjęcia decyzji czy 4Senses wprowadzi te wina do swojej oferty. A oto degustowane wina:
- Grande Reserve Brut Champagne Gosset
- Cava Brut Rose Bodegas Juve y Camps
- Godello Gaba do Xil Telmo Rodriguez 2009
- Marques de Caceres Reserva 2004
- Gran Reserva Coto de Imaz Bodega El Coto 2000
- Moscatel La Cartuja Viacoeli Mistela 2007
- Chardonnay Pouilly Fuisee Domaine Roger Luquet 2007
Producent – Champagne Gosset Kraj – Francja Region – Szampania
Wino specjalnie przywiezione przez Karolinę, żeby uświetnić X Panel. Pochodzi z najstarszego domu szampana we Francji. 46% Chardonnay, 54% Pinot Noir i Pinot Meunier. Bardzo eleganckie wino. Pięknie wygląda. Słomkowe, przeźroczyste, błyszczące, z zielonymi refleksami. I te miliony maluteńkich bąbelków wędrujące równomiernie od środka kieliszka ku górze…. Pięknie pachnie zielonymi jabłkami, melonem, trawą. A jak smakuje! Jabłkami, dojrzałą gruszką. Wytrawne z lekką goryczką. Początkowo wyczuwalna słodycz przechodzi w kwasowość, a na końcu właśnie w goryczkę. Zrównoważone i długie. Wyśmienite jako aperitif. Dobre do przystawek z ryb i owoców morza, a zwłaszcza do ostryg. Pasuje do deserów.
Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.
Producent – Bodegas Juve y Camps Kraj – Hiszpania Region – Penedes
Duże rozczarowanie dla większości Panelistów. Być może dlatego, że degustowaliśmy bezpośrednio po doskonałym Champagne Gosset Grande Reserve. Wino o kolorze soku truskawkowego. Gęste, praktycznie bez bąbelków tak charakterystycznych dla win musujących. Zapach mineralny. W smaku truskawka, cytrusy, wyczuwalny alkohol. Nieco wodniste i krótkie. Pasuje do owoców morza i kuchni orientalnej.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.
Producent – Telmo Rodriguez Kraj – Hiszpania Region – Galicia
Wino w kolorze słomkowym. Ładnie prezentuje się w kieliszku: przeźroczyste, żywe. Dużo wolno spływających łez. Bukiet mocniejszy po zamieszaniu, a w bukiecie aromaty mineralne, ale również melon, marakuja, brzoskwinia, nuty kwiatowe. W smaku początkowo mineralne, potem pojawiają się smaki gruszki, dojrzałego jabłka, cytrusów i białego pieprzu. Rześkie. Zrównoważone. Dobre na aperitif, szczególnie w ciepły, letni wieczór.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
Producent – Bodegas Marques de Caceres Kraj – Hiszpania Region – Rioja
Ciemno wiśniowe, nawet brunatne, co może wynikać z wieku. Matowe. Wino średnio oleiste. Wygląda dobrze. Piękny bukiet, mocniejszy po zamieszaniu, a w bukiecie wiśnie, czerwone jagody, ściółka leśna. W smaku łagodne, zrównoważone: wiśnie, gorzka czekolada, pieprz. Wyczuwalne taniny. W końcówce odrobina wanilii. Dobre będzie do tuńczyka, wołowiny, kaczki.
Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.
Producent – Bodega el Coto Kraj – Hiszpania Region – Rioja
Eleganckie wino. Połyskliwe, o ciemno rubinowym kolorze. Duża ilość wolno spływających łez. Pięknie prezentuje się w kieliszku. W bukiecie skóra, ziemia, wiśnie, rodzynki. W smaku jest i słodycz i kwasowość i po dłuższym czasie goryczka. Smakuje wiśniami, gorzką czekoladą, wędzoną śliwką. Pasuje do pieczonych i grillowanych mięs. Ktoś powiedział, ze każda Rioja, więc i ta też pasuje do wątróbki z dzika.
Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.
Producent – Mistela Kraj – Hiszpania Region – Valencia
Wino o ładnym żywym kolorze słomy. Przejrzyste. Niezwykle gęste. Wygląd to najmocniejsza strona tego wina. Dodatkowo sprzedawane jest w małej półlitrowej butelce o bardzo ciekawym kształcie. I butelka i wino wyglądają elegancko. Potem jest już tylko gorzej. Słodki, mineralny zapach. Wyczuwalny miód, karmel. W smaku cytrusy, miód i migdały. Bardzo słodkie.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.
Producent – Domaine Roger Luquet Kraj – Francja Region – Burgundia
Połyskliwe, przezroczyste o słomkowej barwie, ze złotymi refleksami. Dużo łez. Naprawdę ładnie prezentuje się w kieliszku. Bukiet bardzo łagodny, mineralny, pojawia się dopiero po zamieszaniu. W smaku rześkie, z przeważającą kwasowością, na końcu goryczka. Długie, rześkie, przyjemne wino na letnie wieczory.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.
Najlepszym winem Panelu wybrane zostało po głosowaniu wynikiem 6 do 5 wino Coto De Imaz Rioja Gran Reserva 2000, chociaż przegrany Champagne Gosset Grande Reserve otrzymał w ogólnej punktacji 0.5 punkta więcej. Obydwa wina doskonałe.
Oddzielna relacja z degustacji hiszpańskich smakołyków, którą bardzo sympatycznie i z dużą znajomością tematu przedstawi Bartek ukaże się za kilka dni.
Protokołowała Bożena Skibicka
Zobacz video relację: ----> kliknij <----
|