Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Architektonicznym szlakiem wina – część IICo oprócz wina sprawia, że wytwórnia win staje się atrakcją turystyczną? Architektura. Budynki niektórych wytwórni to wręcz ikony, słynne na całym świecie, Przyjrzyjmy się kilku wybranym. Jaka architektura przyciąga tłumy zwiedzających?


Architektoniczny_szlak_wina_Sterling magnify Sterling Vineyards
Położona na wzgórzu biała budowla również wygląda jak wyjęta z filmu Śpioch. Architektura równie minimalistyczna jak w filmie odzwierciedla postmodernistyczne wyobrażenie tradycyjnego zamku.

Najfajniejszą i niestety najbardziej przygnębiającą częścią wycieczki po winnicach Sterling Vineyards jest podróż kolejką linową w górę winnicy. Kolejka linowa w Dolinie Napa – bardzo fajny pomysł. Widoki – przepiękne. Tylko dlaczego tak drogo? 25 dolarów, w którą to cenę wprawdzie wchodzi degustacja pięciu win i samodzielne zwiedzanie, ale to jednak sporo. Mimo tego, wycieczka bardzo ciekawa.


adres: Sterling Vineyards, 1111 Dunaweal Lane Calistoga, CA 94515, USA
tel.: +1 800 726 6136
email: info@sterlingvineyards.com
www.sterlingvineyards.com


Architektoniczny_szlak_wina_Clos_pegase magnify Zbiór Dzieł Sztuki Clos Pegase
Architektura wytwórni win Clos Pegase Winery, inspirowana mieszanką designu rodem z Włoch i z Memphis, niestety nie powalają urodą. Brzydki domek dla dzieci.

Cóż więc w nim takiego wyjątkowego? Ano około 1000 dzieł sztuki. Tereny Winiarni aż roją się od rzeźb, nowych i antycznych, a w części dla zwiedzających znajdują się dzieła sztuki z prywatnej kolekcji założyciela wytwórni. Świetne wina, piękne obrazy, piękna sceneria – czego chcieć więcej?

adres: Clos Pegase Winery, 1060 Dunaweal Lane, Calistoga, CA 94515, USA
tel.: +1 707 942 4981
email: tenma@clospegase.com
www.clospegase.com


Architektoniczny_szlak_wina_Darioush magnify Perski pomnik Darioush’a
Pomnik to może za duże słowo, ale słynna wytwórnia win zbudowana przez Dariousha Khaledi, gentlemana Irańskiego pochodzenia, ma dość oryginalną formę. Wejście do części dla zwiedzających i sama część dla zwiedzających wyraźnie nawiązują do czasów Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy.

Nawiasem mówiąc, jak na ironię Darioush pochodzi z tej części Iranu, która uprawia odmianę Shiraz. Wytwórnia wina skupia się na współczesnych połączeniach inspirowanych Bordeaux. Sam Darioush natomiast zdaje się mieć więcej wspólnego z dawnymi mieszankami Bordeaux Hermitage.

adres: 4240 Silverado Trail, Napa, CA 94558, USA
tel.: +1 707 257 2345 wew. 130
email: info@darioush.com, concierge@darioush.com
www.darioush.com

 

Architektoniczny_szlak_wina_Artesa magnify Wytwórnia Win Artesa
Wytwórnia win Artesa to chyba najstaranniej zaprojektowany obiekt na świecie. Spójność architektury, architektury krajobrazu, zagospodarowania wody, i wszelkich technicznych rozwiązań niezbędnych w wytwórni win są wprost genialne. Winnica jest integralną częścią otaczającego ją krajobrazu. Początkowo była to tylko placówka hiszpańskiej wytwórni win Cordoniu w Dolinie Napa. I to widać.
adres: Artesa Vineyards & Winery, 1345 Henry Road, Napa, CA 94559, USA
tel.: +1 707 224 1668
email: info@artesawinery.com
www.artesawinery.com

 


tekst: Katarzyna
foto:
www.snooth.com
źródła:
www.snooth.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.