Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja X, 26 maja 2011 r.

 

 Paulo Coelho w jednej ze swoich książek napisał „Tradycja służy zachowaniu porządku świata. Jeśli ją złamiemy, świat się skończy.”  


Rozpoczynając naszą zabawę i pracę z portalem „nasze wina” jednym z celów, które sobie stawialiśmy był taki by poprzez dzielenie się wiedzą o winach, smakach, odczuciach budować tradycję picia wina w Polsce.   

Nawiązywane w trakcie pracy kontakty z sommelierami, między innymi Szymonem Kamińskim doprowadziły do powstania koncepcji paneli degustacyjnych, które z niewielkimi przerwami, raz  w miesiącu organizujemy już od roku. Pierwszy odbył się w maju 2010 roku!


Mamy więc już za sobą nie tylko X, ale i jubileuszowy panel degustacyjny. 


Było ciekawie, inspirująco, sympatycznie – to jak zwykle. Ale było też inaczej. Tym razem gościliśmy u Jerzego Kruka w 4senses. Degustację zorganizowała i poprowadziła Karolina Piskorska, wchodząca wraz z mężem Kamilem w świat winnego biznesu, a smaku całości dodał dosłownie i w przenośni Bartłomiej Olek z firmy Corrida. 


4senses to klimatyczne miejsce dla miłośników wina na ul. Bema 65 w Warszawie. Urządzone w zabytkowych pomieszczeniach piwnicznych starego postindustrialnego budynku z dużym wyczuciem i smakiem. Klimat zapewnia samo pomieszczenie, czerwona cegła, regały z winem, ale przede wszystkim sympatyczni gospodarze. Przyjęli nas niezwykle ciepło, zapewnili wszystko co do degustacji potrzebne, stworzyli nastrój.


Bardzo dobrze wpisała się w ten nastrój Karolina Piskorska z mężem z firmy Piskorscy Wine & Serwis. Ciekawie prezentowała przywiezione do degustacji wina. Ona też zaprosiła na panel Bartka Olka, który z ogromną pasją opowiadał o hiszpańskich specjałach. Nie tylko opowiadał, również częstował nimi.

Nie zawiedli również paneliści. Bez nas panelistów też ten panel nie byłby taki wyjątkowy. 


Tym razem degustowali: Ewa Hutny, Zofia Pasula, Bożena Skibicka, Krzysztof Chełpiński, Jacek Mędrala, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński, Krzysztof Żłak oraz gospodarze Panelu: Karolina i Kamil Piskorscy.

Degustowaliśmy 7 win: 6 przywiezionych przez Karolinę i Kamila i 1 przekazane przez Jerzego Kruka. W zasadzie Jerzy Kruk przekazał 2 wina z prośbą o ocenę. Jedno oceniliśmy, a drugie pozostawiliśmy do oceny na następny panel. Nawiasem mówiąc nasza ocena miałaby być jedną z przesłanek do podjęcia decyzji czy 4Senses wprowadzi te wina do swojej oferty. 
A oto degustowane wina:


  1. Grande Reserve Brut Champagne Gosset
  2. Cava Brut Rose Bodegas Juve y Camps
  3. Godello Gaba do Xil Telmo Rodriguez 2009
  4. Marques de Caceres Reserva 2004
  5. Gran Reserva Coto de Imaz Bodega El Coto 2000
  6. Moscatel La Cartuja Viacoeli Mistela 2007
  7. Chardonnay Pouilly Fuisee Domaine Roger Luquet 2007

X_Panel_degustacyjny_wino_1 magnify Wino nr 1 Champagne Gosset Grande Reserve

Producent – Champagne Gosset
Kraj – Francja
Region – Szampania

Wino specjalnie przywiezione przez Karolinę, żeby uświetnić X Panel. Pochodzi z najstarszego domu szampana we Francji. 46% Chardonnay, 54% Pinot Noir i Pinot Meunier.
Bardzo eleganckie wino. Pięknie wygląda. Słomkowe, przeźroczyste, błyszczące, z zielonymi refleksami. I te miliony maluteńkich bąbelków wędrujące równomiernie od środka kieliszka ku górze…. Pięknie pachnie zielonymi jabłkami, melonem, trawą. A jak smakuje! Jabłkami, dojrzałą gruszką. Wytrawne z lekką goryczką. Początkowo wyczuwalna słodycz przechodzi w kwasowość, a na końcu właśnie w goryczkę. Zrównoważone i długie.
Wyśmienite jako aperitif. Dobre do przystawek z ryb i owoców morza, a zwłaszcza do ostryg. Pasuje do deserów.

                                             Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.

X_Panel_degustacyjny_wino_2 magnify Wino nr 2 Cava Brut Rose Bodegas Juve y Camps

Producent – Bodegas Juve y Camps
Kraj – Hiszpania
Region – Penedes

Duże rozczarowanie dla większości Panelistów. Być może dlatego, że degustowaliśmy bezpośrednio po doskonałym Champagne Gosset Grande Reserve.
Wino o kolorze soku truskawkowego. Gęste, praktycznie bez bąbelków tak charakterystycznych dla win musujących. Zapach mineralny. W smaku truskawka, cytrusy, wyczuwalny alkohol. Nieco wodniste i krótkie.
Pasuje do owoców morza i kuchni orientalnej.

Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.

 


X_Panel_degustacyjny_wino_3 magnify Wino nr 3 Godello Gaba do Xil Telmo Rodriguez 2009

Producent – Telmo Rodriguez
Kraj – Hiszpania
Region – Galicia

Wino w kolorze słomkowym. Ładnie prezentuje się w kieliszku: przeźroczyste, żywe. Dużo wolno spływających łez. Bukiet mocniejszy po zamieszaniu, a w bukiecie aromaty mineralne, ale również melon, marakuja,  brzoskwinia, nuty kwiatowe. W smaku początkowo mineralne, potem pojawiają się smaki gruszki, dojrzałego jabłka, cytrusów i białego pieprzu.  Rześkie. Zrównoważone.
Dobre na aperitif, szczególnie w ciepły, letni wieczór.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.

 

 


X_Panel_degustacyjny_wino_4 magnify Wino nr 4 Marques de Caceres Reserva 2004

Producent – Bodegas Marques de Caceres
Kraj – Hiszpania
Region – Rioja

Ciemno wiśniowe, nawet brunatne, co może wynikać z wieku. Matowe. Wino średnio oleiste. Wygląda dobrze. Piękny bukiet, mocniejszy po zamieszaniu, a w bukiecie wiśnie, czerwone jagody, ściółka leśna. W smaku łagodne, zrównoważone: wiśnie, gorzka czekolada, pieprz. Wyczuwalne taniny. W końcówce odrobina wanilii.
Dobre będzie do tuńczyka, wołowiny, kaczki.

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.

 

 


X_Panel_degustacyjny_wino_5 magnify Wino nr 5 Gran Reserva Coto de Imaz Bodega El Coto 2000

Producent – Bodega el Coto
Kraj – Hiszpania
Region – Rioja

Eleganckie wino. Połyskliwe, o ciemno rubinowym kolorze. Duża ilość wolno spływających łez. Pięknie prezentuje się w kieliszku. W bukiecie skóra, ziemia, wiśnie, rodzynki. W smaku jest i słodycz i kwasowość i po dłuższym czasie goryczka. Smakuje wiśniami, gorzką czekoladą, wędzoną śliwką.
Pasuje do pieczonych i grillowanych mięs. Ktoś powiedział, ze każda Rioja, więc i ta też pasuje do wątróbki z dzika.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.

 

 

 


X_Panel_degustacyjny_wino_6 magnify Wino nr 6 Moscatel La Cartuja Viacoeli Mistela 2007

Producent – Mistela
Kraj – Hiszpania
Region – Valencia

Wino o ładnym żywym kolorze słomy. Przejrzyste. Niezwykle gęste. Wygląd to najmocniejsza strona tego wina. Dodatkowo sprzedawane jest w małej półlitrowej butelce o bardzo ciekawym kształcie. I butelka i wino wyglądają elegancko. Potem jest już tylko gorzej. Słodki, mineralny zapach. Wyczuwalny miód, karmel. W smaku cytrusy, miód i migdały. Bardzo słodkie.

Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.

 

 

 


X_Panel_degustacyjny_wino_7 magnify Wino nr 7 Chardonnay Pouilly Fuisee Domaine Roger Luquet 2007

Producent – Domaine Roger Luquet
Kraj – Francja
Region – Burgundia

Połyskliwe, przezroczyste o słomkowej barwie, ze złotymi refleksami. Dużo łez. Naprawdę ładnie prezentuje się w kieliszku. Bukiet bardzo łagodny, mineralny, pojawia się dopiero po zamieszaniu. W smaku rześkie, z przeważającą kwasowością, na końcu goryczka. Długie, rześkie, przyjemne wino na letnie wieczory.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.

  

Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.

Najlepszym winem Panelu wybrane zostało po głosowaniu wynikiem 6 do 5 wino Coto De Imaz Rioja Gran Reserva 2000, chociaż przegrany Champagne Gosset Grande Reserve otrzymał w ogólnej punktacji 0.5 punkta więcej. Obydwa wina doskonałe.

Oddzielna relacja z degustacji hiszpańskich smakołyków, którą bardzo sympatycznie i z dużą znajomością tematu przedstawi Bartek ukaże się za kilka dni.

                                                                                            Protokołowała Bożena Skibicka


Zobacz video relację: ----> kliknij <----

 


Komentarze

To był rewelacyjny wieczór. Poczynając od win (dwie Riojy były super + oczywiście Gosset), samego 4senses, a kończąc na specjałach Corridy. No i oczywiście Karolina i Kamil Piskorscy, którzy bardzo ciekawie poprowadzili nasz panel.

Te wina sa gdzies do dostania? Te hiszpany mi sie kojarza, reszty nie znam.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.