Wrzucam bo zapomnę później :P
Zacznijmy od
Scamorza , który towarzyszył mi podczas majowego wyjazdu do Lombardii ... zaskoczyło mnie, ze przy googlowaniu w poszukiwaniu części informacji głównie przewija się wersja „wędzona” , za pewne jako coś bardziej interesującego do sprzedaży niż wersja naturalna, którą najbliżej porównałbym do „hipermarketowej polskiej mozzarelli” czyli „wyglądam jak mozzarella tylko jakoś nie jestem taki milutki w dotyku, mięciutki, warstwowy i rozpływający się w ustach ...”
Scamorza naturalna jest konsystencji jak gumowa piłka dla psa ... nie mogłem nic innego wymyślić, ale smak bardzo przyjemny , delikatny kremowy ( nie jak piłka dla psa :P, ehh te zabawy w ogródku
) , przyciągnął mnie kształt coś rzeczywiście jak gruszka, przewiązana sznurkiem w 1/3 . Nadaję się idealnie nie tylko jako „kosteczki” do wina, ale również w wersji polskiej jako pyszne plasterki do kanapek. Sprawdziła się też jako ser do zapiekania.
Wersja wędzona, jak to wyczytałem na kuchnia.tv ponoć przypomina polskiego oscypka Hmmm ... to ja chyba miałem szczęście z polskimi oscypkami :) , wędzona Scamorza jak dla mnie jest nadal delikatna gdybyśmy mieli ją porównywać z polskimi oscypkami ...
Jeśli chodzi o wina Scamorza naturalna idealnie pasowała do Pinot Grigio, europejskich Sauvignon Blanc , przy Rieslingu z Moseli też bym nie odmówił :)
Do Scamorzy wędzonej natomiast Riesling z Alzacji , Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii, Chenin Blanc ... nie mogę się zdecydować ;)
Opis wydaje mi się Idealny ze strony Seromaniacy
Scamorza , nie ma co tworzyć opis prawie idealny.
Wygląd i konsystencja:
Scamorza to tradycyjny, kremowy, miękki, twarogowy ser śmietankowy. Jest gładki i lśniący, tradycyjnie produkowany w kształcie sakiewki na pieniądze lub w kształcie wymyślnej gruszki. Często na półkach sklepowych oba te egzemplarze sera (gruszka i sakiewka)są połączone w pary - związane ze sobą sznurkiem. Ser ten przypomina nieco ser Provolone. Jest nieco gumowaty z ciągliwą konsystencją i bardziej suchy niż Mozzarella.
Komponenty i wytwarzanie:
Ser jest produkowany z mleka krowiego. Wytwarza się go metodą pasta filata
( tu mała dodatek ... czyli skrzep jest podgrzewany, rozciągany aż stanie się gładki i elastyczny. Następnie ponownie jest zbijany i formowany w odpowiedni kształt, schładzany a czasem przechowywany przez kilka dni w solance). Masa serowa jest biaława i ma słodko-kwaśny smak
( ja kwaśnego nie wyczułem ) . Wprawdzie produkcja sera trwa przez cały rok, jednak jej największe nasilenie przypada na lipiec i sierpień.
Smak i zapach:
Sprzedawany jako młody ser, w ciągu dwóch lub trzech dni od wyprodukowania ma słodki, mleczny smak - przyjemnie świeży. W wersji wędzonej, Scamorza Affumicate jest bardziej popularny niż zwykły, jasny ser i jest często używany w potrawach z makaronem.
Pochodzenie:
Scamozza to określenie stosowane w południowych Włoszech oznaczające "ścięty", co w tym przypadku jest użyte w celu opisu wyglądu sera czyli jak głowa ludzka w zawiązanym linką worku
( ... a mi się gruszka marzyła .... ).
Podawanie:
Ser Scamorza jest podawany z szynką, grzybami lub warzywami. Idealny ser do pieczywa, sałatek, zapiekania i grillowania. Trwałość sera wynosi 55 dni.
p.s. na zdjęciu wersja pośrednia ... chyba miała być wędzona, ale ktoś się rozmyślił :)