Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

"Czymże jest imię...?" część V

"Czymże jest imię...?"

część V

(na podstawie artykułu Hoke Harden'a)


Świat wina jest pełen wrażeń zmysłowych, a także intrygujących i zabawnych nazw win i historii z nimi związanych. Przedstawiamy kilka z nich, te powszechnie znane, a także takie, które mogą Was zaciekawić.


Niektóre z nich warto potraktować z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ z braku wystarczających dowodów na to, uważane są raczej za legendy, nie fakty.


Kolejne ciekawe wina mieszkają w Burgundii. Pommard wzięło swoją nazwę od rzymskiej bogini sadów, ogrodów i drzew owocowych - Pomony. Z kolei nazwa Pommard Rugiens odnosi się do głębokiej czerwieni wina. St. Romain i Vosne-Romanee zawdzięczają nazwy Rzymianom, bardzo niegdyś wpływowym w regionie. Mała winnica, której wolno używać szacownej nazwy Chambertin to Griottes-Chambertin. Griottes to dzikie wiśnie.

Kolejna ciekawostka, a właściwie sekret tkwi w akcencie. Kamienista gleba, na której uprawia się winorośl, tak ceniona w różnych regionach, często występuje w nazwach win, różnica tkwi w wymowie: w Bordeaux to Graves (grav), a w Burgundii Beaune-Grèves (grev).

Francuzi kochają nadawać miejscowościom imiona świętych. Wystarczy rzut oka na mapę, żeby zauważyć, że w całej Fracji są ich setki. To samo dotyczy wina. Najczęstszym jest Saint-Martin (święty Marcin) patron Francji. Święty Wincenty (Saint Vincent) jest również bardzo popularny, jako że jest patronem wina i winiarzy, chociaż Francuzi rzadko wspominają o tym, że był Hiszpanem.

Niepowstrzymany i wyjątkowo utalentowany Randall Grahm z winnicy Bonny Doon nie tylko robi świetne wina, ale też nadaje im nazwy w zależności od nastroju. Przez niektórych uważane za dziwaczne, są raczej hołdem producenta oddanym zjawiskom ciekawym, oryginalnym, czy genialnym, niż kopiowaniem z braku własnych pomysłów. Jego wino w stylu francuskiego Chateauneuf-du-Pape zostało nazwane Old Telegram (stary telegram) na cześć jednej z jego ulubionych posiadłości winiarskich Vieux Telegraphe (w której powstała jedna z pierwszych wież przekaźnikowych). Tworząc swoje wino w stylu win rodańskich nazwał je Le Cigare Volante (latające cygaro), a na etykiecie umieścił UFO w kształcie cygara. Była to aluzja do francuskiego prawa, ustanowionego w 1954 przez mera Chateauneuf-du-pape, które zabraniało UFO lądować na terenach winnic. Pod koniec 1954 roku doniesienia z całej Francji o statkach UFO, w większości o wydłużonym kształcie, podobnym do cygara, były tak częste, że władze postanowiły działać. Zarówno pojazd kosmiczny jak i historia ustanowienia prawa znajdują się na etykiecie wina. Z czasem Randall Grahm stworzył również wersję rosé, którą oczywiście nazwał Vin Gris de Cigare. Vin Gris to dosłownie "szare wino" - jest to francuski termin określający kolor rosé: bladoróżowy albo różowy. Etykieta kolejnego produktu Il Pescatore, czyli po włosku "rybaka", przedstawia tegoż rybaka z wędką na pomoście. A nazwa niezapomnianego wina Cardinal Zin (od połączenia cardinal sin – grzech główny i Zinfandel) wiele mówi o jego smaku. Na etykiecie zaś zasiada "diabelsko przystojny" kardynał. Interpretacja zależy od degustującego...

 

Katarzyna

 


Źródła:

www.wineloverspage.com
www.bonnydoonvineyard.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.