Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja XII, 28 lipca 2011 r.

 Panele degustacyjne, organizowane przez Portal „Nasze wina” w każdy ostatni czwartek miesiąca wpisały się już w nasze kalendarze. W kalendarze nasze i kalendarze współpracujących z Portalem importerów i dostawców zainteresowanych oceną sprowadzanych i sprzedawanych przez nich win. Niektórzy z nich opierają się na nawet na naszej ocenie przy podejmowaniu decyzji – sprowadzić do Polski dane wino czy nie. Cieszymy się z tego bardzo jak też z tego, że z panelu na panel stajemy się coraz bardziej profesjonalni. W pierwszych degustacjach pomagał nam w tym dochodzeniu do profesjonalizmu sommelier Szymon Kamiński, w kolejnych sommelier Jerzy Kruk. Ten ostatni jednocześnie udostępnia gościnnie na nasze degustacyjne spotkania swoje klimatyczne pomieszczenia.


Osobiście uważam, że reprezentowana na panelach mieszanka amatorskiego wyczucia zapachów i smaków wzbogacona o profesjonalną metodologię oceny i coraz bardziej profesjonalne określenia tego co się czuje stanowi mocną stronę tworzonych podczas paneli ocen. Możemy już być traktowani przez dystrybutorów i sprzedawców wina jako przedstawiciele klasy średniej, jeszcze na pewno nie profesjonaliści, ale znający się już nieco na winach, których ocena może pokrywać się z ocenami dużej grupy potencjalnych klientów.


Na XII Panelu degustowaliśmy wina dostarczone przez WinesUnited, MJA oraz 4Senses.
Piotr Wyszomirski sprowadził kolejne bardzo dobre wina z Australii.
MJA, tradycyjnie już, przesłało 2 butelki.
Jerzy Kruk zaproponował degustację morawskiego wina, odkrytego podczas swoich ostatnich podróży. 


Degustowali: Ewa Hutny, Zofia Pasula, Michał Misior, Jerzy Pasula, Tomasz Zieliński, gospodarz 4Senses i sommelier Jerzy Kruk oraz gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


A oto degustowane wina:


Otrzymane z MJA:

XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_1 magnify Syrah Syrah Domaine de Miselle 2009

Wino o ładnym kolorze modnego różu, błyszczące, połyskliwe, z poświatą. Gęste o wyraźnych nogach. Przed zamieszaniem dominujący zapach warzywny, kapuściany. Po zamieszaniu pojawiły się nuty owocowe, trochę zapachu płatków róży. Smak mineralny. Wino o dużej kwasowości, z goryczką, wyczuwalna pestka. Ogólnie wino trochę bezoosobowe, ale „dałoby się sączyć”. Pasowałoby do sushi.


Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.


XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_2 magnify Khvanchkara Khvanchkara Tiflisi Marani

Wino o kolorze bardzo ciemnej, prawie czarnej wiśni, rubinowe. Błyszczące. W zapachu, przed zamieszaniem zgniłe jabłko. Po zamieszaniu zapachy mineralne, dym, tytoń. W smaku słodki kompot zalany spirytusem. Trudne do picia.


Ogólna ocena 4 w skali 10 punktowej.
Otrzymane z WinesUnited:


XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_3 magnify Pinot Noir Airlie Bank Pinot Noir Punt Road Wines 2009

Wino o kolorze dobrej wiśniowej nalewki, dojrzałej czereśni. Wino o fantastycznym bukiecie, a w nim: cynamon, liście laurowe, siano, zioła, piołun, ściółka leśna, grzyby. Smak nieco rozczarowuje. Po tak doskonałym bukiecie oczekiwania są wysokie. Wino w smaku bardzo lekkie, zbyt lekkie w stosunku do zapachu. Ale smakuje… Wyczuwalna goryczka, taniny. Będzie pasowało do ryżu z grzybami.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej. 

XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_4 magnify Pinot Noir Pinot Noir Punt Road Wines 2010

Wino ciemno wiśniowe, przeźroczyste, eleganckie w wyglądzie. Ciemniejsze niż przeciętnie Pinot Noir bywa. Liczne, szczupłe nogi. W zapachu i ściółka leśna i mokra ziemia, skóra, pleśń, penicylina, perfumowana beczka. W smaku bardzo skoncentrowane, dużo owoców, bardzo wyraźna wiśnia, cierpkie. Jak i w zapachu tak i w smaku mało w nim typowego Pinot Noir. Trochę mu brak harmonijności, lekko kanciaste.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_5 magnify Shiraz Viognier Airlie Bank Shiraz Viognier Punt Road Wines 2009

Bardzo ciemne, nawet mroczne, ale eleganckie w wyglądzie wino o mocnym, nawet ostrym zapachu. Dominuje skóra, śliwka, mleczna czekolada, orzechy. W smaku równie mocne i ostre. W ustach wyczuwalna wiśnia, coś jakby przypieczonego i pieprz. Wino bardzo poprawne, choć jak ktoś powiedział, nie wywołujące emocji. Będzie pasowało do prostego mięsa.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_6 magnify Shiraz Shiraz Punt Road Wines 2008

Wino o pięknej, ciemno rubinowej barwie. Bardzo błyszczące, gęste, pięknie prezentuje się w kieliszku. W zapachu mokra ziemia, śliwka, jagody, wiśnia, taka nieco słodkawa. Zapach mocny, ciężki, któraś z pań powiedziała, że tak pachnie mocny mężczyzna. W smaku wyczuwalny alkohol, ale nie przeszkadza, jest dobrze zaakcentowany. Wino długie, gorzkie, metaliczne na końcu, wyczuwalna też czekolada z wiśniami. Pełne, podobne do Amarone. Będzie bardzo dobrze pasowało do wieprzowych polędwiczek w aromatycznym sosie.


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.Otrzymane z 4Senses:

XII_Panel_degustacyjny_wino_nr_7 magnify Merlot Merlot Regina Coeli Rose Viniarstvi Trpelka & Oulehla 2010

Wino w kolorze lekko różowym, ładnie błyszczące. Pachnie jak Savignon Blanc agrestem. Wyczuwalne też zapachy pokrzywy, malin, papryki. Zapach trochę duszący. Smakuje dobrze, w smaku niebanalna słodycz, truskawka połączona z zielonym jabłkiem i papryką. Wino świeże o wyczuwalnym cukrze resztkowym przy jednoczesnej kwasowości. Pasować będzie do ryby albo solo w letni wieczór na tarasie.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.Winem XII Panelu jednogłośnie wybrany został: Shiraz Punt Road Wines 2008.


Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.

Protokołowała Bożena Skibicka

 


Komentarze

Tak czekałem i czekałem na panel w którym będzie uczestniczył Pan Jerzy i jak się zdecydował to akurat musiałem być na urlopie :)
To wino otrzymane z 4senses w jakiej jest cenie?

Pan Jerzy chyba nie podał, albo nie zapamiętałam. Zapytam:)

Przesłałem do niego wiadomość, że pojawiła się relacja i mógłby przesłać cenę degustowanego wina, ale chyba nie czyta naszej portalowej skrzynki ;)

Mamy podejrzenie, ze wino Khvanchkara z Gruzji moglo byc zepsute, dlatego jezeli to mozliwe w jednym z najblizszych panelow degustacyjnych zaproponujemy sprobowanie tego wina ponownie.

Panie Arkadiuszu,
damy mu jeszcze jedną szansę

Dziekuje. Mam nadzieje, ze teraz bedzie bez niespodzianek

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.