Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja IX, 2 kwietnia 2011 r.

 

 

Kolejny Panel Degustacyjny za nami. Za nami kolejne winne wrażenia i doświadczenia związane ze wspólną degustacją wina wśród naszych Klubowiczów. Ten panel można określić jako wyjątkowy. Było dwóch nowych Klubowiczów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenia - Justyna i Jacek. Były wina z RPA, kraju z którego win do tej pory nie degustowaliśmy. Była niespodzianka, czyli degustacja w ciemno jednego z win polskiego producenta. Był niemiecki Riesling degustowany w ramach akcji "Winne Wtorki" w której uczestniczyliśmy po raz pierwszy. No i na koniec wspomnę, że był również wyjątkowy protokolant ;). Aż boję się pomyśleć, co czeka nas na następnym, jubileuszowym X spotkaniu Klubu Miłośników Wina.


Podczas tego panelu zgodnie z naszą nową zasadą wybraliśmy najlepsze wino spośród degustowanych tego wieczoru butelek. Tym razem niejednogłośnie (z jednym zdaniem odrębnym) wybraliśmy Riesling Zeltinger Himmelreich Kabinett Markus Molitor 2009. Rieslinga, który nas zachwycił... Nie będę się w tym miejscu rozpisywał na temat tego wina, ponieważ szczegółową ocenę poznacie kilkanaście linijek niżej. Ale dodam tylko - jest to wino godne polecenia!


Riesling jest szczepem, którego historyczne uprawy prowadzą do Alzacji, Niemiec, Austrii i północnych Włoch. Obecnie uprawiany jest również w Nowej Zelandii, Australii i Słowacji. Lokalnie występuje również pod innymi nazwami takimi jak: Rheinriesling, Ryzlink Rynsky, Starovetski, Klingelberger, Rajnai Rizling czy Johannesberger.


Wróćmy jednak do Panelu.


Degustowali zaproszeni Paneliści:


Agata Gebhardt, Ewa Hutny, Karolina Piskorska, Kamil Piskorski, Jacek Mędrala, Paweł Tyszer, Justyna Żyławska oraz gospodarz Panelu: Krzysztof Chełpiński. 

 

Degustowanych było wyjątkowo 7 win:

 

  1. Chardonnay Winnica Adoria 2008
  2. Sauvignon Blanc Man Vintners 2010
  3. Chenin Blanc Steen Man Vintners 2010
  4. Riesling Zeltinger Himmelreich Kabinett Markus Molitor 2009
  5. Rose old vine Man Vintners 2010
  6. Pinotage Man Vintners 2009
  7. Shiraz Man Vintners 2009


IX_Panel_degustacyjny_wino_1 magnify Wino nr 1 Chardonnay Winnica Adoria 2008

Producent – Winnica Adoria
Kraj – Polska
Region – Dolnośląskie

Wino "niespodzianka". Degustowane było w ciemno, bez podawania informacji o szczepie, producencie i kraju pochodzenia. W kieliszku prezentowało się ciekawie, oleiste o lekko mętnej, jasno cytrynowej barwie. Przed zamieszaniem pachnie tak samo intensywanie, niż przed. Na początku wyczuwalne owoce, a chwilę później karmel, tosty i beczka. W smaku dominuje kwasowość i... kwasowość, która przytłacza słodycz i goryczkę. Niedojrzałe owoce, zielone jabłko, a w końcówce karmel.

Warto było spróbować, ale za tę cenę spodziewaliśmy lepszego jakościowo wina.

                                           Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.

IX_Panel_degustacyjny_wino_2 magnify Wino nr 2 Sauvignon Blanc Man Vintners 2010

Producent – Man Vintners
Kraj – RPA
Region – Western Cape

Pierwsze wino od producenta Man Vintners. Barwa blado słomkowa z lekko zielonymi refleksami, błyszczące i oleiste. Na początku zapach delikatny, mało intensywny, który po chwili się otwiera i ukazuje aromaty agrestu, frezji, zielonego jabłka i limonki. W smaku wyraźna kwasowość, agrest i lekko wyczuwalny alkohol. Trwałość aromatyczna dosyć umiarkowana.

Wino ciekawe, spójne.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.


IX_Panel_degustacyjny_wino_3 magnify Wino nr 3 Chenin Blanc Steen Man Vintners 2010

Producent – Man Vintners
Kraj – RPA
Region – Coastal Region

Wino o złotej, lśniącej barwie z licznymi wolno spływającymi po kieliszku łzami. Zapach bardzo delikatny, trudny do odgadnięcia. Niestety nie zmienia się po zamieszaniu. Jeden z Klubowiczów zasugerował, że mogło być zbyt bardzo schłodzone? W smaku wyczuwalna słodycz, kwasowość, odrobinę goryczki i masło. Ponownie wysoka odczywalna zawartość alkoholu, która odrobinę przeszkadza.

Naszym zdaniem idealnie pasowałoby do szparagów z masłem.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.


IX_Panel_degustacyjny_wino_4 magnify Wino nr 4 Riesling Zeltinger Himmelreich Kabinett Markus Molitor 2009

Producent – Markus Molitor
Kraj – Niemcy
Region – Alzacja

Wino degustowane w ramach "Winnych Wtorków". Barwa leko złocista o niedużej intensywności. Bardzo gęste, oleiste z wolno spływającymi po kieliszki łzami. W nosie "Złożone, ciekawe, aż chce się wąchać. Mineralność inna niż dla rieslinga, fantastyczne" jak powiedzieli nasi Klubowicze. Wyczuwalna nafta i fiołki, a także miód, karmel i zapachy mineralne. W smaku zaskakujące. Przeważa słodycz, ale bardzo dobrze zrównoważona kwasowością. Ponownie pojawiają się karmel, brzoskwinie, ananas i fiołki.

Podsumowując, wspólnie uznaliśmy to wino za najlepsze podczas IX Panelu Degustacyjnego. Jest to naprawdę wino godne polecenia.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.

IX_Panel_degustacyjny_wino_5 magnify Wino nr 5 Rose old vine Man Vintners 2010

Producent – Man Vintners
Kraj – RPA
Region – Coastal Region

Wino o kolorze kompotu truskawkowego. Intesywność zapachu przed i po zamieszaniu bardzo podobna. Słodkie owoce, truskawka i różane zapachu. W smaku niezbyt zrównoważone, wszyskie smaki podstawowe takie jak słodycz, kwasowość i goryczka idą swoją drogą. Wyczuwalna landrynka i truskawka. Wino o któtkim finiszu zostało uznane za najsłabsze z winnicy Man Vintners.

Ogólna ocena 5 w skali 10 punktowej.


IX_Panel_degustacyjny_wino_6 magnify Wino nr 6 Pinotage Man Vintners 2009

Producent – Man Vintners
Kraj – RPA
Region – Coastal Region

Wino o ciemno wiśniowej, rubinowej barwie. Niezbyt gęste, mało oleiste. W bukiecie na początku wiśnie, natomiast po zamieszaniu pojawia się dym, wędzona śliwka i wcześniej wspomniane wiśnie. W smaku gęste z intensywnymi aromatami wędzonych owoców, skóry i przypraw. Wino bardzo równe, spójne i zbalansowane. Ponownie wyczuwalny był odrobinę alkohol, który jak się okazuje jest charakterystyczny dla tego producenta. Wszyscy uznaliśmy, że było to najlepsze czerwone i drugie wino IX Panelu Degustacyjnego. Warta zaznaczenia jest rewelacyjna relacja jakości do ceny - 36 zł.


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.

IX_Panel_degustacyjny_wino_7 magnify Wino nr 7 Shiraz Man Vintners 2009

Producent – Man Vintners
Kraj – RPA
Region – Coastal Region

Ostatnie, siódme degustowane wino. W barwie bardzo podobne do wcześniej opisywanego pinotage. W zapachu wyczuwalne czarna porzeczka, wiśnie, beczka, a także smażone konfitury i toffi. Wino zrównoważone z dobrze zbalansowaną słodyczą i kwasowością. Idealne i poręczne na grilla - mamy zakręcaną butelkę :)


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.


Wyjątkowo protokołował - Paweł Tyszer


Zobacz fotorelację: ----> kliknij <----

 


 

Komentarze

Gdzie te wina sa do kupienia? Najlepiej Poznań :] - chodzi mi o te z RPA. Adorii za ta cene nie zamierzam pic, a winkolekcja wysyla za darmo od 6 butelek...

Wina z RPA importuje firma Fine Food Group z Krakowa (możesz do nich zadzwonić i zapytać - wszelkie dane są w profilu tego miejsca zakupu). Oprócz tego wiem, że są do dostania w Warszawie przy ul. KEN w sklepie Wino i Jazz.

Dzieki, zadzwonie dzisiaj i ewentualnie napisze co i jak.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.