Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

10 najciekawszych winnych zakątków 2013 roku wg magazynu Wine Enthusiast - Dunaj, Austria

 

 

Tutejsza sztuka, kultura picia wina, tradycje kulinarne nie odeszły w przeszłość, są wciąż żywe i nadal się rozwijają.

Perełki winiarskie regionu: Wachau, Kremstal, Traisental, Kamptal i Wagram położone są jedna przy drugiej nad „pięknym modrym Dunajem” – rozciągają się od imponującego klasztoru w Melk po granice Wiednia. Rzeka wije się wśród oszałamiających krajobrazów: stromych winnic tarasowych, łagodnych wzgórz i starych lasów skrywających historyczne klasztory i majestatyczne zamki.

Bogactwa regionu można odkrywać na wiele sposobów: samochodem, pociągiem, statkiem, rowerem albo pieszo.

10_naj_winnych_podrozy_2013_Dunaj magnifyGdzie zjeść?

Wyszukana kuchnia, eklektyczna karta win, doprawiona atmosferą elegancji wiejskiej posiadłości, czyli Landhaus Bacher w Wachau. To jedna z kulinarnych perełek regionu, która zdobyła sławę międzynarodową.

Wyborne organiczne specjały regionalne spożywane w malowniczym ogrodzie na terenie biodynamicznego gospodarstwa Gut Oberstockstall w Wagram.

Z kolei Weingut Nigl położony pośród winnic Senftenberg niedaleko Krems oferuje wspaniałe wina własnej produkcji w połączeniu z klasycznymi daniami kuchni austriackiej i czarującym widokiem ruin zamku Ehrenfels.

Gdzie się zatrzymać?

Hotel Schloss Dürnstein leży w samym sercu Doliny Wachau znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pokoje tego starego zapełniają cenne antyczne meble, pełno tu świeżych kwiatów, a miejscowe spa i restauracja kuszą luksusem.

Z okien nowego, butikowego hotelu Malat w Furth rozciąga się imponujący widok na Opactwo Göttweig. To rodzinne przedsiębiorstwo słynie z sutych śniadań w towarzystwie wina musującego własnej produkcji.

Dokąd na wino?

Sklep winiarski i nowoczesna, przyjazna gościom sala degustacyjna Domäne Wachau otwarte są siedem dni w tygodniu od kwietnia do października. Oprócz wspaniałych wycieczek, dwa razy dziennie można tu wziąć udział w szkoleniu i degustacji win.

Sandgrube 13 Wein Sinn w Krems i Loisium Wine & Spa Resort w Langenlois to dwa bardzo nowoczesne ośrodki winne, w których zwiedzający mogą wziąć udział w każdym etapie procesu tworzenia wina – od winnicy do kieliszka.

Nowe centrum winiarskie regionu, Weritas, lśniąca szklana budowla stojąca na skraju lessowego urwiska szczyci się 35-oma rodzajami win z Wagram, których można spróbować na miejscu.

Stift Klosterneuburg, jedna z austriackich pereł architektury, to od prawie 900 lat duchowe, ekonomiczne, towarzyskie i kulturalne centrum regionu. Warto zejść 36 metrów pod ziemię do przepastnych barokowych piwnic i na własne oczy obejrzeć najnowocześniejszą wytwórnię win.

Kiedy się wybrać?

Podczas Jesiennego Festiwalu Wina Dolnej Austrii można wybrać dowolne z 800 pysznych wydarzeń.

Wina


Winne regiony Dunaju wytwarzają jedne z najsmaczniejszych i najbardziej poszukiwanych białych win świata. Najsłynniejszy szczep Austrii, pikantny Grüner Veltliner, to zarazem najbardziej płodna odmiana. Świeży, prosty, mineralny Grüner Veltliner rośnie na skalistej glebie, natomiast egzotyczne, pełne wersje zawdzięczają swój smak cieplejszym, piaszczystym glebom lessowym. Region Dunaju słynie również z eleganckich, mocno zbudowanych Rieslingów, o morelowych i brzoskwiniowych aromatach. Koniecznie też trzeba spróbować delikatnego, kwiatowego wina Roter Veltliner. Niełatwo je znaleźć, ale warto poszukać. Z kolei kilka rodzajów lokalnych soczystych win czerwonych, między innymi Zweigelt i Blaufränkisch, które powstają w małych ilościach i są tak popularne wśród miejscowych, że często ciężko je znaleźć poza Austrią.


Niskobudżetowa podpowiedź

Na terenie rodzinnych gospodarstw winiarskich często znajdują się heurigen, czyli tawerny winne, w których można znaleźć dania regionalne z lokalnych produktów i wypić wina na kieliszki. Gałąź sosnowa przy drzwiach oznacza, że w tawernie podaje się młode wino.

Miejscowe ciekawostki

Roman Horvath, MW, z Domäne Wachau: “Spacer wzdłuż Kunstmeile, czyli Mili Sztuki w Krems zaczyna się historycznym sercu miasta, a kończy średniowiecznym starym mieście Stein. Koniecznie trzeba odwiedzić wystawę Manfreda Deix w Muzeum Karykatury. Deix to jeden najznaczniejszych austriackich karykaturzystów, który potrafi oddać głębię austriackiej duszy. Po drodze można się pokrzepić na ciele i umyśle w jednej z wielu restauracji i barów z winem.”

Inne atrakcje

Wachau Schiff oferuje kulinarny rejs Dunajem z Krems do Emmersdorf, podczas którego można podziwiać winnice Wachau. Wspaniała jest też nostalgiczna podróż powrotna koleją Wachaubahn. Warto też zarezerwować lekcję gotowania z wielokrotnie nagradzanym szefem kuchni Tonim Mörwaldem w jego szkole gotowania mieszczącej się w winnicach Feuersbrunn.


tekst: Katarzyna
foto:
www.wineenthusiast.com
źródła:
www.wineenthusiast.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.