Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Kulinaria i wino - Tarta cytrynowo-pomarańczowa

31.12.2012 18:15

Szczęśliwego Nowego Roku i Wielkiego obżarstwa ;)
Na zachętę zdjęcia ... przepis później ( modyfikacja z KUKBUK )





02.01.2013 10:44
Wrzuć ten zmodyfikowany przepis, bo tarta wygląda pysznie, a czytałem, że ten z KUKBUK jest trochę przekombinowany ;]

02.01.2013 17:10
Właśnie, na podstawie fotek trudno odtworzyć danie :)

03.01.2013 00:45
Oj tam oj tam ! Przepis na ciasto jest od dawna , ale o.k. jesio raz ...

200/250g krupczatki, 100/125g masła, 1 jajko, 3-4 łyżki mleka , szczypta soli, w tym wypadku na słodko, więc można dodać np. cynamonu. Do miksera na 30 sek. lub do momentu, aż uformuje się kula. min. 30 minut do lodówki i na foremkę ( koniecznie metalową, nie ceramiczne czy silikonowe ) , nakłuwamy widelcem, obciążamy fasolą/grochem wyłożonym na folię aluminiową i 180-200 st i ok. 15 minut wstępnego pieczenia, ZAWSZE dopiero na podpieczone ciasto wykładamy farsz !

Przepis na "farsz" z KUKBUKA wyszedł makabrycznie kwaśny ( nie robiłem bez, ale wątpię, żeby dużo zmieniły), więc moja wersja ... (co ciekawe wiekszość przepisów podaje 200 ml śmietanki 30% nie masło, myślę, że to tez robi swoje ...taka będzie trzecia :)
1 mała cytryna
1 limonka
2 pomarańcze
6 cm imbiru
100 g masła
6 żółtek
6 łyżek miodu
2 łyżki mąki kukurydzianej

Z cytryny,limonki (polecam szczególnie skórkę z limonki, robi fajną fakturę na cieście) i pomarańczy ścieramy skórkę, następnie wyciskamy sok oraz ścieramy obrany imbir. Dodajemy masło pokrojone w drobną kostkę oraz miód. Na małym ogniu podgrzewamy miksturę, aby rozpuściły się cukier i masło. Miksturę zestawiamy z ognia i nieustannie mieszając, dodajemy kolejno 6 żółtek. Garnuszek ponownie stawiamy na ogniu i nieustannie mieszając, gotujemy jeszcze chwilę, aż lekko zgęstnieje. Dodajemy mąkę kukurydzianą rozpuszczoną w wodzie mieszamy i zestawiamy z ognia. Tak przygotowany krem rozlewamy na podpieczonym spodzie tarty. Pozostawiamy do ostygnięcia. W międzyczasie jak ktoś chce ... przygotowuje bezę - białka ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier. Dodajemy mąkę kukurydzianą i ocet winny. Bezę wykładamy na spód z kremem cytrynowym, rozsmarowując na cieście lub wyciskając za pomocą rękawa cukierniczego. Zapiekamy przez 20 minut w 150 stopniach.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem