Pochodzenie Swoją drugą młodość Malbec zaczął po wprowadzoniu go do Argentyny przez francuskiego inżyniera rolnictwa Michel Pouget w 1868 r. Wcześniej – i obecnie – składnik wielu kupaży zarówno we Francji (Cahors, Bordeaux) jak i w Argentynie (głównie win odmianowych). Nicolas Catena Zapata został niemalże okrzyknięty bohaterem narodowym po szeregu eksperymentów ze szczepem Malbec; jako pierwszy zasadził odmianę na wysokości 1500 m n.p.m. w gualtallary w winnicy Adrianna, ponadto stworzył szereg klonów odmiany.
Charakterystyka Malbec należy do wrażliwych odmian, które zasługują na szczególną uwagę. Nie jest co prawda tak kruchy jak Pinot Noir, jednak potrzebuje dużo więcej słońca niż Cabernet Sauvignon lub Merlot. Z reguły dojrzałość osiąga w połowie sezonu i daje głęboką barwę i wiśniowo-śliwkowe niuanse. Często używany jest w kupażach z Cabernetem lub Merlot, ale też Bonardą, Shirazem czy Cabernet Franc.
Uprawy Jest niezwykle podatny na wszelkie choroby winorośli, szczególnie szkodzą mu zarówno przymrozki, jak i sam mróz. Argentyna swego czasu zalewała rynek tanimi Malbecami, które z odmianą miały tyle wspólnego co czekolada z wyrobem czekoladopodobnym, jednak ukrócono takie praktyki i coraz rzadziej można natknąć się na takie butelki. Malbec jest dominującym szczepem w Cahors, gdzie przepisy apelacyjne wymagają zawartości przynajmniej 70% w winie. Obecnie istnieje ponad 25 tysięcy ha upraw w Mendozie oraz La Rioja, Salta, Buenos Aires, San Juan i Catamarca. W Chile ponad 6 tysięcy ha, we Francji prawie 6 tysięcy ha, natomiast w chłodniejszych regionach Kaliforni zaledwie 45 ha. Chile ma około 6.000 hektarów obsadzone, Francja 5.300 ha oraz w chłodniejszych regionach Kalifornii zaledwie 45 hektarów. Z powodzeniem Malbec uprawia się również w stanie Washington w północno-wschodnim krańcu Oregonu, Australii, Nowej Zelandii, RPA, na Long Island w stanie Nowy Jork, w Oregonie, w południowej Boliwii , północno-wschodnich Włoszech, a ostatnio w Teksasie i południowym Ontario oraz w regionie Baja California w Meksyku.
Z czym łączyć Steki, kaczka, wieprzowina, jagnięcina i oczywiście asado.
Malbec niejedno ma imię Narodowy szczep Argentyny może w różnych częściach świata nazywać się Agreste, Auxerrois, Auxerrois De Laquenexy, Auxerrois Des Moines De Picpus, Auxerrois Du Mans, Balouzat, Beran, Blanc De Kienzheim, Cahors, Calarin, Cauli, Costa Rosa, Cot A Queue Verte, Cotes Rouges, Doux Noir, Estrangey, Gourdaux, Grelot De Tours, Grifforin, Guillan, Hourcat, Jacobain, Luckens, Magret, Malbek, Medoc Noir, Mouranne, Navarien, Negre De Prechac, Negrera, Noir De Chartres, Noir De Pressac, Noir Doux, Nyar De Presak, Parde, Périgord, Pied De Perdrix, Pied Noir, Pied Rouge, Pied Rouget, Piperdy, Plant D'Arles, Plant De Meraou, Plant Du Roi, Prechat, Pressac, Prunieral, Quercy, Queue Rouge, Quille De Coy, Romieu, Teinturin, Terranis, Vesparo, Côt, Plant du Lot.
tekst: Michał "WineMike" Misior
źródło:
Wielki Atlas Win, Hugh Johnson i Jancis Robinson, 2011
foto:
Altos Las Hormigas
Anuva Wines
Bordeaux Undiscovered
|