Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

5 rzeczy o Pinot Noir



Pochodzenie

 

Odmiana Pinot Noir pochodzi z regionu Burgundii. U Columelli w De re rustica znajduje się (zbliżony do obecnego Pinota) opis winorośli uprawianych na terenach obecnej Burgundii w I wieku naszej ery. Pinot noir może też być krzyżówką pinot meunier i traminer, jednak pogląd ten nie znalazł szerszego poparcia. Szczep Pinot meunier jest bliźniaczy genetycznie z Pinot noir, różniąc się jedynie mutacją komórek naskórka (chimera epidermalna) wywołującą owłosienie wierzchołków pędów i nieco bardziej kompaktowy wzrost. Pinot gris jest mutantem somatycznym (pączkowym) szczepu pinot noir, o jasnej barwie owoców. Pinot blanc jest najprawdopodobniej dalszą mutacją szczepu pinot gris. Profile DNA wszystkich szczepów z grupy pinot (gris, blanc, moure i teinturier) są niemal identyczne.



 

Charakterystyka


Posiada mniejsze liście niż niż Cabernet sauvignon, ale większe od Syrah. Grona małe, zwarte, stożkowo-cylindryczne, podobne nieco do szyszek. Uważa się, że etymologia nazwy pinot pochodzi właśnie od szyszkowatego kształtu gron. W uprawie ma tendencję do tworzenia wąskich, niezbyt rozłożystych krzewów. Owoce wrażliwe na szarą pleśń, liście podatne na mączniaka i wirusa wachlarzowatości winorośli. Preferuje gleby wapienne, nie lubi zbyt wysokich temperatur w uprawie. Powoduje to, że pinot noir ma opinię szczepu trudnego i kapryśnego, zarówno w uprawie, jak i winifikacji. Daje wina zazwyczaj o jaśniejszym kolorze niż inne szczepy czerwone. W młodym 'pinot noir można wyczuć najczęściej nuty czerwonych owoców (wiśnia, truskawka, malina, czerwona porzeczka). Starzejące się wino nabiera aromatów korzennych (wanilia, kokos, dym, dąb, cedr, skóra, trufle, cygara - w zależności od beczek użytych do starzenia wina). Produkuje się z niego również wina różowe, a także białe typu vin gris (wina produkowane z soku, bez udziału skórki owocow).

 

Uprawy


Francja, Austria, Kanada, USA, Niemcy, Włochy, Nowa Zelandia, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria.

 

 

Z czym łączyć


Jagnięcina, warto eksperymentować, a już na pewno spróbować sławnej cielęciny po burgundzku z Pinotem właśnie!

Pinot Noir niejedno ma imię...


Pinot Franc noir, Bourguignon noir, Spätburgunder, Blauer Spätburgunder, Blauburgunder, Clavner, Klavner, Klebrot, Blauburgunder, Blauer Spätburgunder, Blauer Nurnberger, Pinot nero, Pignol, Pignola, Burgundac Crni, Modra Klevanyka, Rouci, Rouci modré, Kisburgundi kék, Franc Pineau, Noirien, Savagnin Noir, Morillon, Auvernat, Plant Doré, Cortaillod and Nagyburgundi oraz Wrotham Pinot.


tekst: Michał "WineMike" Misior

źródła:

"Encyklopedia win" Hugh Johnon i Jancis Robinson

"Sommelier" Tomasz Prange-Barczyński

foto:

Tupalo Vintners

Sedimentality


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.