Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja I, 14 maja 2010 r.

 

 


Pomysł panelu powstał spontanicznie podczas spotkania kilku Klubowiczów, spotkania oczywiście przy winie. Wynikiem prac Panelu mają być uzgodnione w gronie degustujących oceny degustowanych win.


Degustacja nie jest rzeczą łatwą. Mówi się, że trudno jest ocenić pierwszych 10 win, a potem to już rutyna. Oceniłam już chyba znacznie więcej niż 10 win, a wciąż jeszcze jest to dla mnie duży kłopot.


W trakcie pilotażowego spotkania ocenianych było pięć win: jedno włoskie, dwa rumuńskie i dwa węgierskie, a degustatorami byli: znany sommelier Szymon Kamiński oraz Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


Popatrzmy jak oceniliśmy degustowane wina.


I_Panel_degustacyjny_wino_nr_1 magnify Avvoltore Moris Farms 2006

Producent – Moris Farms
Kraj – Włochy
Region – Massa Maritima

Bardzo eleganckie wino. Bardzo ciemne, purpurowe, w zapachu kiszonka, dojrzałe czerwone owoce, lukrecja, pieprz, zioła.
Wino o średniej kwasowości, bez goryczki, zrównoważone, długie taniny. Przy przełykaniu owocowe aromaty.

Ogólna ocena 8.


I_Panel_degustacyjny_wino_nr_2 magnify Private Collection Senator Wines 2008

Producent – Senator Wines
Kraj – Rumunia
Region – Husi

Wino o bardzo jasnej, słomkowej barwie i  subtelnym, świeżym zapachu gruszki, w tle nieco cytrusów. Wino łagodne o wysokiej kwasowości, lekkiej, przyjemnej w smaku goryczce, o minimalnych właściwościach ściągających. Lekko rozgrzewające. Przyjemne aromaty z pikantną nutą. Długie. Bardzo dobre do ryb w sosach egzotycznych, do kuchni tajskiej i do sushi .

                 Ogólna ocena 7.


I_Panel_degustacyjny_wino_nr_3 magnify Cabernet Sauvignon Domeniul Coroanei Segarcea 2007

Producent – Domeniul Coroanei
Kraj – Rumunia
Region – Sergarcea


Ciemno rubinowe z fioletowym odblaskiem o przyjemnym zapachu. Wiśnie, liście czarnej porzeczki, skóra, mech, śliwki. W smaku słodkie aromaty śliwkowe. Delikatne właściwości ściągające. Wyczuwalny alkohol. Wino złożone, z potencjałem dojrzewania.
Doskonałe do kuchni bałkańskiej, hinduskiej, węgierskiej, ogólnie do kuchni pikantnej.

Ogólna ocena 8.I_Panel_degustacyjny_wino_nr_4 magnify Cabernet Franc Egri Vincze Bela 2006

Producent – Vincze Bela
Kraj – Węgry
Region – Eger


Wino o barwie głębokiej czerwieni, , bardzo ciemna wiśnia, lekko spienione. Bardzo wyrazisty, jednocześnie elegancki zapach, dużo w nim owocowości. Poza tym wyraźna śliwka, nuty zwierzęce, skała, zioła, lekkie nuty drewna.
Kwasowość wycofana, dyskretna, lekko wyczuwalna goryczka, właściwości ściągające. Czuje się alkohol. Wino bardzo długie, harmonijne z dominantą tanin. W smaku owocowe, słodkie aromaty.

Ogólna ocena 8.I_Panel_degustacyjny_wino_nr_5 magnify Egri Bikaver Vincze Bela 2003

Producent – Vincze Bela
Kraj – Węgry
Region – Eger

Wino koloru starej cegły z nutami bursztynowymi, sporo w nim łez, które wolno opadają. W zapachu ostre, łagodnieje po zamieszaniu i wtedy jest wysublimowane, a nawet eleganckie. Pachnie suszoną śliwką, dymem, drewnem, ziołami. Smakuje suszoną, śliwką, czuje się alkohol. Kwasowość stonowana, minimalna goryczka.
Doskonałe do wędlin, dziczyzny, szynki parmeńskiej,  a także makaronów z sosem serowym.


Ogólna ocena 7.
Doświadczenia z udziału w panelu degustacyjnym są dla mnie bardzo inspirujące. Brałam udział w wielu degustacjach, ale tutaj podobał mi się reżim i systematyka narzucone przez profesjonalistę. Uczyłam się. A nauka jest tym ciekawsza im ciekawsze testowane wina. A wina były ciekawe, tym bardziej, że w większości kojarzące się z moją młodością, kiedy to dostępne były u nas tylko wina z krajów tzw. demokracji ludowej.


Wszystkie wina w tym panelu ocenione zostały przez wszystkich panelistów podobnie, oceny dla poszczególnych win były praktycznie jednomyślne, żadne wino nie wzbudziło kontrowersji. Jestem przekonana, że każde z nich pite w sympatycznym towarzystwie przy świecach albo jeszcze lepiej do romantycznej kolacji we dwoje przy świecach, zdałoby egzamin na piątkę.


                                                                                         Protokołowała - Bożena Skibicka


 

Komentarze

Bardzo fajna inicjatywa. Gratuluje pomyslu.

Inicjatywa jest rewelacyjna. Wczoraj odbył się kolejny Panel (sesja nr II), który w moim odczuciu wypadł bardzo udanie. 10 osób pod przewodnictwem Szymona St. Kamińskiego degustowało 5 win. Cztery rumuńskie oraz jedno włoskie. Relacja z tego wydarzenia ukaże się niebawem.

Wydawało mi się, że wina były z Czarnogóry. Czy to to samo co rumuńskie?

Oczywiście, że nie to samo. Ma Pan rację wina były z Czarnogóry, mea culpa.

Poprawiam "Cztery z Czarnogóry oraz jedno z Włoch"

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.