12.09.2010 13:46
Wspomniał Pan że na etykietach tańszych win często znajdziemy tylko pobieżne informacje,
ma Pan oczywiście rację, tylko należało wspomnieć że w przypadku win europejskich regulacje europejskie zabraniają umieszczania na etykietach win stołowych (najniższa kategoria jakościowa win w starym świecie) nazwy szczepu winogron, rocznika oraz regionu produkcji.
Odnośnie związków siarki, to nie są one jak Pan wspomniał "niezbędne w procesie fermentacji i bez nich nie udałoby się wyprodukować wina".Śladowe ilości powstają W WYNIKU FERMENTACJI, reszta związków siarki jest dodawana by "zabić resztę kultur drożdżowych" po zakończonej fermentacji, lub zatrzymać proces fermentacji, jak i zakonserwować trunek oraz zapobiec rozwojowi niepożądanych kultur bakterii lub grzybów.
"Qualitätswein(albo Qualitatswein mit Pradikat) oznacza najwyższą jakość wina."
Rzeczywiście najwyższym szczeblem w drabinie klasyfikacyjnej w Niemczech jest Qualitatswein lecz QmP dosłownie oznacza "Wino jakościowe z określeniem stopnia dojrzałości gron" natomiast niższa kategoria QbA jest bardziej "łagodna" dla producentów i jest w niej dozwolone choćby "szaptalizowanie" (dosładzanie) win.
Co do kontretykiet na butelkach,
ja bym je traktował z przymrużeniem oka wiadomym jest fakt że kontretykiety są umieszczane przez producentów lub dystrybutorów, więc informacje tam umieszczone mają raczej (lub często) charakter czysto marketingowy, czasami zdarza się że znajdziemy tam interesujące informacje np. szczep winogron (wina europejskie gdy na etykiecie jest tylko nazwa apelacji, Hiszpania, południe Francji, itp.).
Pozdrawiam,
Paweł Morozowicz