Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Beaujolais – wino dorożkarzy, czy jesienna radość w kieliszku?

 

 

Beaujolais – wino dorożkarzy,

czy jesienna radość w kieliszku?

 

 

Ocenę pozostawiamy Wam. Wobec gorących sporów dotyczących Beaujolais ograniczymy się do przytoczenia kilku faktów:

 


Beaujolais_etykieta_2 magnify Beaujolais Nouveau!

'Le Beaujolais Nouveau est arrivé!' - w trzeci czwartek listopada napis pojawia się w wielu restauracjach i sklepach z winami sygnalizując początek sprzedaży beaujolais nouveau.

 

Beaujolais wytwarzane jest z odmiany gamay. Swój smak, pozbawiony garbników, wino zawdzięcza metodzie fermentacji całych gron, zwanej maceracją węglową. Dzięki niej fermentacja zachodzi wewnątrz owoców, więc większość garbników, znajdująca się w skórce owocu, nie przechodzi do wina.


Beaujolais jest gotowe w 6 tygodni. By uzyskać owocową świeżość wina do kadzi z winogronami wpompowuje się dwutlenek węgla. Fermentacja odbywa się w przyspieszonym tempie, w podwyższonej temperaturze, bez udziału drożdży.

 

Pozornie lekkie i łagodne, wyjątkowo zdradliwe – idzie do głowy i hula tam jeszcze długo.

 

Beaujolais_mapka magnify Region Beaujolais

Region Beaujolais to pas szerokości 10-15 km i długości około 60 km między Macon a Lyonem, położony na na prawym brzegu rzeki Saône.

 

Najstarsza wzmianka o Beaujolais, znaleziona w dokumentach jednego z klasztorów regionu, pochodzi z 1031 roku. Zwano je wówczas belijocum. Prawdopodobnie jednak już Celtowie, a potem Rzymianie, uprawiali winorośl na terenach dzisiejszego Beaujolais.

 

W 1395 roku książę Filip Pyszny nakazał wszystkim winnicom Burgundii zastąpić szczep gamay szlachetną odmianą pinot noir. W Beaujolais nakazu nie posłuchano i przez następne czterysta lat nikt o winach z Beaujolais nie słyszał.

 

W 1951 roku francuski urząd podatkowy wydał zarządzenie zezwalające na sprzedaż młodego wina. I tak, na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, rozpoczęła się, genialna przyznać trzeba, kampania marketingowa promująca młode wino, która z jego świeżości uczyniła największy atut.

 

W 1951 roku dzień rozpoczęcia święta beaujolais nouveau ustalono na 15 listopada. Dopiero w 1985 roku zmieniono słynną datę na „trzeci czwartek listopada”.

 

Beaujolais_nouveau_etykieta_1 magnify Beaujolais Nouveau

1956 rok był pierwszym rokiem beaujolais nouveau. Sprzedano wówczas około 1,7 mln butelek.
W połowie lat dziewięćdziesiątych natomiast – ponad 65 mln.

 

Z racji różnicy czasu beaujolais nouveau jako pierwsi próbują Japończycy i to właśnie Japonia jest największym światowym odbiorcą beaujolais nouveau.

 

Święto wina obchodzone w Beaujeu, historycznej stolicy Beaujolais, zwie się Sarmentelles od nazwy pędów winorośli- sarments, które, płonące pędzą tego dnia w taczkach po zboczach wzgórz. Tego dnia podczas hucznych obchodów odbywają się spektakle, parady z pochodniami i pokazy sztucznych ogni.

 

Beaujolais_etykieta magnify Beaujolais

Zwykłe beaujolais można przechowywać do dwóch lat, jednak wino nie zyskuje na jakości w miarę leżakowania w butelce. Dlatego najlepiej wypić je w ciągu kilku tygodni.

 

Beaujolais nouveau to czerwone wino o strukturze białego, dlatego dobrze jest je schłodzić do 12-13 stopni i podawać z lekkimi czerwonymi mięsami bądź serami, z bagietką, przystawkami, pasztetami lub kurczakiem na zimno.

 

Region Beaujolais, oprócz sławnego, bądź niesławnego, beaujolais nouveau, wytwarza również zwykłe beaujolais, beaujolais-villages, i crus beaujolais – chlubę regionu. Klasyfikacja win regionu przedstawia się następująco:

 

AOC Beaujolais i Beaujolais Supériere – winnice objęte tymi nazwami produkują ponad połowę wszystkich win beaujolais z czego znaczna część sprzedawana jest jako beaujolais nouveau.

 

Beaujolais_village_etykieta_1 magnify Beaujolais Villages

AOC Beaujolais-Villages – wina pochodzące z trzydziestu dziewięciu gmin z północnej części regionu; nieco solidniejsze, bardziej intensywne, i mogą około dwóch lat dojrzewać w butelce, nie należy ich jednak przechowywać dłużej niż trzy-cztery lata.


Najlepsze wina z regionu noszą nazwy dziesięciu gmin, w których są wytwarzane i które mają uprawnienia do nadawania winom własnej nazwy. A są to: Brouilly, Côte de Brouilly, Chénas, Chiroubles, Fleurie, Julienas, Morgon, Moulin-à-Vent, Régnié, St.-Amour. Niektóre z nich mogą dojrzewać od 5 do 10 lat.

 

 

 

 

 


Źródła:
magazyn Kuchnia 11/2001
www.newsweek.pl
www.nawidelcu.pl

Obrazki:
www.findyourcraving.com
www.kwagga.de
http://clydewine.blogspot.com
www.chilledred.com
www.allposters.com
www.whytraveltofrance.com
www.louisjadot.com
www.show-must-go-on.com

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.