Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Jak działają skale ocen wina?



100, 98, medal lub wyróżnik – ze wszystkimi tymi oznaczeniami możemy spotkać się na etykietach win. Czasem wręcz utrudniają, zamiast ułatwiać dokonanie wyboru wina.


1. Pamiętajmy, że wysoka ocena nie gwarantuje automatycznie wielkiego wina, zwłaszcza, że odbiór wina jest subiektywny. Zrozumienie ocen i skal, według których oceniane są wina, pozwoli lepiej wybrać wino, którego poszukujemy.

 



2. Systemy oceny Wine Advocate i Wine Spectator należą do najbardziej znanych skal ocen win na świecie. Czym się charakteryzują? 


Wine Advocate – jej autorem jest Robert Parker. Tak naprawdę ocena zaczyna się od 50 punktów, przy czym ocena 59 lub mniej jest traktowana jako wino słabe, 60-69 to wina poniżej średniej, 70-79 średnie, 80-89 powyżej średniej, 90-95 znakomite a powyżej 95 punktów otrzymują wina uznane za wyjątkowe. Jednak liczby te są trudne do zrozumienia, zwłaszcza, jeśli chcemy poznać różnicę pomiędzy winami „granicznymi”, czyli na przykład pomiędzy 95 a 96. Co więcej, skala ta używana jest tylko do konkretnego rodzaju wina. Jeśli Caberneta z Napy oceniono na 90 punktów, a różowego szampana na 85, nie oznacza to, że Cabernet jest lepszy od szampana. Dodatkowe punkt przyznawane są za barwę, aromaty, bukiet, smak, finisz i ogólne wrażenie. Jak w każdej dziedzinie, także tutaj należy z przymrużeniem oka traktować tzw. autorytety, które nie są nieomylne. Mnóstwo winnic wcale nie kryje się z tym, że robi wina w stylu Parkera, żeby dostały one jak najwięcej punktów.


Wine Spectator  używa podobnej skali, jednak wino poddawane jest ocenie kilku redaktorów podczas ślepej degustacji.  Wina, które osiągnęły od 50 do 74 punktów nie są polecane, 75-79 punktów uważane są za pijalne, 80-84 solidne, dobrze zrobione wina, 85-89 bardzo dobre, 90-94 zadziwiające, wyróżniające się oraz 95-100 – wyjątkowe wino. W odróżnieniu od skali Parkera, tutaj im bliżej upragnionej setki, tym większy rygor stosowany jest nie tylko wśród ocen, ale także oceniających.

 



3. Nie należy ślepo wierzyć ocenom win, gdyż nawet eksperci zgadzają się ze stwierdzeniem, iż nie istnieje coś takiego jak „doskonała ocena wina”. W wywiadzie udzielonymi w San Francisco Chronicle ekspert winiarski Stephen Tanzer i redaktor Wine Specatora Thomas Matthews przedstawili kwestię ocen w dość kontrowersyjny sposób – „Popularne odmiany, jak Riesling, Cabernet oraz Pinot Noir mogą otrzymywać często wyższe oceny niż na przykład Sauvignon Blanc lub Beaujolais.”.


4. Nawet najwyższa nota nie zastąpi wina w kieliszku, które za chwilę mamy degustować. Oceny mogą stanowić wskazówkę do oceny wina, jednak nie powinny być wyznacznikiem, co ma nam się podobać, a co nie.



tekst:  Michał "WineMike" Misior

źródło; WikiHow

foto: OnlineWSJ.com

Lonth Thompson Tymepad


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.