Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Architektonicznym szlakiem wina – część ICo oprócz wina sprawia, że wytwórnia win staje się atrakcją turystyczną? Architektura. Budynki niektórych wytwórni to wręcz ikony, słynne na całym świecie, Przyjrzyjmy się kilku wybranym. Jaka architektura przyciąga tłumy zwiedzających?


Architektoniczny_szlak_wina_Ceretto magnify Kubik Ceretto
Piec Castiglione. Budynek zaprojektowany tak, by z każdej strony można było podziwiać wspaniały widok z położonej na wzgórzu wioski Castiglione Falleto – domu Barolo. Kubik Ceretto to słynna budowla. W ciekawy sposób przełamuje tradycje, choć jego surowe szklane ściany i gruba stalowa podłoga sprawiają wrażenie, jakby brakowało tam tylko rożna z kurczęciem. Nikt jednak nie zaprzeczy, że imponująca struktura kubika przyciąga wzrok.

adres: Ceretto Aziende Vitivinicole S.r.l., Strada Provinciale Alba/Barolo, Località San Cassiano, 34, 12051 Alba (Cn), Italy
tel.: +39 0173 282582
email: ceretto@ceretto.com
www.ceretto.com


Architektoniczny_szlak_wina_Boutari magnify Kopuła Boutari
Kopuła w położonej na Santorini wytwórni win Boutari powstała w 1989 roku. Symbolizm tej budowli aż bije w oczy. Po pierwsze jest biała, co odzwierciedla ducha architektury wyspy. Chociaż, zważywszy na to, że prawo Santorini nakazuje, by wszystkie budynki były białe, kolor budowli zapewne nie podlegał dyskusji.

Sama budowla ma harmonijne, klasyczne proporcje. Wnętrze mieści amfiteatr i sale degustacyjne, a budynek stał się symbolem rozkwitającego przemysłu winiarskiego wyspy. Kształt, proporcje i białe mury pozwalają na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz. Santorini to  najwyższe wystające ponad wodę piętro wielkiego podwodnego wulkanu, który u podstawy ma średnicę 20 kilometrów, a kopuła podejrzanie przypomina turecki grill. Z góry – wielkie białe jajo. Sugestywne w tym kontekście.

adres: Megalochori, 84700 Santorini, Greece
tel.: +30 22860 81011, 81607
email: santorini.winery@boutari.gr
www.boutari.gr


Architektoniczny_szlak_wina_Protos magnify Łuki Bodegas Protos
Wytwórnie win zdają się gustować w prostych rozwiązaniach architektonicznych o dużej skali. Hiszpańska Bodegas Protos jest tego idealnym przykładem. Pięć zwodniczo prostych, gigantycznych łuków skrywa najnowocześniejsze urządzenia do produkcji wina. Łuki są nie tylko imponujące, ale też niezwykle funkcjonalne. Temperatury w Hiszpanii są bardzo wysokie, a wino gorąca nie lubi. Ogromne zadaszenie osłania szklaną konstrukcję, która z kolei skrywa, a jednocześnie odsłania, podziemną wytwórnię wina i piwnice.


adres: C/Bodegas Protos, 24-28, E-47300 Peñafiel (Valladolid, Hiszpania)
tel.: +34 659 843 463
tel.: +34 983 878 011
email: enoturismo@bodegasprotos.com
www.bodegasprotos.com

 

Architektoniczny_szlak_wina_Hillinger magnify Śpioch Hillingera
Austriacy to zabawni ludzie, czasem wręcz osobliwi. Niewielka, acz wyjątkowa, wytwórnia win Leo Hillingera to przykład niezwykłej integracji człowieka z naturą. Patrząc na nią nie można jednak zignorować uporczywie nasuwającego się skojarzenia z filmem Woody Allena Śpioch.

Niemalże widać biegające wokół gigantyczne kurczaki-mutanty. Brak tylko orgazmatronu.

adres: Hill 1, A - 7093 Jois, Burgenland / Neusiedlersee
tel.: +43 2160 83170
email: office@leo-hillinger.com
www.leo-hillinger.com

 


tekst: Katarzyna
foto:
www.snooth.com
źródła:
www.snooth.com

Komentarze

Faktycznie, niektóre budynki winnic przypominają stacje kosmiczne albo dzieła sztuki.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.