Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

L Panel degustacyjny Nasze-Wina.pl - Beaujolais NouveauPewne wydarzenia są oczywiste i niezmienne. Ważne momenty w historii mają również swoje miejsce w świecie wina. Urodziny i śmierci winiarzy, którzy zapoczątkowywali bieg dziejów winnicy i nowych regionów i apelacji. Utworzenie nowego szczepu, odnalezienie kodu genetycznego zapomnianej odmiany. W takim razie czemu w sklepach z winem w trzeci czwartek listopada panuje szał na Beaujolais Nouveau, nieskomplikowane owocowe wino?

 

W ostatnich latach zaobserwowałem trend naśladujący nieoficjalny klub ABC (Anything But Chardonnay), który sądzi, iż ten burgundzki szczep wszędzie daje takie same wina i nie ma sensu wiele od niego oczekiwać, a w konsekwencji zawracać nim głowy. A skoro jesteśmy we Francji, skierujmy się do Burgundii, na południe od Maconnais, gdzie szeroko uprawiany jest szczep Gamay, będący kręgosłupem Beaujolais Nouveau. Sam region nosi miano najsłynniejszego gastronomicznie na świecie. Beaujolais zdaniem wielu zalicza się do burgundzkich win jedynie ze względów geograficznych.

 

W jakim celu postanowiliśmy zdegustować wina z tegorocznego Beaujolais Nouveau? Jeden z powodów był dość prozaiczny – żadne z dostępnych źródeł nie opisuje zorganizowanej w Polsce degustacji tego wina w trzeci czwartek listopada. Innym było sprawdzenie, dlaczego skoro Beaujolais Nouveau jest obiektem kpin i żartów, mnóstwo konsumentów konsekwentnie co roku wybiera wino od tego samego producenta? I wreszcie zwykła winiarska ciekawość – jakie wino kryje butelka?

 

Degustowali: Agnieszka Grybska, Michał Misior, Bożena Skibicka oraz Krzysztof Chełpiński

 

Degustowane wina:


bn-drouhin magnify Beaujolais Nouveau Joseph Drouhin 2013 Wino od najbardziej znanego producenta Beaujolais Nouveau. Buraczkowa barwa, nieprzejrzysta, dość gęste, nieźle prezentowało się w kieliszku. Zdecydowane nuty landrynkowo-malinowe z domieszką porzeczki. Usta przyniosły lekką kwasowość i nieco goryczki, nie wzbudziło większych emocji.

 

Ogólna ocena: 5

 

bn-duboef magnify Beaujolais Nouveau Georges Duboeuf 2013

Przejrzyste o zdecydowanie większej owocowości od poprzednika; dominują akcenty konfiturowe, a w nich wiśnia i śliwka. Gdzieś w tle majaczyły nuty mokrej kory. Wysoce kwasowe w ataku, po chwili nieco się uspokaja. Nie sposób odmówić mu potoczystości i gładkości.

 

Ogólna ocena: 6

 

bn-boulon magnify Beaujolais Nouveau Domaine J. Boulon 2013

Barwa przywodzi na myśl zgaszoną purpurę. Nos charakteryzuje się dominacją nut alkoholowych, gdzieś dalej wyczuwalne były borówki i przejrzałe truskawki. Usta potwierdzają aromaty, dominuje w nich goryczka, pestka z wiśni i wszędobylski alkohol. Jego zaletą niewątpliwe jest to, iż było krótkie.

 

Ogólna ocena: 5bn-dumas magnify Beaujolais Nouveau Domaine Pierre Andre Dumas 2013

Średnio-nasycona czereśniowa barwa. Rozbuchane aromatami karmelu, świeżych malin i truskawek. Natomiast usta oferują intensywne czekoladowo-wiśniowe akcenty z ładnie zaznaczoną kwasowością. Wino całkiem nieźle oddające charakter Beaujolais Nouveau. Nie jest wyłącznie kolorową wodą z alkoholem, a dobrze to świadczy o producencie.

 

Ogólna ocena: 6

 

bn-srv magnify Beaujolais Nouveau SRV 2013

Marketowe podejście. Nieco duszący aromat wiśni, świeżych borówek, sporo ziemistych akcentów. Rześkie usta wzbogacone są orzeźwiającą kwasowością. Charakterne Beaujolais Nouveau, które udowodniło, iż w sklepie niekoniecznie dedykowanemu winu można nabyć uczciwe wino w dobrej cenie.

 

Ogólna ocena: 7


bn-vincent magnify Beaujolais Nouveau Louis Vincent 2013

Marketowe Beaujolais Nouveau, którego największą zaletą jest.. wygląd. Ciemno-czereśniowy i połyskliwy zachęca do sięgnięcia po kieliszek. Słabe aromaty łodygi i anyżku, za to usta przelały czarę goryczy. Patykiem pisane, niczym barwiona woda z alkoholem, wino dla desperatów.

 

Ogólna ocena: 4

 

Winem Panelu zostało Beaujolais Nouveau SRV 2013.


Protokołował: 
  Michał "WineMike" Misior


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.