Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja VII, 28 stycznia 2011 r.

No i mamy kolejny 2011 rok… I kolejny VII już Panel… Po dwóch miesiącach od poprzedniego… Nie udało się w tym przedświątecznym i poświątecznym grudniowym szale prezentowo-wyjazdowym znaleźć dogodnego dla wszystkich wieczornego terminu… Wszyscy degustowaliśmy zapewne przy świątecznych stołach w cieple rodzinnego domu lub gdzieś w Polsce, a może i świecie ….


VII Panel, tak jak poprzedni, odbył się pod hasłem win australijskich. Były wprawdzie tylko 3 na 6 testowanych, ale były tak wyborne, że chciałoby się je pić i pić…  Otrzymaliśmy je, tak jak na listopadową degustację, od Piotra Wyszomirskiego – firma WinesUnited - importera specjalizującego się w Australii i Nowej Zelandii.

Dwa wina: Merlot Tannat Domaine de Miselle 2009 oraz Saperavi Mukuzani Tiflisi Marani 2005 ostarczyła firma MJA, a Montepulciano D'Abruzzo Cantina Zaccagnini 2008 zostało przyniesione przez Panelistów Pawła Tyszera i Krzysztofa Żłaka.
Winem wieczoru, wybranym w ogólnym głosowaniu został Shiraz Shaw and Smith 2008, chociaż dla mnie winem wieczoru zostało bezapelacyjne Sauvignon Blanc Adelaide Hills Shaw and Smith 2010.


Degustowali zaproszeni Paneliści:

Zofia Pasula, Marcel Kasprzak, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński i Krzysztof Żłak, oraz gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


Degustowanych było 7 win:

Były to:

  1. Sauvignon Blanc Adelaide Hills Shaw and Smith 2010
  2. Chardonnay M3 Adelaide Hills Shaw and Smith 2008
  3. Merlot Tannat Domaine de Miselle 2009
  4. Saperavi Mukuzani Tiflisi Marani 2005
  5. Montepulciano D'Abruzzo Cantina Zaccagnini 2008
  6. Shiraz Shaw and Smith 2008 


VII_Panel_degustacyjny_wino_1 magnify Wino nr 1 Sauvignon Blanc Adelaide Hills Shaw and Smith 2010

Producent – Shaw and Smith
Kraj – Australia
Region – Adelaide Hills


Wino prezentujące się pięknie, w kieliszku sprawiało wrażenie żywej istoty, świetliste, lśniące, o pięknym jasno słomkowym kolorze, szlachetnym  wyglądzie. Wolno spływało po ściankach. Pachniało ananasem, zielonymi owocami, melonem, rześkością. Po zamieszaniu trochę intensywniej. Na początku w smaku wyczuwalna słodycz, potem kwasowość, na końcu goryczka.
Smakowało rajskimi jabłuszkami, dojrzałą gruszką, owocami cytrusowymi. Na pewno doskonałe jako aperitif, do kuchni orientalnej i sushi.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.


VII_Panel_degustacyjny_wino_2 magnify Wino nr 2 Chardonnay M3 Adelaide Hills Shaw and Smith 2008

Producent – Shaw and Smith
Kraj – Australia
Region – Adelaide Hills


Wino z klasą. Klarowne, złote, połyskliwe. Długie łzy pięknie spływające po kieliszku. Zapach intensywny przed i po zamieszaniu. Wyczuwalny dym z ogniska, benzyna, kiszona kapusta. W smaku wyczuwalna słodycz zrównoważona kwasowością oraz przyjemna cierpkość w ustach. Lekko maślane z wyraźnymi nutami miodu i brzoskwini. Długie.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.VII_Panel_degustacyjny_wino_3 magnify Wino nr 3 Merlot Tannat Domaine de Miselle 2009

Producent – Domaine de Miselle
Kraj
– Francja
Region
– Gaskonia

   
Wino o kolorze ciemno buraczkowym. Wygląd wina w kieliszku, ciekawa barwa, połysk obiecywały więcej niż dostaliśmy w smaku. W zapachu dominowały nuty organiczne, mineralne. Przed zamieszaniem pachniało nieco mniej intensywnie niż po zamieszaniu. Wino jednostajne w smaku. Cierpkie.  Wino nieco kontrowersyjne.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.VII_Panel_degustacyjny_wino_4 magnify Wino nr 4 Saperavi Mukuzani Tiflisi Marani 2005

Producent – Tiflisi Marani
Kraj
– Gruzja
Region
– Kakheti


Wino o kolorze ciemnej wiśni, z połyskiem. Oleiste, pozostawia osad. W zapachu ostre z odrobiną słodyczy, wyczuwalna czereśnia, wiśnia. W smaku i słodycz i goryczka, wyczuwalne goździki. Ma właściwości ściągające.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
VII_Panel_degustacyjny_wino_5 magnify Wino nr 5 Montepulciano D'Abruzzo Cantina Zaccagnini 2008

Producent – Cantina Zaccagnini
Kraj
– Włochy
Region
– Abruzja

   
Wino lśniące o kolorze brązowo-czerwonym, ktoś z oceniających określił tę barwę jako „błyszczącą, mroczną wiśnię”. Pachnie tak samo przed jak i po zamieszaniu. W pierwszym zapachu czuć penicylinę, potem dym, wiśnie, orzechy, wanilię. Czuć beczkę. W smaku wyczuwalne taniny, wiśnia, biały pieprz, wanilia. Wino nieskomplikowane, ale z klasą, jak ktoś rzucił : „jest to wino, które nie stara się skomplikować życia oceniającemu”
Dobrze powinno się komponować z potrawami z czerwonego mięsa.

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.


VII_Panel_degustacyjny_wino_6 magnify Wino nr 6 Shiraz Shaw and Smith 2008

Producent – Shaw and Smith
Kraj
– Australia
Region
– Adelaide Hills


Wino w pięknym kolorze głębokiej purpury, liczne, spływające po kieliszku nogi. Otwiera się po zamieszaniu. Pachnie oborą, politurą, czerwonymi owocami ale nie są to zapachy nieprzyjemne. W smaku wiśnia złamana słodyczą, ale też czuć śliwkę, czarną porzeczkę, na końcu lekki pieprz, goryczka. Eleganckie, zrównoważone wino. Długie.


Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.


Ogólna ocena  powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.

   
Protokołowała - Bożena Skibicka

 Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.