Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Wasze komentarze - Komentarze do "Wina i ostre potrawy"

Zobacz komentowany obiekt

29.08.2012 11:59

Trzeba pamiętać o tym że kwasowe wina z ostrymi potrawami źle się łączą. Kwasy owocowe wzmagają uczucie pieczenia wywoływane przez kapsaicynę. Więc nie zgodzę się z łączeniem pinot noir, gamay czy dolcetto z ostrymi daniami. "Palące" potrawy wymagają win niskokwasowych, dobrze radzą sobie krągłe gewurtztraminery czy viogniery oraz te i inne wina białe w wersjach off-dry (półwytrawne). Z czerwonych nowoświatowe merloty czy carmenere.
Przy skrajnie ostrych potrawach odradzam wina i polecam piwo bądź trunki mocne (tylko mocny alkohol rozpuszcza kapsaicynę). Co do kaczki i Tokaji, to łączyłem kaczkę pieczoną z jabłkami z Asu 3P i wyszło genialnie. Przy deserach generalna zasada - wino słodsze niż deser by popijając deser nie miało się wrażenia iż wino jest wytrawne. Jeśli chodzi o śledzia, to ze śledziem raczej trudno......wódka?:)

29.08.2012 17:09
Spora część zależy od przyprawy, przyrządzenia mięsa, warzyw, temperatury podania. W samej Ameryce Łacinskiej są setki pikantnych przypraw, w indiach pikantnych papryczek dodawanych do potraw jest cała masa, a każdy producent wasabi w Azji "wie swoje" na temat jego ostrości.
Do śledzia piłem niedawno Muscadet i uratowała go mroźna temperatura :)

29.08.2012 20:18
Przyprawa, przyprawą lecz za pieczenie odpowiada kapsaicyna czy to są piri piri, habanero czy pieprz. Oczywiście jakich przypraw użyto przy doprawianiu to sprawa kluczowa, lecz tu należy oddzielić aromatyczną pikantność od ostrości. Z wasabi to inna kwestia ponieważ w ogóle nie jest ostre tylko mocno uderza w drogi oddechowe i zatoki, odpowiada za to izotiocyjanian allilu, a wrażenie mija po kilku sekundach.
Temperatura Muscadeta może i uratowała ale wina to Ty kolego nie poczułeś :)
Próbowałęm z Muscadetem, Vinho Verde, Rieslingami, Sancerre i kilkoma innymi, śledzia czuć cały czas, wina za grosz :(

30.08.2012 11:29
Co racja, to racja! Grunt to poszukiwać nowych połączeń i nie bać się eksperymentować.

30.08.2012 11:46
Ważne by nie było nam obojętne co z czym łączymy, trochę refleksji zawsze jest wskazane Pijmy i jedzmy świadomie!


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem