Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Hyde Park - Sparkling wine vs vino spumante

05.09.2010 06:57

Drodzy forumowicze, pragnę skierować do Was pytanie anonsowane w tytule, otóż: Czy sparkling wine to angielska wersja vino spumante?

Skąd moje pytanie, otóż degustując wina w Napa i Sonoma Valley zapytałem Panią, która serwowała wino czy "sparkling" znaczy "spumante".. Pytanie samo w sobie rzucone zostało "z uprzejmości", zupełnie kurtuazyjnie, dla podtrzymania rozmowy, gdyż spodziewałem się odpowiedzi "yes, that's the same". Jednakże wyżej wspomniana miła Pani powiedziała, że w zasadzie tak, ale jest to trochę inny proces.. Co miała na myśli, czy faktycznie inaczej to wino powstaje? Czy może chodziło jej o jakieś detale fermentacji stosowane odmiennie w Stanach i we Włoszech? Czy też po prostu wymyśliła sobie co nieco będąc odrobinę niedokształconą (choć przyznam, że nie wyglądała...)? :)

Pozdrawiam,
Krzysiek

05.09.2010 22:22
Drogi Krzysiu
Vino spumante znaczy Sparkling Wine - wino musujace, tlumaczac doslownie.
Moim zdaniem co ta Pani miala na mysli, to inny rodzaj produkcji wina musujacego. Wiekszosc Vino Spumante jest produkowane metoda Charmat-Martinotti, czyli powstalym we Wloszech sposobem produkcji win musujacych. Chodzi o to, ze druga fermentacja zachodzi w wielkich kadziach ze stali nierdzewnej a nie w butelkach jak w tradycyjnej metodzie. Moze wina, ktore serwowala ta Pani byly wlasnie wyprodukowane ta metoda, chociaz wloska metoda jest rowniez uzywana w Stanach i nie tylko.

06.09.2010 08:57
: )

06.09.2010 20:11
Karola napisał:

Drogi Krzysiu
Vino spumante znaczy Sparkling Wine - wino musujace, tlumaczac doslownie.
Moim zdaniem co ta Pani miala na mysli, to inny rodzaj produkcji wina musujacego. Wiekszosc Vino Spumante jest produkowane metoda Charmat-Martinotti, czyli powstalym we Wloszech sposobem produkcji win musujacych. Chodzi o to, ze druga fermentacja zachodzi w wielkich kadziach ze stali nierdzewnej a nie w butelkach jak w tradycyjnej metodzie. Moze wina, ktore serwowala ta Pani byly wlasnie wyprodukowane ta metoda, chociaz wloska metoda jest rowniez uzywana w Stanach i nie tylko.


Dobrze że użyłaś obydwu nazwisk w nazwie metody od 19 w. jest to taki mały punkt zapalny między francuskim i włoskim winiarstwem ponieważ mimo tego że technikę wynalazł Martinotti przyjęło się nazywać ją metodą Charmata który ją upowszechnił. Niech żyje poprawność polityczna

08.09.2010 05:21
O! Właśnie to chciałem usłyszeć :)
Bardzo dziękuję za odpowiedź, szybką i merytoryczną!

08.09.2010 22:48
Akurat watek z sparkling wine mielismy swietnie opisany w naszej szkole winaWSET .Jesli tylko pomoglam bardzo sie ciesze.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem