Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Smaki Lata w Lidlu

2017/07/01

 

 

Letnie smaki w Lidlu reprezentują wina z Włoch, Hiszpanii i Węgier. Autorzy nie wyjaśniają skąd taki pomysł na dobór win, dlatego jedyne co nam pozostaje to przyjrzeć się wyborowi.

 

Cała kolekcja to 20 win. Osiem win pochodzi z Włoch i oprócz jednego są to same wina białe. Dwa pozostałe kraje otrzymały po sześć miejsc w kolecji. Hiszpanię reprezentują trzy wina czerwone, jedno różowe i dwa białe, z czego jedno jest musujące. Oferta win węgierskich składa się z trzech win białych i trzech czerwonych. Tak przedstawia się analiza ilościowa kolekcji.

 

Analiza jakościowa wymaga testowania, ale na tym etapie mogę się jedynie oprzeć na informacji z katalogu i własnej pamięci lub notatek. Nie dotyczy to dwóch win węgierskich, jakie otrzymaliśmy do testowania i w tym przypadku będzie to ocena organoleptyczna.

 

W ofercie win włoskich mój wzrok przyciąga Lugana od Giulio Pasotti z 2016 roku. Przyciąga dlatego, że od momentu, kiedy nad jeziorem Garda miałem sposobność wino to spróbować, to stało się ono jednym z moich ulubionych. Bardzo bolałem nad tym, że kupienie tego wina w Polsce nie było niestety łatwe. Ciekaw jestem smaku wina z oferty Lidla i z pewnością będą chciał zweryfikować czy pasuje do mojego wzorca.

 

We włoskiej ofercie win białych mamy Vernaccia di San Gimignano i Verdicchio dei Castelli di Jesi. Oba wina uznaję za klasykę włoskich win białych. Jest także w kolekcji Chardonnay z Abruzji i wina białe z Veneto i Alto Adigge (czyli południowego Tyrolu). Wino czerwone pochodzi z Toskanii i jest też klasyką, bo to Vino Nobile di Montepulciano.

 

W grupie win hiszpańskich uwagę przyciąga Hachon Seleccion Espetial z 2014 roku. Wino to  pochodzące z rocznika 2012 było już dostępne w Lidlu w 2015 roku i dostało od nas niezłą ocenę. Mamy również ofertę win z regionu Rioja składającą się z wina czerwonego, różowego i białego, które sprzedawane są w modelu 3 za 2 (kupujesz 3 płacisz za 2). Kolekcję win hiszpańskich dopełnia wino musujące Arestel Cava Brut. To wino o ile mnie pamięć nie myli jest spokrewnione z prezentowanym w 2014 roku winem Arestel Extra Brut, które było wtedy dużym pozytywnym zaskoczeniem degustacji.

 

Dwa z win węgierskich otrzymane od Lidla będą przez nas oceniane:

- wino czerwone  -Indian Nyar Bolyki Janos 2015

- wino białe -Furmint Tokaji Chateau Dereszla 2015

 

Furmint był już poddawany naszej ocenie i jestem ciekaw jak zaprezentuje się tym razem. Innym winem, które pojawia się ponownie w kolekcji Lidl to Bardos, ale tym razem z innego rocznika. Wino z 2014 roku zostało nieźle ocenione. Ciekawe jak spisze się rocznik 2016.

 

To tyle w skrócie o najnowszej ofercie Lidla. Jeśli chcecie sami sprawdzić co kryje się pod hasłem Smaki lata to oferta ważna jest od 3 lipca do wyczerpania zapasów.

 

Notował Krzysztof

 

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.