Wina świąteczne, po świąteczne, a może karnawałowe….
Grudzień, jak to zwykle grudzień, to miesiąc wytężonej pracy – zamykamy kontrakty, odwiedzamy klientów, organizujemy świąteczne spotkania, kupujemy prezenty…. Zajęć mamy wszyscy co niemiara. Nasze plany zorganizowania panelu polecającego świąteczne wina wciąż się przesuwały. Spotkaliśmy się w końcu 20 grudnia, nieco za późno, żeby proponować świąteczne wina, ale nie za późno by poznać kolejne ciekawe miejsce i kolejne ciekawe wina.
Tym razem spotkaliśmy się w Eterii, u Kuby Strzyczkowskiego, w miejscu, które wcześniej budziło we mnie mieszane uczucia, a które teraz polecam gorąco. Ciepła atmosfera, gospodarz często osobiście dogląda jak czują się jego goście, znakomita kuchnia i najlepszy chyba w Warszawie stosunek ceny do jakości serwowanych win. Można je również zakupić w zachęcających cenach detalicznych na wynos.
Wina do degustacji wybrał i dostarczył Kuba Strzyczkowski, który zresztą podczas degustacji osobiście i barwnie uzupełniał informacje o winach, szczepach, procesie produkcyjnym i swoich smakowych wrażeniach. Dodatkową atrakcją była możliwość degustowania w specjalnych kieliszkach degustacyjnych, które dostarczył Wojciech Wojtanowski (Kieliszki Eisch).
Degustowali: Agata Gebhardt, Ewa Hutny, Jacek Mendrala, Zofia Pasula, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Krzysztof Żłak oraz gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.
Degustowaliśmy 6 win – wszystkie wybrał i dostarczył Kuba Strzyczkowski. Były to:
Sauvignon Blanc Alydar IGT Cantine Minini 2010 Wino o barwie złocistej, błyszczące. Pięknie prezentuje się w kieliszku. Pachnie owocami cytrusowymi, ale przede wszystkim agrestem. W zasadzie przed zamieszaniem i po zamieszaniu bukiet się nie zmienia. W smaku na początku trochę słodkie, ale potem pojawia się kwasowość, a na końcu długa goryczka. Wyczuwalne jabłka, pestki dyni. Wyraźna beczka, co jest mało typowe dla Sauvignon Blanc. Żywe wino.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.
Cabernet Sauvignon Argento 2009 Wino o barwie wiśniowej. Wiśnia przebijała też w zapachu i smaku. Wyczuwalny alkohol. Lekkie właściwości ściągające. Wino do potraw z grilla, ale można je pić również bez jedzenia. To przy okazji tego wina zapamiętałam powiedzenie Kuby, że „wino jest subiektywne”.
To wino podawane jest w Eterii na kieliszki, a kieliszek kosztuje jedyne 10 zł.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
Marius by M.Chapoutier 2010 Elegancko wygląda w kieliszku. Ma piękny wiśniowy kolor. W bukiecie ziemia i truskawki. W smaku truskawki, wiśniowe pestki. Niezbyt długie, ale to nie przeszkadza. Ktoś powiedział, że jest to proste wino z charakterem. Zdania przy ocenie tego wina były mocno podzielone.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
Fitou Domaine des Tambouris 2009 Wino o pięknej ciemno-wiśniowej barwie, pięknych długo spływających nogach. W zapachu czerwone owoce, ziemia, beczka, wyczuwalny dym. W smaku słodycz, kwasowość i długo utrzymująca się goryczka. Wyczuwalna gorzka czekolada i konfitury wiśniowe. Zrównoważone. Na pewno doskonałe do mięs.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej
Ripasso Valpolicella Cantine Minini 2008 Wino o pięknym, głębokim kolorze ciemnego rubinu, gęste. W zapachu konfitura wiśniowa, powidła śliwkowe, wyczuwalny zapach jakby zgaszonej świeczki, dymu. W smaku dużo słodyczy. Zrównoważone. Bogate i w zapachu i w smaku. A przy tym wszystkim doskonała cena.
To wino testowaliśmy w dwóch kieliszkach: Shotta i Eischa. Początkowo wino w kieliszku Shotta miało o wiele mocniejszy zapach, ale po chwili sytuacja się zmieniła. W kieliszku Eisch zaczął pojawiać się o ciekawszy, bardziej złożony bukiet, a jego intensywność wzrastała. Ktoś powiedział, że w kieliszku Eischa wino zyskało bardziej wyrafinowany zapach i smak (smażonych ziemniaków z bekonem popitych zsiadłym mlekiem). Z kolei w kieliszku Shott odczuwanie bukietu wydawało się coraz mniej intensywne. Kieliszki Eisch pochodziły z linii Sensis.
Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej
Ventoux Xavier vin's 2010 Wino o pięknym, ciemnym rubinowym kolorze z fioletowymi refleksami. Gęste z licznymi spływającymi po ściankach łzami. W bukiecie malina, truskawka. W smaku zrównoważone, choć kwasowość dobrze wyczuwalna. Duża zawartość alkoholu (14%), ale dobrze ukryta. Długie. Obok Marius by M.Chapoutier najbardziej kontrowersyjne wino panelu. Jedni mówili, że bogaty nos, ciekawe, inni, że kwaśne i zepsute, ale w końcu „wino jest subiektywne”, ze kolejny raz zacytuję Kubę.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
Winem Panelu wybrane zostało Ripasso Valpolicella Cantine Minini 2008.
|