Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Degustacje, degustacje, degustacje! - Degustacja porównawcza kieliszków ( Schott, Eisch, Tesco )

26.08.2011 12:22

Na razie spokojnie ... jak wiecie czasem muszę zacząć temat, żeby wykrzesać resztki pokładów czasowych, szczególnie jak chce coś opisać sensownie, a nie po tzw "łebkach" :), a tego typu temat wypada potraktować z min. powagą, bo inwestycje nie idą w 5 zł ... , Ameryki nie odkryję, ale mi osobiście taka "zabawa" w gronie znajomych przyniosła w końcu wybór kieliszków do domu. Jaki ... dajcie mi 1-2 dni :)

22.09.2011 00:05
Długo kazałem czekać ... mam nadzieję, że ktoś skorzysta ;)

Lipcowy wieczór skusił nasze skromne Winogrono (4 osoby) w związku z pojawieniem się przesyłki z kieliszkami Eisch do małych testów. W szranki stanęły 4 wina ( 5-te sprawdzone dzisiaj) oraz 7 kieliszków.

Od razu informuję konserwatystów uważających, że kieliszek do czerwonego wina , nadaję się tylko do … czerwonego wina o darowanie sobie dalszej lektury, gdyż celem degustacji było znalezienie uniwersalnych kieliszków, do małego mieszkania, gdzie zestaw kieliszków do każdego wina musiałby skutkować wyprowadzeniem się właścicieli. Szukaliśmy więc w mini teście kieliszków w których nie tylko czerwone, ale i białe i różowe wina będziemy w stanie degustować z przyjemnością. Innym słowy … w szafce nie zmieści się nam setka kieliszków … co wybrać ?

Wina:

1. Chardonnay Catalpa Bodega Atamisque 2009 (Argentyna )
http://www.nasze-wina.pl/core/wine/9204/
2. Tempranillo Rosado Campo Viejo 2009 ( Hiszpania )
http://www.nasze-wina.pl/core/wine/10028/
3. Indomita Pinot Noir Selected Varietal Vina Indomita 2009 ( Chile )
http://www.nasze-wina.pl/core/wine/8763/
4. Reserva Rioja Campo Viejo 2005 ( Hiszpania )
http://www.nasze-wina.pl/auth/wine/8092/
5. Gran Reserva Rioja Campo Viejo 2003 ( Hiszpania )
http://www.nasze-wina.pl/auth/wine/8782/

Kieliszki:

1. Zakupione w Tesco koszt ok 5 zł sztuka … (do białego i czerwonego wina)
2. Schott , model Top Ten 130 - 35-45 zł
http://www.podfilarami.pl/?145,top-ten-130
3. Eisch Kieliszek do białego wina 500/3 - 61 zł
http://www.kieliszki-eisch.eu/?10,kieliszek-do-bialego-wina-500-3
4. Eisch Kieliszek do czerwonego wina 500/2 - 63 zł
http://www.kieliszki-eisch.eu/?4,kieliszek-do-czerwonego-wina-500-2
5. Eisch Kieliszek do czerwonego wina 574/21 - 62-70 zł
http://www.kieliszki-eisch.eu/?59,kieliszek-do-bordeaux-574-21
6. Eisch Kieliszek do burgunda linii Bouquet 551/951 67-73 zł ( wyjątkowo tylko przy Pinot )
http://www.kieliszki-eisch.eu/?57,kieliszek-do-burgunda-linii-bouquet-551-951

Typowy tester/degustator to u nas osoba pozbawiona prawie węchu , czyli marzyciel/niedowiarek , że nagle wino, które ktoś mu podał w szklance do herbaty może, mieć inne aromaty w kieliszku , który samą ceną powoduje zwiększenie się doznań … aczkolwiek wiara była tylko w doznania płaczu, że za dany kieliszek można było kupić dobre wino :) Co ciekawe owi testerzy nie narzekali na brak kubków smakowych i żeby nie przedłużać tego wątku napisze od razu czy to Tesco, Eisch czy Schott … smak ten sam, jeśli więc mój drogi czytelniku potrafisz wyczuć wiśnie z ogrodu sąsiada, możesz spokojnie nadal korzystać ze … szklanki.

Misz-masz ... miało być po kolei itp. Itd. …ale jest jak jest, kto wytrwały zapraszam do lektury .

Tesco - kształt i forma jak dobrych kieliszków, niestety szkło z lekka matowe zaburzające odczyt barwy wina, ciężkie w stosunku do wielkości.

Schott – cóż to mój cichy faworyt jakości do ceny, bardzo dobre szkło, mogę w tym momencie już napisać, gdyż był z nami od dawna, że zmywarka w zasadzie mu nie szkodzi, świetnie wyprofilowany, rewelacyjny do „kręcenia”, lekki.

Eisch – szkło najładniej oddające barwę wina, dobrze wyprofilowane, ale musimy się dłużej przyzwyczaić do swobodne „kręcenia” niż u Schott-a. Wagowo jeśli porównamy z Schott-em najbliższy model w kategorii pojemność/wielkość czyli 574/21 był jednak wyczuwalnie cięższy.

Początkowo miałem zamiar opisywać każdy kieliszek i wino … , ale szkoda czasu i przynudzania. Dla jasności degustowaliśmy wszystkie wina w każdym kieliszku, ale cześć wyników nasuwała cały czas te same wnioski ( przypominam, że opisuje tylko barwę i aromaty).

Kieliszki zakupione w Tesco … zaburzona barwa, aromaty tak zduszone, że w zasadzie ich brak … nadają się tylko na imprezy mocno „zakrapiane”, gdzie towarzystwo nie koniecznie gustuje maniakalnie jak my w winach i co gorsze ilość kieliszków wydanych, może różnić się od ilości jaka wróci. Obowiązkowy punkt w kolekcji na imprezy „ szkody w szkle nam nie straszne”.

Schott – był tylko jeden model TopTen 130 , czyli ze średniej linii producenta. Wiem, że niektórzy uważają, że Schott to przeciętniak, spróbujcie jednak jak się Wam uda nabyć, choć 1 kieliszek tej linii, niestety podobno wycofywana. Lekki , uniwersalny, bardzo dobra jakość do ceny w tej kategorii wygrał, ale … musimy sobie zdać sprawę, że był najlepszy do win białych ( przeznaczony wg producenta do bordo ! ), minimalnie przeważał przy winie różowym … ale poległ z Eisch-em 574/21 przy winie czerwonym.

Tu małe wtrącenie ( oczywiście jeśli się mylę, poprawiajcie, besztajcie , bijcie …no dobra bez przesady … ) Wina białe, jeśli są takimi, w których aromaty mają dla nas duże znaczenie, są to wina bardzo … aromatyczne, więc dużo nie tracimy nawet w teoretycznie gorszym kieliszku , podobnie wina różowe, choć tu już tak lekko nie ma i nie jeden z Was napisze, że mnie poniosło … Prawda jest taka , że najważniejszym testem różnicy w aromatach między kieliszkami zwykłymi, a nazwijmy je firmowymi są wina czerwone, gdzie bukiet rozwija się często z minuty na minutę … nawet godzinami, choć znam szaleńców co wytrzymali z dobrym winem i 3 dni … więc mimo, iż Schott-a uważam, za najbardziej uniwersalny namawiam do sprawdzenia, szczególnie, że istnieje opcja wypożyczenia kieliszków Eisch na testy , głownie model 574/21 linii Vintec.

… przejdźmy zatem do uzupełnienia informacji o kieliszkach Eisch. Nie miałem możliwości co prawda sprawdzenia modelu Eisch Vintec do białego wina 574/3, ale jak wspomniałem na wstępie chodziło o wybór jednego uniwersalnego rodzaju. Takim stał się model 574/21 z linii Vintec , różnice przy winie białym były, ale jeszcze dziś otworzyłem już co prawda tylko w 2 osobowym gronie Gran Reserva Rioja Campo Viejo 2003, starły się tylko 574/21 Eischa i TopTen130 Schotta … wygrał jednogłośnie 2:0 Eisch …

Pozostałe modele Eisch 500/2 i 500/3 nie zdadzą moim zdaniem egzaminu na rynku, przegrały zdecydowanie z Schott-em i Eisch 574/2 ,a jakość do ceny mają niestety słabą, jedyny plus , jeśli można to nazwać plusem to są … mniejsze niż w/w zwycięskie modele.

Krótko o bardzo ciekawym kieliszku Eisch do burgunda linii Bouquet 551/951, Panie i Panowie to naprawdę działa ! Ze względu na wielkość i pojemność (1000 ml) kieliszka, nie nadaje się do codziennych czy nawet odświętnych spotkań, ale dla takich małych świrów jak ja na punkcie Pinot Noir pozycja obowiązkowa, w stosunku do reszty kieliszków naprawdę pojawiły się inne aromaty, głównie korzenne, a i konstrukcja „do smaku” zdała egzamin , choć czy to ważna rzecz, wątpię bo jak nie rozprowadzić po chwili naszego ulubionego Pinot-a w całych ustach ?

Na razie tyle, jak przypadkiem wpadną mi w ręce inne ciekawe Kieliszki np. Riedel-a dam znać … Schott TT130 i Eisch 547/21 czekają na wyzwania …

23.09.2011 14:25
Trochę mała konkurencja i tendencyjna degustacja. 90% kieliszków jednej firmy, 1 znośny rywal i 1 chłam...
Polecam obczaić i się zaopatrzyć przed kontynuacją degustowania http://sklep.krosno.com.pl/index.php?page=szukaj&Idk=52&i...
Można także spróbować kolekcji Ikea i Duka - nigdy nie porównywałem z innymi, ale chyba są znośne...
Poza tym wino można pić ze szklanki, albo z gwinta...
"Bo z winami, jest jak z kobietami:
- Tanie wali się w plenerze..."

23.09.2011 15:05
Ja od czasu do czasu porównuję sobie kieliszki z Ikei (cena maks. 10 zł) z Peter Steger One for All. Te drugie biją pierwsze na głowę, a ich cena z tego co pamiętam oscyluje około 20-25 zł.

23.09.2011 22:34
@amarone , ameryki nie odkryłeś bo napisałem to w pierwszych zdaniach, nie bardzo tylko widzę sens zakupu kieliszków Riedela np. bo ich cena jest lekko pisząc chora. Może zastanowiłbym się już bardziej nawet nad limitowanymi seriami Krosna, ale Ikei czy Duki chyba nie...

Było to porównanie bardzo dobrych kieliszków, do domu, dla osób, które chcą kupić 1, ale bardzo dobry zestaw, który w cale nie jest tani, ale nie jest też w kosztach 100 zł za kieliszek ... a jeszcze przy których firma Eisch/Vogar dba o klienta i nie boi się wypożyczyć na testy i nie specjalnie dla mnie, tylko dla każdego kto chce. Czemu nie robi tego Riedel, Duka, Ikea, Krosno ? Schott akurat był pod ręką na szczęście.

Test przyznaję miał w sumie zwrócić jeszcze Wam uwagę na właśnie możliwość wypożyczenia kieliszków do porównania w domowym zaciszu z tym co mamy w szafce. Uznałem, że jest bardzo, bardzo , bardzo dobry pomysł/inicjatywa Pan Wojtka i należy z tego skorzystać.

24.09.2011 19:26
Vinoteca by Krosno jest bardzo przyzwoita. Kieliszki są wyjątkowo dobrze wyważone, nie wiem jak jest z odpornością na zmywarkę (nasza nie ma uchwytów na kieliszki, więc pozostaje mycie ręcznie).

25.09.2011 18:21
@kissmygrass coś nie widujemy Was w Winomanie , zapracowani ?

26.09.2011 11:15
Moje 3 grosze w sprawie kieliszków. Krosno, Dukę, Ikea itp. już przerabialiśmy jakiś czas temu. Wystaczy powiedzieć, że nie zachował się zaden z tych zakupów, padły ofiara nie tylko zresztą zmywarki.... Co do droższych opcji to ceny Riedla dla nas sa chore. Mamy natomiast sporo kieliszków Schotta, które dzielnie trwają. Jakość wyśmienita (również przejrzystość i kręcenie), wytrzymałość nadzwyczajna, cena nie zaporowa. Szkoda tylko, że te najładniejsze serie nie są już dostępne. Niemniej to nasz faworyt . Ostatnio nawet kupiliśmy kilka ich kieliszków do grappy.

26.09.2011 12:21
Zgadzam się :), u mnie akurat zamieszanie z zakupem Schotta polegało na tym, że już miałem zamówione u importera, ale spózniłem się jak się okazało 1 dzień , potem przyszła informacja, ze seria TopTen ponoć ma być wycofana i że dostanę informajcę za miesiąc ..., ale wtedy pojawiła się seria Vintec z Eisch , przyjechały na testy i zamówiłem komplet. Nie żałuję na pewno bo są świetne, ale jeśli chodzi o "kręcenie" nadal choć juz chwilę Eisch jest w domu zdarza mi się, że ręka chwyta w szafce za Schotta ;)

26.09.2011 16:03
@dominikw A bo się najpierw zawściekli i były degustacje chyba wszędzie i na dokładkę naraz (w takim wypadku nasze preferowane miejsce to jednak Klimaty), a potem nas nie było przez chwilę. Co tam jest w najbliższych planach? Będzie okazja usłyszeć opowieść jak to można nie trafić do Port Olympic ;)

26.09.2011 21:53
ha ha ha ! :P nabijaj się z kolegi ... :P Port Olympic jest ....duzy, .... yyy ... no ... i plaża , kobiet dużo ... rozproszyłem się :P

To ja jednak zdecydownaie Winoman, PWF i dopiero Klimaty, jak zobaczyłem , że można nie tylko degustować dobre wino, ale dzięki świetnej organizacji czasu jeszcze przy tym bawić się do łezto priorytety zrobiły się jasne :) , choć w sumie moje 2 najlepsze wina piłem w Klimatach ... :) Dostajecie mailing z Winomana ? Jak coś mogę Was dopisac do naszej ekipy mailingowej :), staram się jak najszybciej zawsze rezerwować.

W ten piątek 21 października koncert "Łanuszka Winny" :) chyba wiecej muzyki niż wina :P http://www.lanuszka.pl/koncerty.php tu jeszcze nie wiem czy się pojawimy ... może coś jutro zdecydujemy ... , ale za 2 tygodnie mamy ciekawa degustacja, ale nie wiem na ile jest to już oficjalne bo nie było mailingu, więc siedzę cicho, niech ew. Pan Andrzej da znać ... my będziemy choćbyśmy mieli siedzieć na schodach :P

p.s. widzę, że w ten piatek jest degustacja w Wine Garage ... nie byłem jeszcze nigdy, ale jakoś wina z Maroka nie kuszą mnie nadmiernie ... byliście tam kiedyś ?

p.s.2 rozbiłem pierwszy kieliszek Eisch ... bez wina i na trzeźwo ... zabolało ... ale nie miał szans przeżycia ...

26.09.2011 22:37
Dominik, na razie oficjalnego info nie było :)

07.10.2011 14:11
Dostałem info od Schotta, model TopTen 130 został w produkcji, obecnie mają 18 sztuk na stanie gdyby ktoś był zainteresowany, cena ok 30 zł netto.

07.10.2011 14:41
Dominiku,
sprzedam Ci kieliszek do kompletu za ten zbity z 25% rabatem w ramach pociechy.
Faktem jest też, że nie ma za wielu chętnych na wypożyczenie do testów kieliszków Eischa, choć mi też wydawał się bardzo dobrym pomysłem.
Zachęcam wszystkich nadal gorąco.

08.10.2011 00:27
@Wojtku przyjmę rabat z rozkoszą :) , może będziesz przejeżdzał w okolicy kiedyś

Też mnie dziwi, bo pomysł super, ale widać może mało obecnie osób szuka kieliszków ? ... Znajomemy lada dzień zaniosę na testy jeden z serii Vintec, bo nie ma sensu wysyłki do KRK jak mam komplet ...no prawie komplet :)

19.10.2011 15:33
Wprowadziłem do oferty zestawy kieliszków z winem. Wina dobrałem wg. własnych preferencji smakowych ale bez tzw. zadęcia. Ciekawy jestem Waszych komentarzy na ten temat.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem