Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Podróże z winem w tle i wyjątkowe, regionalne wina - Czarnogóra i ... zachód słońca

27.11.2008 09:51

Kilka lat temu byłam w Czarnogórze - w małej miejscowości koło
Budvy. Chcę od razu podkreślić, że nie znam się na wianach i nie
umiem określać bukietów :). Wina oceniam po tym czy mi smakują czy
nie i nie znam się na tym z jakiego są szczepu i jaki mają rocznik
- ale to co wspominam z Czarnogóry to smak zimnego wina popijanego na
plaży przy zachodzie słońca. Wino Vranac ... czy ktoś z Was je
zna?

28.11.2008 09:52
Może chodzi o Vranec? Odmiana pochodząca podobno z Macedonii, ale
taktowana jako "wspólne dobro" regionów bałkańskich.

28.11.2008 09:53


Oj nie, cofam te słowa. Znalazłam info o odmianie "ciemny vranac", który jest uprawiany w Czarnogórze. Na podstawie książki "WINO" Andre Domine. Autorzy rozdziału wymieniają też wspomniany przeze mnie Vranec, ale jako szczep macedoński. O Vranac wspomina również Adrew Jefford w książce "101 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o winie". Cytuję: "Uprawiana w Czarnogórze, gdzie służy do wyrobu najlepszych i najbardziej frapujących win w byłej Jugosławii."

I można kupić w Polsce. Wpisz w google "vranac+odmiana" itp., to pojawi się jakiś sklep on-line, który podaje troszkę informacji przy winie z tego szczepu.

Sama nabrałam ochoty na łyka Vranac.

Pozdrawiam



28.11.2008 09:54
A wszystko wyjaśnia Wikipedia: "Vranec (Macedonian: Вранец) or Vranac (Serbian: Вранац / Vranac) is an ancient variety of grape that is indigenous to the Republic of Macedonia, Serbia and Montenegro. Vranec is considered the most important variety of grape in Montenegro and the one of the most important in the Republic of Macedonia. As it is a local specialty and due to its localised geography, it produces a dry red wine of a unique taste and character that is synonymous with the Balkans."

Ta sama odmiana :) Warto podróżować :)))

30.11.2008 09:55
Dziękuję za odpowiedź :)
To znaczy, że jednak troszkę umiem ocenić dobry smak wina :) Na
półce stoi jeszcze jedno z 2002 roku (bo wtedy tam byłam:) ) i
czeka na jakąś okazję :)

01.12.2008 09:55
Szanowne Koleżanki Klubowiczki,

Też zapijałem się w Chorwacji tamtejszymi winami. Morze, zachody słońca, niepowtarzalne klimaty! No właśnie... NIEPOWTARZALNE. Ilokroć próbowałem potem chorwackich win w Polsce, zawsze byłem rozczarowany. Tam jesteśmy na wakacjach, a na wakacjach wszystko smakuje inaczej. Ryby, wina, a podobno nawet pocałunki ;)

Do rzeczy. Rzućcie proszę okiem na stronę : http://www.winachorwackie.pl/oferta.htm To nie jest reklama broń Boże! Juz na pierwszym miejscu zobaczycie Vranac. Tego akurat nie próbowałem, ale już następny na stronie Plavac wykręcił mi gębę niemiłosiernie. Względnie przyzwoicie zaczyna się od Mora barrique, ale powtarzam... zabraknie Wam chorwackiego morza w tle!

A tę butelkę z 2002 radzę szybko wypić :)

Pozdrawiam.

Tanguero

15.12.2008 19:36
No i niestety wykazałam się brakiem wiedzy na temat win :) Obejrzałam dzisiaj butelkę i okazało się, że ma kapselTo chyba oznacza, że nici z mojego wina na specjalną okazję...prawda?

Pozdrawiam
Kasia

22.05.2010 20:39
Kasiu!

Wina czarnogorskie sa dostepne u importera tych win w Polsce MJA www.mja.com.pl
Vranac i Vranac Pro Corde dostepne sa tez w sklepach Piotra i Pawla. Z bialych win polecam tak samo egzotycznego Krstaca tyle , ze bialego. Z win czerownych oprocz Vranaca bardzo dobre opinie zbieraja Merlot i Cabernet.

26.05.2010 12:37
Świetnie :) bardzo się cieszę !!!! A możne wiesz ile kosztuje Vranac? (nie miałam okazji przejść się do piotra i pawła).

28.05.2010 23:41
Z tego co pamietam to Vranac ok 30 zł , a Vranac Pro Corde ok 35. Tak wiec nie jest zle:)
W kazdym razie polecam. Zbliza sie czas grila no i Vranaca:))

31.05.2010 09:51
chyba się skuszę :-) konkursu już nie dam rady wygrać :)

02.06.2010 12:54
Warto:)))

03.06.2010 20:41
Panie Arkadiuszu,

Merlot Plantaze 2007 jest rewelacyjny. Szukałem go na Waszej stronie, lecz bezskutecznie. W jakiej cenie można go kupić?

04.06.2010 19:41
Dziekuje za pozytywna ocene czarnogorskiego Merlot. Musze przyznac , ze pokrywa sie ona z innymi milosnikami win , ktorzy je probowali.
Czarnogorskiego Merlota mozna nabyc w sklepach winiarskich w cenie ok.30 zl brutto.

25.09.2010 20:14
Nie będę się czepiał, ale z krajów bałkańskich, jak dla mnie Czarnogóra ma najsłabsze wina niestety ( ale byłem w 2007 roku ) , w zasadzie tylko w/w odmiany biała i czerwona nadawały się jakoś do picia ... ale .... mają chyba jedno z najlepszych piw ( niestety nie pamiętam nazwy tylko dużą 1.5 litrową plastikową butelkę, jak sobie przypomnę dam znać bo od tego czasu nie łykam już niczego komercyjnego, tylko Żywe z browaru Amber ... straszny offtopic ... nie bić :p

27.09.2010 13:13
Spróbuj sobie Merlot Czarnogorski Plantaze 2007. Ciekawe wino w przystępnej cenie. Niestety nie wiem, gdzie w Krakowie można je kupić.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem