Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Wino ogranicza tycie?

2012/07/09

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue zidentyfikowali w czerwonym winie z winogron i w innych owocach związek o podobnej strukturze do resweratrolu. Substancja ta blokuje procesy komórkowe, które są przyczyną otyłości, a tym samym może być skuteczną metodą w leczeniu otyłości.

Badania były opublikowane w czasopiśmie Journal of Biological Chemistry. Związek nazywa się piceatannol, zmniejsza on zdolność rozwoju i wzrostu niedojrzałych komórek tłuszczowych. Podobne do resweratrolu, związek ten zidentyfikowano w czerwonym winie, winogronach, a także w orzeszkach ziemnych. Pokarmy te stanowią źródło składników, które mają zdolność zwalczania raka, chorób serca i chorób neurodegeneracyjnych. Piceatannol może być ważną bronią przeciwko otyłości. Po spożyciu żywności w której występuje resweratrol, w organizmie przekształca się on w piceatannol.

Piceatannol zmienia synchronizację ekspresji i funkcji genów, podczas tworzenia się komórek tłuszczowych zmienia działanie insuliny. W obecności piceatannolu widoczne jest opóźnienie lub całkowite zahamowanie tworzenia się komórek tłuszczowych. Zanim komórki tłuszczowe staną się dojrzałe, muszą dojrzewać 10 dni lub dłużej. Komórki tłuszczowe muszą przejść przez kilka etapów żeby stać dojrzałymi komórkami tłuszczowymi. Komórki z których mają powstać komórki tłuszczowe nie mają zdolności gromadzenia tłuszczu. Jeśli zahamuje się proces tworzenia dojrzałych komórek tłuszczowych nie następuje przyrost tkanki tłuszczowej.

 Piceatannol w pierwszym etapie dojrzewania komórek tłuszczowych (adipocytów) wiąże się z receptami insuliny niedojrzałych komórek tłuszczowych. W wyniku czego blokuje się zdolność kontrolowania cyklów komórkowych i aktywacji genów które w dalszym toku powadzą do powstawania komórek tłuszczowych. Piceatannol zasadniczo blokuje szlak w którym niedojrzałe komórki tłuszczowe dojrzewają i rozwijają się.

Piceatannol obecny jest również w nasionach i skórce czerwonych winogron, borówkach, owocach passiflory i innych owocach.

 

Źródło: www.dobrzejem.pl


Komentarze

Bardzo się cieszę z tych wieści, teraz już wiem dlaczego pomimo dużego apetytu nie tyję:)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.