Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Wieczór ze świątecznymi winami Wellswood Wines

 

pomper_artur magnify Właśnie zaczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Z tego powodu nasz trzeci wieczór kosztowania win z całego świata potraktowaliśmy jako spotkanie świąteczne i okazję do zapoznania się z selekcją naszych specjalnych upominków. Gościom, którzy zjawili się w zaprzyjaźnionej restauracji The Fountain zaproponowaliśmy wyjątkowe wina z kolekcji naszego sklepu Wellswood Wines.

Z racji świątecznego nastroju w naszej ofercie znajduje się ostatnio coraz więcej win musujących i szampanów. Jeden z nich daliśmy do skosztowania naszym gościom. Był to Mutard Brut NV Champagne (za jedyne 19.99 funta) – ten doskonały przykład francuskiego szampana wyprodukowanego tradycyjną metodą, przy użyciu dwóch odmian winogron – Chardonnay oraz Pinot Noir wzbudził duży entuzjazm wśród zgromadzonych osób, swoją świeżością, bujnym aromatem i wykwintnym smakiem. Ten orzeźwiający napój, powinno się podawać na początku kolacji, aby pobudził nasz apetyt.

Jeszcze większym uznaniem cieszył się Viognier Brut NV Carpene Malvolti z Włoch (w cenie 8,95 funta). To również wino z bąbelkami, o połowę tańsze od naszego szampana. Winogron z odmiany Viognier bardzo rzadko używa się do produkcji win z bąbelkami, ale Carpene Malvolti dał przykład, że można otrzymać z tych winogron doskonały trunek. Ta sama firma produkuje jedne z najlepszych Prosecco we Włoszech (prosecco to odmiana winogron, z których produkowane są świetne wina musujące).

Kolejnym winem było Faultline Sauvignon Blanc, Marlborough, New Zealand (7,50 funta). Ten sauvignon blanc z bardzo modnej ostatnio Nowej Zelandii okazał się winem, które zamówiła największa liczba naszych gości. Wino ma mocny zapach marakuji (po angielsku passion fruit), oraz smak owoców tropikalnych. Doskonałe do wypicia samodzielnego oraz jako dodatek do ryb.

Innym winem, które świetnie będzie komplementować ryby, jak i inne produkty morza, to Riesling z Australii. Peter Lehman Riesling (za 7,69 funta) z pewnością nada się do bardziej oleistych ryb o mocnych smakach i aromatach. To wino ma charakterystyczny zapach ropy naftowej, typowy dla dobrych Rieslingów, a dzięki swojej wytrawności pomoże łatwiej przetrawić tłuste ryby.

Ostatnim z win białych, prezentowanych tego wieczoru, był Pinot Blanc Reserve, Hunawihr, Alsace, France (7,89funta). Ten trunek pochodzący z Alzacji, w północno-wschodniej części Francji, jest naszym bazowym winem z tego regionu. Delikatne, aromatyczne i subtelne wino należy podawać raczej jako aperitif, niż do posiłku.

Następnie przeszliśmy do wina różowego: francuski L’Orangeraie Rose, Languedoc (w cenie 6,25 funta) skomponowany z trzech gatunków winogron Cinsault, Syrah i Grenache – to dobry  przykład różowego, pół wytrawnego wina – łatwego do skonsumowania ze względu na delikatne zapachy i przyjemny dość owocowy smak. Doskonały do delikatnych mięs.

Potem przyszła pora na wina czerwone. Pierwszym z nich było hiszpańskie Ondarre Rioja Reserva za (9,99 funta), wyprodukowane ze szczepu Tempranillo. Ondarre to klasyczna Rioja – wytrawne czerwone wino, do podawania z potrawami mięsnymi. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem zgromadzonych gości. To najczęściej wybierane, hiszpańskie wino z naszej kolekcji.

Kolejnym zaprezentowanym przez nas winem było, również hiszpańskie, Pagos de Araiz Crianza Navarra (6,99 funta) – skomponowane z trzech gatunków winogron – Tempranillo, Cabernet Sauvignon oraz Merlot. Ten kupaż spodobał się miłośnikom hiszpańskiego temperamentu, zwłaszcza tym, którzy szukają wina, mającego mniej tanin niż Rioja. Wino przeznaczone do podawania z mięsnymi posiłkami.

Teraz przyszła kolej na dwa skrajnie odmienne wina – pochodzące z tego samego szczepu Syrah/Shiraz, ale z innych regionów świata. Dzięki tym dwóm winom, można było zobaczyć w jaki sposób miejsce, z którego wino pochodzi, oddziałuje na jego charakter. Pierwsze pochodziło z Francji – a dokładnie z Langwedocji, drugie to wino australijskie: The Black Shiraz (7,49 funta), z południowo-wschodniej prowincji, to Shiraz w czystej postaci. Wytrawne z dużą dawka goryczki, ciemno czerwone o głębokim aromacie jeżyn i śliwek z nuta wanilii i ostrych przypraw. To wino do dań z czerwonego mięsa, z aromatycznymi gęstymi sosami, ewentualnie do mocnych w smaku i aromacie serów. Chateau Cazal Viel Syrah (8,69 funta) z południowo-zachodniego regionu Francji, to wino odmienne. Delikatniejsze w smaku i aromacie - znacznie bardziej owocowe. Goryczka odczuwalna, ale w mniejszym, bardziej delikatnym stężeniu z gładkim wykończeniem. To wciąż wytrawne wino, ale w znacznie subtelniejszym wydaniu – do dań z jagnięciny lub z dziczyzny.

Kolejnym naszym winem był francuski kupaż trzech winogron: Grenache, Mourvedre i Carignan - Col D’Arribat St.Chinian-Roquebrun (8,85 funta). To wino, również pochodzące z Langwedocji, o głębokiej czerwonej barwie, miękkich taninach i smaku czerwonych owoców i przypraw. Dobrze wyważone, zapadające w pamięci - ulubione wino mojego szefa!

Następnie przyszedł czas na wino z Włoch: Barbera Amonte, z Piemontu – południowo-zachodniego regionu, z którego pochodzą tak znane wina jak Barolo (najtańsze spośród prezentowanych tego wieczoru wino za 5,79 funta). Pół wytrawne, ma owocowy charakter, który dobrze balansuje się z jego kwasowatością, charakteryzuje się  długim wykończeniem. Wino to znalazło duże uznanie wśród naszych gości i wspięło się na 2 miejsce na liście sprzedaży tego wieczoru.

Na zakończenie coś do deseru: Chateau Peyrade Muscat de Frontignan (6,15 funta za butelkę o pojemności 375ml). Francuskie, słodkie, wino świetnie nadające się do dojrzewających serów. Bardzo aromatyczne, ale nie ciężkie.

Wieczór minął w przyjemnej atmosferze. Nasi goście mieli możliwość zamówienia każdego z prezentowanych win, a dla osób, które zamówiły minimum 6 butelek mieliśmy specjalne ceny. Nasi goście zadowoleni z przebiegu wieczoru, usatysfakcjonowani trunkami, które dla nich wybraliśmy, jeszcze przez zakończeniem spotkania pytali się o kolejne degustacje. A najbliższe planujemy już na początku 2011 roku!


Artur Pomper

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.