Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel numer 5 - 5.10.2022

Panel piąty odbył  się 5 października 2022 roku w Cafe Celeste, ul. Ogrodowa 58. Dziękujemy Panu Dariuszowi Ciężkowskiemu za gościnę.

Degustowali: Bożena Skibicka, Ewa Hutny, Zofia i Jerzy Pasula , Agata Gebhardt, Jacek Mędrala, Piotr Sobolewski oraz Magdalena Poklewska-Koziełł.

Ocenialiśmy:

1.       Riesling Markus Molitor Alte Reben, 2016

szczep: Riesling, kraj pochodzenia: Niemcy, region: Dolina Moseli, białe, wytrawne, zawartość alkoholu: 11%

 

Złoty, ale skromny – cytując klasyka. W kieliszku wino ładnie błyszczało i pomimo wieku (6 lat jednak) wykazywało się pewną żywotnością. W nosie zniewala aromatami mineralnymi, ale również skórką od chleba. Przywołuje, najlepsze wspomnienia pól naftowych w Kuwejcie. Smakuje też wspaniale – kwasowość zrównoważona słodyczą. Jeden z panelistów zauważył pewną żmijkowatość na języku. Mimo niewątpliwej przyjemności picia i wysokich ocen wino wydaje się być schodzące. Czyli pijmy je szybciutko.

Bela Hamvas w „Filozofii wina” pisze, że riesling najlepiej smakuje do gulaszu wieprzowego, ale z kluskami z serem też pyszny.

Średnia ocen: 15

Cena ok. 90 zł

 

2.       San Valero Particular Garnacha Old Vine 2018

Szczep: Garnacha 100%, kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Carinena, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14,5%

 

W kieliszku wino prezentuje się pięknie – ma intensywny wiśniowy kolor i ładnie się mieni. Gorzej z zapachem. Wytrwali wąchacze wyczuli czarną porzeczkę, dojrzałe wiśnie i ich pestki. W smaku bardzo przyjemne. Wyraźnie czuć starzenie w beczkach. Wino dobre na jesienne smuteczki i do cięższego, tłustszego jedzenia.

Średnia ocen: 13,5

Cena ok. 53 zł

 

3.       Malbec ValdiVieso 2010

Szczep: Malbec, Kraj pochodzenia: Chile, region: Curico Valley, czerwone, wytrawne,

zawartość alkoholu: 14 %

 

Ciemne, prawie granatowe, ale lśniące i żywe pomimo wieku. W nosie również przeważają ciemne owoce.     A zapach politury oznacza dla jednego z panelistów przyjemność smaku. I wino się sprawdza. Smakuje typową dla Malbeca czarną porzeczką, konfiturą wiśniową i innymi ciemnymi owocami równoważącymi kwasowość i taniny. Kompletnie rozmiękcza.

Oj szkoda tego wina do grilla. Nawet do najlepszych argentyńskich steków. Trzeba je pić dla samej przyjemności. Oczywiście z przyjaciółmi.

Średnia ocen: 17

Cena: ok. 110 zł

 *20 to maksymalna ilość punktów jakie może otrzymać wino


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.