Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Co tam Panie na Morawach?

 


Historia uprawy winorośli na Morawach ma ponad tysiąc lat. Początki datowane są III wiek naszej ery, kiedy legioniści z legii rzymskiej wybudowali u podnóży Palavy swój obóz. Wśród wykopalisk na tych terenach odnaleziono noże służące do cięcia winorośli, co pozwala przypuszczać, że dali początek kulturze wina na Morawach. Król czeski – Karol IV – sprowadził sadzonki szczepów pinot noir i chardonnay, którymi próbowano obsadzić okolice Pragi, jednak po niepowodzeniach zdecydowano się zagospodarować winiarsko żyzne i przyjazne winorośli gleby Moraw.

Wyróżniamy 4 podregiony:


morawy-1 magnify Znojemski

Podczas przechadzania się uliczkami Znojmo macie pewność, że pod Waszymi stopami jest morze wina. Dosłownie! Pod miastem bowiem rozciągają się kilkunastokilometrowe korytarze, gdzie dojrzewają wina niemalże z wszystkich okolicznych winnic. Od Kravi hory w kierunku Hnanice wzdłuż granicy z Austrią znajduje się masa znanych tras winnych min. Chvalovice, Hnizdo, Satov czy Vrbovec. Dominują gleby lessowe lub żwirowe. Na wschodzie wzdłuż Dyji odnaleźć możemy liczne uprawy na tarasach (Tasovice i Hadonice). Środkowa część to Unanovce i Jevisovce (warto odwiedzić wioski Tasetice, Lechovice, Borotice). Uprawia się tutaj głównie aromatyczne białe wina; głównie Gruner Veltlinera, który w Czechach nosi wdzięczną nazwę Veltlinske zelene. Także odmiany Palava, Sauvignon, Ryzling Rynsky dają lekkie, przyjazne wina.


Mikulov

Nie sposób nie wspomnieć o majestatycznym zamku w Vatlicach w którym corocznie odbywa się Narodni Salon Vin. Znajduje się tam także najstarsza w kraju szkoła winiarska. Centrum regionu jest niewątpliwie Palava – rezerwat przyrody, który sąsiaduje ze znakomitymi wioskami winiarskimi – Pavlov, Novosedly, Brod and Dyji, Dolni Dunajovice czy Sedlec. W okolicach Palavy dobre wina daje Ryzling Vlassky. Z odmian światowych jedynie Chardonnay jest uprawiane. W okolicach Valtic na dużą skalę uprawiane są szczepy Neuburske  Sylvanske Zelene.


morawy-2 magnify Velkopavlovice

Region ten skupia produkcję win czerwonych na Morawach. Na północy, obok Hrusovan i Zabcic uprawiane są szczepy Rulandske sede, Tramin cerveny, Palava, Muskat Moravsky oraz Muller-Thurgau. Wzdłuż utostrady Brno – Breclav biegną główne tereny winnic. Mieszczanie brneńscy na mocy prawa horenskiego zakładami tu swoje winnice. Z odmian uprawia się także Veltlinske Zelene, Ryzling Vlassky i Modry Portugal. W okolicach Klobouk warto odwiedzić miejscowości Křepice, Nikolčice, Diváky, Šitbořice, Boleradice, Morkůvky i Krumvíř.

Slovacki

W regionie brzmiącym łudząco podobnie do nazwy sąsiedniego państwa nie sposób nie zdegustować Rulandske bile i Rulandske sede, a z czerwonych szczepów Frankovka i Zweigeltrebe. Stosunkowo nowym winem jest Cabernet Moravia. Polesovice przyciągają fanów win słodkich, bowiem tutaj właśnie powstała odmiana Muskat Moravsky. Warto zatrzymać się w sąsiedztwie Blatnice, gdzie znajdują się spore winnice w Lipov. Odwiedzić można Petrov, gdzie mariaż zabytków w postaci majestatycznych zameczków-piwnic, zwanych „Plże” kusi odwiedzających.


Choć Czechy znajdują się tuż za miedzą, to próżno szukać importerów, którzy sprowadzają je na masową skalę. Z reguły są to pojedyncze butelki, które giną w starciu z Włochami, Francją, RPA, Nową Zelandią, Australią, Argentyną, Hiszpanią… choć wcale tak być nie musi. Mnogość i różnorodność szczepów, zróżnicowanie gleb i klimatu sprawia, że winiarstwo morawskie jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa!



tekst: WineMike

foto:

ZaWinem.pl

źródła:

ZaWinem.pl

Wines of Czech Republic

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.