Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Jak i gdzie kupować amerykańskie wino?



USA to jeden z najstarszych producentów wina wśród krajów Nowego Świata. Pierwsze winnice powstały na przełomie XVI i XVII stulecia w Teksasie. Pierwsze sadzonki do produkcji wina sprowadzano z Europy. Często padały one ofiarą filoksery lub innych pasożytów i chorób. Dopiero po opanowaniu umiejętności przeciwdziałania chorobom i szkodnikom winiarstwo rozszerzyło się na cały kontynent.

USA z powierzchnią upraw ponad 315 tysięcy hektarów, produkcją rzędu 25 milionów hektolitrów oraz eksportem przekraczającym 2 miliony hektolitrów są jednym z największych producentów i eksporterów (4 miejsce) na świecie. Spożycie wina na głowę jest obecnie pod względem całkowitej ilości najwyższe na świecie i systematycznie rośnie.

Kupowanie amerykańskiego wina, w rzeczy samej niczym nie różni się od kupowania wina z każdego innego kraju na świecie, w którym wina powstają. Najpierw trzeba je choć odrobinę poznać i zrozumieć. Dlatego w ostatnich tygodniach na łamach naszego portalu pisaliśmy bardzo dużo o Stanach Zjednoczonych Ameryki i winach pochodzących właśnie stamtąd.

W przypadku USA, wina produkuje się od Maine do Waszyngtonu, od Florydy do Kalifornii, tzn., że już we wszystkich amerykańskich stanach. W większości są to winiarskie eksperymenty, bo nie wszędzie warunki do uprawy są do końca odpowiednie... My zaprezentowaliśmy Wielką Winiarską Czwórkę USA, czyli winiarską specyfikę największych pod względem jakości i ilości produkowanego wina stanów USA, a także winiarskie roczniki tych stanów, prezentując dużą porcję wiedzy, na co należy zwrócić uwagę szczególnie.

Ponieważ wino, to wino, niezależnie od kraju pochodzenia, należy najpierw wiedzieć, jakiego rodzaju wina szukamy. Później należy spojrzeć na region pochodzenia, bo cieplejszy klimat jest zwykle lepszy dla win czerwonych, a chłodniejszy dla win białych. Jest to uogólnieniem, a nie regułą, natomiast stanowi istotną wskazówkę, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z nieznanymi winiarskimi krajami.

Z tą winiarską świadomością możemy już zacząć nasze zakupy i zwrócić się do przydatnych i praktycznych stron internetowych. To właśnie odpowiednie amerykańskie serwisy stanowią najlepsze rozwiązanie w poszukiwaniu ciągle w Polsce niedoreprezentowanych win. Jednym z nich jest chociażby http://www.allamericanwineries.com. Ta strona jest bazą wszystkich amerykańskich winnic i daje świadomość ogromu winiarskiego biznesu w USA i zaczynając przygodę z tymi winami, pozwala dotrzeć do winnic każdego stanu USA, zobaczyć, które z nich wina wysyłają na zamówienie, dzięki czemu mamy szansę na dostanie w zasadzie każdego amerykańskiego wina z nawet najbardziej „egzotycznych” winnic.

Bardziej praktyczny może okazać się serwis http://wine.appellationamerica.com, który jest największym portalem dotyczącym amerykańskich win. Ma wsparcie największych instytucji winiarskich USA, takich jak na przykład Wine America – The National Association of American Wineries. Na stronie na różne sposoby, możemy dotrzeć do tego co nas interesuje. Interaktywna mapa odnosi nas do winiarskich stanów i pokazuje dostępne w sprzedaży winnice i marki. Win jest rzecz jasna mnóstwo, natomiast tam także serwisowi sommelierzy odnajdują i prezentują najciekawsze wina, te według nich prawdziwie godne polecenia. Serwis ułatwia i pokazuje także najlepsze wina z poszczególnych apelacji AVA. Po uważnym przestudiowaniu strony, która pozwala odnaleźć te najciekawsze, pozostaje jedynie zamówienie odpowiednich marek.


Jak informuje serwis handlujbezpiecznie.pl, gdy już zamówimy produkt, czeka nas kilka opłat. Przede wszystkim musimy zapłacić za przesyłkę, która może być bardzo droga (gdy chcemy wykupić ubezpieczenia i możliwość „monitorowania” przesyłki). Następną opłatą jest 22-procentowy podatek VAT, który będziemy musieli zapłacić. Teraz czas na cło. W wypadku przesyłek o niskiej wartości nie ma obowiązku płacenia go, jednak takie przesyłki rzadko zamawia się aż ze Stanów. W innych przypadkach cło wynosi 3%. Możemy go uniknąć prosząc sprzedawcę, by wysłał paczkę jako „gift”, czyli prezent. Musimy jednak wtedy pamiętać, aby sprzedawca nadał przesyłkę jako osoba fizyczna, a nie firma, bowiem te nie mają prawnej możliwości wysyłania „giftów”. Takie paczki zwolnione są z tego typu opłat.

Czy w ogólnym rozrachunku takie zakupy się zwyczajnie opłacają? Jak najbardziej. Oczywiście najbardziej opłacalne jest kupowanie towarów drogich, bowiem wraz ze wzrostem wartości rośnie rozstrzał cenowy między naszymi, krajowymi a amerykańskimi cenami. Wybór towarów jest tak szeroki (strona aukcyjna Ebay.com, sklepy internetowe), a miejsca z których kupujemy pewne i bezpieczne (chociaż zawsze warto najpierw sprawdzić potencjalnego sprzedawcę, najlepiej przez opinię innych użytkowników), że zawsze znajdziemy tam coś na czym możemy zaoszczędzić.


W Polsce ciągle niewiele mamy win amerykańskich na półkach, a w większości są to wina wyłącznie kalifornijskie. Szerszą ofertę prezentuje kilka internetowych serwisów sprzedażowych, takich jak http://www.ewino.org.pl, http://winezja.pl oraz http://www.euro-wino.pl, gdzie mamy do wyboru i bezpośredniego zamówienia po około 50 różnych pozycji.

Aby odnieść sukces w poznaniu amerykańskich win należy łączyć dostępne w globalnej sieci informacje i portalowe narzędzia, jak na przykład odpowiednio indeksowane wyszukiwarki. Zarówno te rodzime amerykańskie, jak i nasze polskie serwisy. Jest to sposobem na znalezienie  najciekawszych i w jak najkorzystniejszych cenach amerykańskich win, które z pewnością są godne odkrycia.

Oferta win dostępnych bezpośrednio ciągle się zwiększa, natomiast tak naprawdę możemy sprowadzić każde wino, wiąże się to jedynie z większymi kosztami, ponieważ chcąc, czy nie chcąc te sprowadzane z zza Oceanu, muszą ten Ocean przebyć, a to dodatkowo kosztuje.


Jeśli nie przepadacie za spędzaniem wielu godzin i wyszukiwaniu tego, co mogłoby Was zachwycić, to wiedzcie, że wiele amerykańskich win jest już obecnych w naszej bazie win i ocen i klikając tutaj, możecie zapoznać się z nimi wszystkimi. Teraz pozostają jedynie sprawdzone zakupy.


 

 

 

 

Źródła:

http://www.allamericanwineries.com

http://wine.appellationamerica.com

http://www.handlujbezpiecznie.pl

http://www.ewino.org.pl

http://winezja.pl

http://www.euro-wino.pl

http://www.winomania.pl

http://www.helium.com

 

 


 

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.