26.08.2011 22:46
Winobranie - „Dni Zielonej Góry”, w dniach 10-17.09.2011 r.
26.08.2011 22:50
Winobraniowe Konkursy Win 2011
• Celem konkursów jest promowanie odradzającej się w kraju produkcji win gronowych oraz tradycji domowego wytwarzania win.
• Organizatorem Konkursu są: Urząd Miasta Zielona Góra, Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie oraz Magazyn „Świat Win”.
• Konkursy odbędą się w czasie „Dni Zielonej Góry”, w dniach 10-17.09.2011 r.
• Wina można dostarczyć osobiście, lub wysłać do dnia 09.09.2011 r., na adres: Palmiarnia, ul. Wrocławska 12, 65-427 Zielona Góra, z dopiskiem "Konkurs Win".
• Udział w Konkursie Ogólnopolskim, wyklucza udział w Konkursie Win Domowych i odwrotnie.
http://winiarze.zgora.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=312&Itemid=2
26.08.2011 23:00
Powstaje największa winnica w Polsce - Winnica Lubuska
Na południowym stoku, między Łazem a Zaborem, kilkanascie kilometrów od Zielonej Góry powstaje Winnica Lubuska. Będzie to największe nasadzenie winorośli w naszym kraju. W tym miejscu jeszcze niedawno znajdowały sie winnice, teraz przyszedł czas ich odtworzenie. Zapraszamy do śledzenia historii powstawania Winnicy Lubuskiej. Na tej stronie znajdą się wszystkie nowe informacje o tym ambitnym projekcie.
26.08.2011 23:07
"Winnica w Zaborze" projekt autorstwa mgr. inż. arch. Izabela Bartosik
http://www.polskiewina.com.pl/
*****
26.08.2011 23:10
Lubuski Szlak Wina i Miodu to doskonały pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu, doprawione nutką historii i zaskakujące mnogością atrakcji. Bo to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie tak mocno w codziennym życiu mieszkańców zakorzeniona jest tradycja winiarska.
...
Kiedyś…
Tradycje winiarskie, pszczelarskie i miodosytnicze ziem lubuskich sięgają czasów średniowiecza. Jeszcze przed II Wojną Światową tereny dzisiejszego województwa lubuskiego znane były jako winiarska potęga, mimo, że w regionie środkowo-wschodniej Europy klimat utrudnia produkcję wina na dużą skalę. Początki tradycji winobrania to rok 1314, kiedy uprawa została rozpoczęta przez zakonników. Średniowieczny rytuał produkcji win był wówczas ważną gałęzią gospodarki naszych ziem - odkrywano tajniki uprawy, fermentacji i kompozycji smaku. Winiarstwo straciło na znaczeniu na przełomie XIX i XX wieku, przede wszystkim z powodu konkurencji w postaci francuskich, węgierskich i włoskich winnic oraz coraz popularniejszego i rozwijającego się browarnictwa.
Dzisiaj…
Tradycje winiarskie, kultywowane mniej lub bardziej intensywnie poprzez kolejne stulecia, dziś stają się ważnym elementem promocji turystycznej regionu. Dla mieszkańców i przyjezdnych najbardziej widoczne jest to podczas licznych odbywających się w ciągu roku lokalnych świąt wina i miodu, kiedy to można skosztować różnorodnych winnych i pszczelich specjałów oraz zapoznać się z dawnymi i współczesnymi metodami produkcji tych wyrobów. Coraz prężniej działają również w naszym regionie stowarzyszenia winiarskie i pszczelarskie, podejmując różnorodne inicjatywy, mające na celu wskrzeszanie i upowszechnianie informacji na temat lubuskich tradycji.
Lubuski Szlak Wina i Miodu jest właśnie efektem ich działalności - pomysłodawcą szlaku, który powstał przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, jest Przemysław Karwowski z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego. Szlak, początkowo stanowiący jedną „nitkę” na lubuskiej mapie, wkrótce rozrósł się o kolejne punkty i stanowi obecnie pętlę łączącą 22 lubuskie winnice, 4 pasieki, 8 placówek muzealnych, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, sklep i piwnicę winiarską. Jest to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów turystycznych regionu lubuskiego - produkt sieciowy, oferujący nie tylko obiekty, ale także usługi, wydarzenia i imprezy na terenie województwa lubuskiego. Jest świetnym przykładem na porozumienie wielu partnerów: winiarzy, pszczelarzy, hoteli czy muzeów i jedynym w Polsce winnym szlakiem, nawiązującym do regionalnej tradycji. Produkty z nim związane: wino, miód pitny i miód pszczeli zostały wpisane na "Listę Produktów Tradycyjnych" Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ...
http://lubuskie.pl/strona-glowna/news/&news_category=Lubuska%20Turystyka&news_id=9295/
27.08.2011 01:34
genialny termin wybrałem sobie na urlop ... winobrania, degustacje .... aaaaaaa