Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny po latach

 

Panel Degustacyjny Klubu nasze-wina.pl, sesja nr 1 po długiej, kilkuletniej przerwie, 11 maja 2022 r.

Panel

Ostatni Panel  Degustacyjny Portalu nasze-wina.pl został zarejestrowany 25  listopada 2013 roku jako 50 (L) Panel Degustacyjny. Był jeszcze jeden win włoskich, zorganizowany przez Iwonkę Purzycką, ale nie odnaleźliśmy pisanego sprawozdania z tego wydarzenia.

 

Postanowiliśmy reaktywować Panele degustacyjne. Pierwszy, po długiej przerwie odbył się 11 maja 2022 w La Vinothecke, Elektrownia Powiśle,  https://caviste.pl/pl/powiśle-elektrownia-powiśle

 

Zaczniemy numerację od początku, tym razem w systemie arabskim.

 

Degustowali:  Zofia Pasula, Ewa Hutny,  Agata Gebhardt,  Zbyszek Kędzierski, Jacek Mędrala, Jerzy Pasula, oraz  gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.

 

Było to spotkanie po latach, powiedzmy około 10. Nie powiem, żaden z uczestników panelu nie oszczędzał się przez te lata, sporo win zdegustowano dogłębnie i rozszerzono nasze wspólne horyzonty winiarskie o całe lata świetlne. Dużą część tego spotkania zajęła nam wymiana doświadczeń, wrażeń i popisów podbojów winnych ale na pewno jest daleko do wyczerpania tego tematu. Wywiązała się też ciekawa dyskusja na temat misji jaką w ramach tego panelu spełniamy. Otóż jest to panel z definicji amatorski i jego główną cechą ma być szczerość ocen w oderwaniu od wiedzy sommelierskiej. My oczywiście wiemy doskonale, że na przykład Sauvignon Blanc to ma być agrest a  Syrah to wędzona śliwka etc. etc. ale my wyrażamy nasze prawdziwe amatorskie odczucia i mówimy co czujemy. Mamy nadzieję, że nasze obserwacje i wrażenia przydadzą się amatorskim konsumentom...

 

Rozmowy rozmowami ale z tym większą niecierpliwością i entuzjazmem rzuciliśmy się do degustowania!

A oto wina , które degustowaliśmy:

 

1. Riesling Reserve Winery Gustave Lorentz 2020 Riesling Reserve Gustaw Lorentz Winery 2020

 

Riesling okazał się nieco nietypowy i trudno by nam było go rozpoznać w "blind tasting". Na przykład niektórzy z nas wyczuli w nim nuty mineralne. Był też dosyć krótki jeśli nie liczyć przewlekłej kwasowości. W sumie jednak jest to wino świetnie nadające się do popijania na letnim tarasie.

 

2. Sauvignon Blanc Rongopai Wines 2021  Sauvignon Blanc Rongopai Wines 2021

 

Wśród panelistów było wielu miłośników  Sauvignon Blanc więc nic dziwnego, że oceny były przeważnie pozytywne. W odróżnieniu od Rieslinga był to bardzo typowy przedstawiciel tego szczepu z Nowej Zelandii. Agrest był ale też kiwi.... Do rozpoznania na 100%. I do wypicia do dna.

 

3. Saint Cosme Cotes-du-Rhone 2020  Chateau Saint Cosme 2020

 

Francuski Syrah, o pięknym wyglądzie (nieco ponurym bo matowym dla niektórych), o bardzo bogatych aromatach i smakach. Przebija nuta alkoholowa więc warto spróbować pić to wino do posiłku. W komentarzach przebijał pomysł wzmocnienia walorów tego wina przy pomocy dobrego steka. Musimy tej kombinacji spróbować...

 

4. Grenache Shiraz Wirra Wirra  2018  Grenache Shiraz Wirra Wirra Vineyards 2018

 

Ciekawa australijska kombinacja Grenache i Shiraz. Wino bogate w wyglądzie, aromatach i smakach, które okazało się zresztą zdecydowanym zwycięzcą panelu. Jest to wino z zębem, ze wszystkimi cechami dobrego zrównoważonego i długiego Shiraz. Naszym wspólny zdaniem nadaje się zarówno do przysłowiowego steka jak i do picia solo bez żadnych dopalaczy. 

To trzeba powtórzyć! Mam na  myśli zarówno wino zwycięzcę jak i panele degustacyjne portalu Nasze- Wina!!!

Howgh!!!

 

Protokołował: Jerzy Pasula

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.