Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Degustacje, degustacje, degustacje! - Wina z Abruzji

07.11.2011 09:38

W piątek mieliśmy okazję degustować wina od dość znanego producenta z Abruzji Giancarlo Speranzy.
Degustacja odbyła się w jednej z najlepszych opolskich restauracji "Złota Nić", której właściciele są miłośnikami wina, mają bardzo ciekawą piwniczkę win i kelnerów potrafiących zasugerować właściwe wino do potrawy. Powinno to gwarantować przyjemny wieczór i tak właśnie było. Chętnych do degustacji nie było jednak za wielu, co przełożyło się o tyle pozytywnie na naszą grupę, że do degustacji mieliśmy nie po kieliszku, ale po całej butelce każdego wina na stolik!!! Tak więc wina nie zabrakło do popijania świetnych potraw jak np. przegrzebki w sosie pomidorowym z bazylią, pasty z grillowanymi na ostro warzywami czy kotletów wieprzowych z pomidorami.
Bardzo sympatyczny Włoch Massimilano Beratta prowadzący degustację (włoskie certyfikaty sommelierskie AIS) i jego przemiła partnerka (tłumaczka) ciekawie opowiadali o winach i kompetentnie odpowiadali na nasze pytania.
Wszystkie wina były jednoszczepowe - Montepulciano d'Abruzzo. Dokładniejsze opisy win osobno.
Zaczęliśmy od różowego (sic!) Impeto 2009 - nikły nos, ale usta treściwe, zrównoważone.
Potem już 3 czerwone:
Milasei 2006 - winifikowane w stali - też nikły nos, wysoka kwasowość, twarde taniny, ziemiste.
Impeto 2007, winifikowane w stali, ale leżakowane w beczce. Nos już bardziej intensywny, owocowy, żywe wino, taniny bardziej uładzone. Dobre wino na co dzień gdyby nie cena 90 zł!
Wreszcie reserva z 2005 roku leżakowana przez rok we francuskiej beczce. W nosie piękny aromat wanilli (beczka!) ale usta trochę rozczarowujące. Wino utraciło żywość, stało się trochę nijakie. Nie warte swojej ceny 200 zł.
Generalnie wina za drogie na polski rynek i rzeczywiście chyba nie będą już importowane.
Natomiast cykl imprez winiarskich w Złotej Nici (ma prowadzić pan Dawid Krupa) jak najbardziej do polecenia. Zachęcam Opolan i gości z innych miast!!


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem