Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Degustacje, degustacje, degustacje! - Wieczór Francuski w Vinariusie

07.11.2009 21:56

Ciekawe miejsce, znakomity sommelier, piękna muzyka, dobra piosenkarka, klasowe wina – wydawałoby się, że nic więcej nie jest potrzebne, żeby skomponować wspaniały wieczór dla miłośników win, w szczególności francuskich, jak też miłośników piosenki, w szczególności piosenek niezapomnianej Edith Piaf.

No właśnie..

Jak to kiedyś powiedział znany trener piłkarski – drużyna nie może składać się z samych gwiazd, a jeśli już tak jest to potrzebny jest znakomity trener.

Po tym wieczorze odczuwam pewien niedosyt. Czyżby miejsce? Mam nadzieję, że nie jest to miejsce, bo planujemy tam zorganizować coś własnego.

Wróćmy jednak do wieczoru francuskiego.

1. Domaine de Fourn „Carte Ivoire” - AOC Blaquette de Limoux

Z zapisków sommeliera:
Domain de Fourn – Blanquette de Limoux to leżąca w Langwedocji, na południe od Carcassonne, apelacja dla białych win musujących, wytwarzanych metodą klasyczną z tradycyjnej odmiany mauzac. W roku 1990 na terenie Limoux utworzono kolejną apelację dla win musujacych zwanych Cremants de Limoux, do produkcji których obok wspomnianego już szczepu mauzac stosuje się również chardonnay i chenin.

Domaine de Fourn „Carte Ivoire” - AOC Blaquette de Limoux – Szczep; mauzac – 100%
Pochodzące z południa Francji Domain de Fourn, to jedno z najlepszych win musujących o jakości porównywanej często z szampanem. Jest delikatne, łagodne, o subtelnym, owocowym aromacie z nutami kwiatu akacji i głogu. Doskonałe na aperitif oraz do dań z ryb i lekkich deserów.

Z zapisków degustatorów:
Dobre jako tło – oceniamy – dobre plus, dobre plus

2. Chateau Puy Servain Cuvee Terrement blanc 2007

Z zapisków sommeliera:
Chateau Puy Servain – Sud-Ouest
Położone na stosunkowo dużym terytorium winnice Południowego Zachodu czyli Sud-Ouest, zajmują powierzchnię niespełna 30 tysięcy hektarów, tworząc wyodrębnione enklawy skupione w kilku niewielkich strefach upraw. Wynika to z warunków glebowych, geograficznych a także dziedzictwa przeszłości. Winnice Sud-Ouest powstawały przede wszystkim wokół średniowiecznych mist i klasztorów znajdujących się na szlaku pielgrzymek do sanktuarium Świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Na ogromnym obszarze znajduje się około 30 appellations, w których produkuje się wina o bardzo zróżnicowanym charakterze. Niektóre, powstające w Bergerac i Montravel stanowią coraz poważniejszą konkurencję dla pobliskiego Bordeaux, zarówno ze względu na jakość jak i ceny, inne powstające na przykład w Madiran przyciągają uwagę niespotykanymi gdzie indziej odmianami winorośli i bardzo indywidualnym charakterem.

Rodzina Hecquet od trzech pokoleń gospodaruje w posiadłości Chateau Puy Servain, której winnice rozciągają się na terenie trzech apelacji: Mantravel, Bergerac i Pecharmant. Apelacje te leżące w pobliżu Bordeaux, są już od dawna znane w gronie koneserów jako miejsce, gdzie powstają jedne z najciekawszych obecnie win francuskich. Zarządzający obecnie winnicami Daniel Hecquuet, od kilkunastu lat wytwarza najwyższej jakości wina wytrawne – białe, różowe i czerwone, oraz doskonałe wina słodkie. Zadanie jakie sobie postawił to dostarczać najlepsze wina w przyjaznych dla konsumenta cenach. I rzeczywiście, jakość win jest nie do kwestionowania, czego dowodem są liczne medale przyznawane na międzynarodowych konkursach, a ceny rzeczywiście bardziej przystępne niż w sąsiednim Bordeaux.
Cuvee Terrement wytwarzane jest z ekskluzywnego klonu sauvignon blanc zwanego sauvignon gris. Daje on wina bogatsze, bardziej zrównoważone i ekstraktywne, zachowując jednocześnie ekspresyjny bukiet sauvignon.

Chateau Puy Servain Cuvee Terrement blanc 2007 – AOC Montravel – Szczepy: sauvignon gris (90%), semillon (10%)
Moszcz dojrzałych owoców poddany maceracji na zimno, a następnie fermentacji, po oddzieleniu skórek. Po fermentacji leżakuje nad osadem. Dzięki temu wino ma solidną budowę i bogaty bukiet, zachowując przy tym niezbędną świeżość. Podawać w temperaturze 8st. C do przystawek, skorupiaków, ryb, serów, zwłaszcza kozich.


Z zapisków degustatorów:
Bogaty bukiet, w smaku mineralne, grejfrut, wysoka kwasowość, „chłodne w smaku”, oceniamy dobre plus, bardzo dobre. Piliśmy do rybki z francuskiego ciasta z krewetkami.


3. La Crosse 2002 „BIO” - Vin de Pays de Cessanon

Z zapisków sommeliera:
Domaine Saint Blaise położona jest na zboczu jednego ze wzgórz, w dolinie rzeki Orb, w pobliżu miasteczka Cessenon w Langwedocji. Wyjątkowy klimat, prawie 320 dni słonecznych w roku i regularne wiatry od morza tworzą warunki wyjątkowo sprzyjające uprawie zdrowej winorośli. Także zróżnicowane, bogate podłoże o burzliwej historii geologicznej okazało się bardzo korzystne dla wina. Właściciel posiadłości – Gaston Bergasse, obejmując, należącą od 1715 roku do rodziny winnicę, postawił na uprawę biologiczną, wykluczając stosowanie nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Warto dodać, że wina z St-Blaise są jednymi z niewielu, przy dojrzewaniu których stosuje się także beczki z polskiego dębu.

La Crosse 2002 „BIO” - Vin de Pays de Cessanon
Szczepy: syrah, merlot, cargnan
Wino wytwarzane a winogron pochodzących z uprawy biologicznej, w rodzinnej posiadłości w Langwedocji. Intensywny, ciemnoczerwony kolor z fioletowymi refleksami. W smaku soczyste, owocowe z wyraźnie zaznaczonymi taninami. Doskonałe do wędlin, białych pleśniowych serów i mięs z grilla.

Z zapisków degustatorów:
wino bardzo dobrze spasowane do pasztetu, z którym zostało podane, choć bukiet tego nie obiecywał. Oceniamy dobre plus i bardzo dobre.

4. Chateau Haut-Myles 2004 AOC Medoc Cru Bourgeois

Z zapisków sommeliera:
Bordeaux to synonim francuskiego winiarstwa. Ten największy region winiarski na świecie, położony jest u zbiegu dwóch rzek – Garonny i Dordogne, które wspólnym ujściem zwanym Gironde wpływają do Atlantyku. Dzięki ciepłemu Prądowi Zatokowemu, rozpościerające się na ponad 100 hektarów winnice korzystają z łagodnego, wilgotnego klimatu zapewniającego doskonałe warunki do dojrzewania szlachetnych gron. Dwa zasadnicze elementy wywindowały wina z Bordeaux na piedestał, z którego spokojnie patrzą na konkurencję – ich długowieczność i różnorodność. Wina, które można przechowywać przez dziesięcioleci, które w tym czasie ewoluują, dojrzewają, zmieniają swój bukiet i smak, są pożądanym przez kolekcjonerów przedmiotem handlu, aukcji i spekulacji. Z kolei różnorodność terroir i możliwość komponowania wina z wielu szczepów sprawia, że wina te nas nie nudzą. Całe życie można degustować wina z Bordeaux i zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia. To nigdy nie kończąca się opowieść.

Chateau Haut-Myles 2004 AOC Medoc Cru Bourgeois (wlać do karafki bezpośrednio przed podaniem)
Kompozycja 60% merlot i 40 % cabernet sauvignon, to jak na Medoc wino miękkie, o zmysłowym, owocowym charakterze, dojrzewające w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu. Doskonałe do pieczonych mięs, wędlin i serów, najlepiej w temperaturze 16 st. C.

Z zapisków degustatorów:
Elegancki bukiet, w smaku jedwabiste i eleganckie, mocne, długa końcówka. Oceniamy bardzo dobre i bardzo dobre plus. Nasz stolik nie został wylosowany.

5. Domaine Leon Barral cuvee „Jadis” AOC Faugeres

Z zapisków sommeliera:
Langwedocja. Klimat Langwedocji wydaje się szczególnie sprzyjać uprawie winorośli. Wprawdzie opadów nie ma zbyt dużo, jednak bliskość morza zapewnia odpowiednią wilgotność, zaś częste, silne wiatry intensywnie przewietrzają winnice, tworząc dobre warunki do zdrowych upraw, nie wymagających zbyt intensywnego stosowania oprysków. Jest to region bardzo ciepły i słoneczny, dzięki temu można tu zbierać winogrona o dużej koncentracji cukru i związków aromatycznych. Langwedocja to teren najbardziej chyba we Francji rewolucyjnych zmian. Od kilkunastu lat do głosu dochodzi nowe pokolenie winiarzy, ludzi młodych, wykształconych, często z praktyką nabyta w innych krajach winiarskich.. Co jednak najważniejsze, ludzi z pasją. Dzięki nim, wiele mało znanych, a czasami wręcz zapomnianych winnic odzyskuje dawny blask i indywidualność. Uprawy poddaje się ponownej selekcji, zmieniając sposób nasadzenia, zastępując mniej wartościowe odmiany bardziej szlachetnymi, starając się przy tym wszystkim o zachowanie tradycyjnego charakteru win z południa. Coraz więcej winiarzy prowadzi swoje winnice w sposób biologiczny, metodami naturalnymi, ograniczając, na ile jest to tylko możliwe, ingerencje w naturalne środowisko. Warto dodać, że ponad 50% wszystkich francuskich upraw biologicznych znajduje się właśnie w Langwedocji.
Domaine Leon Barral. W 1993 roku Didier Barral przejął od ojca 25 hektarową posiadłość. Młody geniusz wina i winiarskiej rewolucji, bez żadnych wątpliwości został pobłogosławiony przez bogów z Faugeres. Żaden inny winiarz nie zaangażował się tak bardzo w dążeniu do najwyższej jakości. „Człowiek odnosi sukcesy tylko, gdy pracuje w zgodzie z naturą, nigdy przeciw niej”. Ten „chłop”, jak sam lubi o sobie mówić, zaangażował się całą duszą w uprawę biologiczną. „Równowaga” to magiczne słowo charakteryzuje współpracę Didiera z jego winnicą. Można znaleźć czasami wina lepiej zrobione, ale zdarza się w naszych czasach bardzo rzadko spotkać wina z taką niezwykła klasą. Należą do najbardziej poszukiwanych win we Francji, są ozdobą kart najlepszych restauracji i skarbami w kolekcjach klientów indywidualnych.

Domaine Leon Barral cuvee „Jadis” AOC Faugeres (przelać do karafki na godzinę przed podaniem)
Szczepy: carignan (50%), grenache (10%) syrah (20%)
2 lata w beczkach, bez filtracji, bez siarki. Jedno z najbardziej fascynujących i prawdziwych win Langwedocji. W nosie prawdziwa feeria aromatów: lukrecja, oliwa, czerwone owoce, kwiaty, garrige. W ustach wino jest bogate, złożone, gęste i zrównoważone.

Z zapisków degustatorów:
Wspaniały, bogaty bukiet, w smaku trochę rozczarowuje. Nasze oceny dobre plus i bardzo dobre.


Podsumowanie.

Zapisku pochodzą z dwóch niezależnych źródeł i nie były znane stronom.
Zapiski sommeliera zostały nam udostępnione dzięki uprzejmości Pana Szymona Kamińskiego, za co mu serdecznie dziękujemy.
Piosenki Edith Piaf fascynujące.
Akordeonista super.
Siedzieliśmy za głośnikiem i trudno nam ocenić wokalistkę.
Obsługa pierwsza klasa.

Czekamy na następny wieczór. Ciekawe jaki pomysł będzie miała Pani Agata.

Bożena i Krzysztof


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem