Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

"Czymże jest imię...?" część III

"Czymże jest imię...?"

część III

(na podstawie artykułu Hoke Harden'a)


Świat wina jest pełen wrażeń zmysłowych, a także intrygujących i zabawnych nazw win i historii z nimi związanych. Przedstawiamy kilka z nich, te powszechnie znane, a także takie, które mogą Was zaciekawić.


Niektóre z nich warto potraktować z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ z braku wystarczających dowodów na to, uważane są raczej za legendy, nie fakty.


Gewürztraminer początkowo był tylko Traminerem. Bardzo szybko zasłynął z ostrego aromatu i smaku, dzięki którym zyskał nazwę "Ostry traminer". "Gewürz" to po niemiecku "ostry".

L'Ecole 41 to mała, ale często nagradzana winnica apelacji Walla Walla we wschodniej części stanu Waszyngton. Siedziba winnicy mieści się w odnowionym budynku wiejskiej szkoły - Schoolhouse 41. "L'Ecole" to po francusku szkoła. Miła dla oka etykieta przedstawia rysunek rzeczonej szkoły zrobiony kredkami przez dumną wnuczkę założyciela winnicy.

Chateau Trottevielle, majątek w St. Emilion, został nazwany na cześć wiekowej ścieżki przecinającej posiadłość. "Trotte" to "ścieżka", "droga" albo "kawał drogi". "Vielle" znaczy „stara”.

Amarone to nazwa najsłynniejszego włoskiego czerwonego wina wytwarzanego z podsuszanych winogron. "Amaro" po włosku znaczy "gorzkie". Jedną z pożądanych cech Amarone jest delikatny, odświeżający aromat i posmak gorzkich migdałów. Jedna z wersji głosi, że nazwa słodszej wersji Amarone, Recioto, wywodzi się od nazwy części kiści winogron zwanych "recie" - najwyższych i najbardziej wystawionych na ekspozycję, a więc najsłodszych i najbardziej dojrzałych, które się suszy i wykorzystuje w procesie wytwarzania wina.

Nazwa winnicy Far Niente w dolinie Napa wzięła się od włoskiego powiedzenia "Dolce far niente", które w wolnym tłumaczeniu znaczy "słodkie nieróbstwo". Ich wino deserowe zwie się "Dolce", czyli po włosku "słodkie".

"Lemburger" (albo Limburger) to czerwone wino, które nazywa się tak jak miasteczko, z którego wywodzi się smrodliwy ser Limburger. Na szczęście wino nie pachnie tak jak ser, jest przyjemne, lekkie albo średnio zbudowane, bardzo dobrze się pije. Najlepsze wina Lemburger powstają w stanie Waszyngton.

Rodzina Pinot - Pinot Noir, Pinot Blanc i Pinot Gris - nazwę bierze od kształtu kiści winogron przypominającego szyszkę sosnową. Nazwy Pinot Noir (francuskie), Pinot Nero (włoskie), Spatburgunder (niemieckie) wszystkie określają odmianę czerwoną. Pinot Blanc (francuskie), Pinot Bianco (włoskie), Pinot Blanco, Pinot Gris (francuskie), Pinot Grigio (włoskie) określają białe pochodne Pinot. "Gris/Grigio" znaczą "szary" - nie od koloru wina, ale charakterystycznego koloru winogron w winnicy.

Katarzyna

 


Źródło:

www.wineloverspage.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.