"Czymże jest imię...?"
część IV
(na podstawie artykułu Hoke Harden'a)
Świat wina jest pełen wrażeń zmysłowych, a także intrygujących i zabawnych nazw win i historii z nimi związanych. Przedstawiamy kilka z nich, te powszechnie znane, a także takie, które mogą Was zaciekawić.
Niektóre z nich warto potraktować z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ z braku wystarczających dowodów na to, uważane są raczej za legendy, nie fakty.
Cain Five to kalifornijskie wino w stylu Meritage*, które zawiera wszystkie pięć odmian czerwonych, typowych dla Bordeaux. Z kolei Jekel Vineyards Sanctuary to jedyne kalifornijskie wino Meritage produkowane ze wszystkich pięciu odmian Bordeaux, pochodzących z jednej winnicy. Winnica ta położona w zacisznej dolince nazywa się "Sanctuary" (sanktuarium, azyl), ponieważ chroni winorośle przed porywistymi wiatrami i niskimi temperaturami charakterystycznymi dla klimatu Doliny Salinas.
Meritage jest jednym z najczęściej źle wymawianych słów. Wymowa oficjalnie uznana przez Meritage Society to "MER-y-tydż", jednak powszechnie używana jest jej frankofońska wersja. Ma to swój ironiczny wydźwięk, jako że Meritage to przecież amerykańska wersja klasycznego Bordeaux.
W regionie Kampanii we Włoszech mieszka kilka wybornych win o ciekawych nazwach. Greco di Tufo, czyli „greckie winogrono wyrosłe na wulkanicznej glebie” i Lachryma Christi, co dosłownie znaczy "łzy Chrystusa".
W innej części Włoch krąży opowieść o pewnym biskupie-prałacie, wielkim miłośniku wina. W roku 1110 niemiecki biskup-prałat Johannes Fugger wyruszył w podróż z Augsburga do Rzymu na koronację angielskiego Króla Henryka V przez papieża. Biskup był tak rozmiłowany w winie, że chcąc uniknąć przykrych niespodzianek po drodze, wysłał swojego sługę Martina przodem z nakazem zlokalizowania karczm serwujących wino godne biskupiego podniebienia, które to karczmy miał oznaczać pisząc na drzwiach "Est!" (jest). Legenda głosi, że po dotarciu do miejscowości Montefiascone służący tak się zachwycił winem podawanym w lokalnej karczmie że napisał na drzwiach "EST! EST!! EST!!!". Biskupowi wino tak przypadło do gustu, że do Rzymu wysłał swoich przedstawicieli, a sam do końca swych dni pozostał w Montefiascone, namiętnie próbując tamtejszych win. Tam też znajduje się grobowiec z jego imieniem i inskrypcją "Z powodu zbyt dużej ilości Est! tutaj spoczął mój drogi Pan". Biskup miał podarować miastu spory datek w zamian za to, że w rocznicę jego śmierci na grób wylewana będzie butelka przedniego Est!, jednak co do tego czy faktycznie tam spoczywa pewności nie ma. Nie jest wykluczone, że jest to jeden z pierwszych na świecie tak udanych zabiegów PR’owych.
Szacowna firma Fratelli Bolla może się poszczycić ciekawą kolekcją nazw własnych starannie wyselekcjonowanych win z Veneto z serii "The Selections". Ich Le Poiane Valpolicella Classico zostało nazwane na cześć maleńkich jastrzębi, które zamieszkują szczyty wzgórz w winnicy. Nazwa Tufaie Soave Classico pochodzi od gleby wulkanicznej (rozwiniętej na tufie) na której leży winnica. Colforte Merlot nazwę wzięło od starych fortyfikacji na wzgórzu. Creso Cabernet Sauvignon z kolei nazwane zostało na cześć najbogatszego króla antycznego świata - Krezusa. Nazwa Arcale Reserve Pinot Grigio pochodzi od włoskiego słowa "arcale", które znaczy "tęcza" albo "łuk".
Przez wieki wino zajęło niepoślednie nie tylko w towarzystwie, ale i w wielu grach towarzyskich. W czasach świetności Grecji, kiedy co wieczór odbywało się jakieś "toga party", najpopularniejszą grą salonową, zwłaszcza na przyjęciach ku czci Dionizosa, był kottabos. Gra polegała na tym, że leżąc na łożu biesiadnym szybkim ruchem prawej ręki wylewano resztkę wina z kielicha, tak aby nie uronić ani jednej kropli. Wino musiało trafić w tabliczkę, umieszczoną na słupku pośrodku pomieszczenia, tak by ta spadła z brzękiem do czary stojącej poniżej. Należało przy tym wymienić imię ukochanej osoby. Zrzucona tabliczka była dobrą przepowiednią. Skromniejsza wersja kottabos zamiast wina zakładała plucie na odległość - pozostałe zasady niezmienione. Czego jak czego, ale umiejętności dobrej zabawy Grekom odmówić nie można. W greckich wyższych sferach dość powszechne było również rozcieńczanie wina. Jedynym usprawiedliwieniem może być fakt, że ówczesne wino było mocno skoncentrowane, gęste i słodkie i miało ułatwiać kontakty towarzyskie, a nie prowadzić do szybkiego upojenia. Umiar przede wszystkim. Jadąc do Grecji nie można zapomnieć o Retsinie. W czasach antycznych wino przechowywano i przewożono w bukłakach z koźlej skóry, które wewnątrz pokrywano żywicą sosnową (retsina), żeby zapobiec przesiąkaniu wina. Żywica nadawała winu charakterystyczny smak i aromat, który tak się utrwalił w świadomości Greków, że po wynalezieniu butelki celowo zaczęli dodawać żywicę do wina.
*Meritage - Wina Wieloodmianowe
Na większości butelek win kalifornijskich na etykiecie wskazana jest odmiana winogron, z których wino zostało wyprodukowane. Aby móc wymienić na etykiecie gatunek szczepu, wymagane jest użycie min. 75% danej odmiany do produkcji. Liczni producenci kalifornijscy, wychodzą z założenia, że wina będące mieszanką kilku gatunków reprezentują to co najlepsze w ich winnicach. Z powodu tej prawidłowości wina wytworzone z wielu odmian winogron, w których główna nie przekraczała 75%, etykietowano zastrzeżonymi nazwami handlowymi lub po prostu jako “wina stołowe”. Nazwa “Meritage” powstała w roku 1988 jako określenie nowej kategorii win w celu odróżnienia win stołowych wysokiej jakości od zwyczajnych win stołowych. Wina Meritage podlegają ścisłym regulacjom. Przede wszystkim muszą być produkowane w całości z mieszanki tradycyjnych odmian gron typowych dla Bordeaux i w stylu regionu, ale na innych obszarach (najczęściej USA i RPA). Odmiany czerwone to m.in. cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec, gros verdot oraz carmenere. Białe odmiany to, m.in., sauvignon blanc, semillion oraz sauvignon vert. Istnieją również inne jakościowe wina wielo odmianowe, poza kategorią Meritage, takie jak np. popularne mieszanki gatunków z nad Rodanu.
Katarzyna
Źródła:
www.wineloverspage.com www.szmugler.com www.wineguru.pl www.bolla.it
|