Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Jak pisać o winie?



Degustacja wina jest – niestety w mniejszości - przemyślanym procesem, który zachęca do korzystania z dostępnych nam pięciu zmysłów. Słownik używany do opisywania złożonych smaków wina ma charakter opisowy i powiązany jest ściśle z wyobraźnią. Tak zwani i często – również niestety określani - koneserzy wina mogą wykorzystać swoją wiedzę na ten temat, aby napisać o tym na blogu, książce lub w formie notki na portalu społecznościowym. Prawda jest taka, że obecnie, kiedy mnóstwo osób ma jeden, kilka, a nawet kilkanaście blogów, pisanie w ramach jednego tematu nie stanowi większego problemu. Może poza opisem procesu degustacji i przekazaniem ich w sposób zrozumiały dla czytającego.


1. Zrozum degustację
Często można spotkać się z systemem – Zobacz, Powąchaj, Zakręć, Powąchaj, Usta, Finisz i Wynik. Generalnie pisanie o winie znajduje szczególną atencję wśród osób, które uważnie je obserwują i są czuli na ich punkcie.


2. Ostatnie przygotowania..
Przejrzyj książeczkę degustacyjną (jeśli jest dostępna) i na początek wybierz lekkie wina białe, następnie cięższe białe, potem kolejno lekkie czerwone i cięższe czerwone i wzmacniane. 




3. Degustuj!
- przechyl kieliszek pod dostępne światło lub słońce. Uważnie obserwując barwę wina, możesz ocenić mniej-więcej wiek wina, które znajduje się w Twoim kieliszku.


- zakręć kieliszkiem, trzymając za jego nóżkę. Zwróć uwagę na „nogi” wina; im więcej alkoholi i bardziej słodsze wino, tym wolniej spływają po ściankach kieliszka, może też być mnóstwo cienkich „nóg”.


- umieść nos w okolicach dolnej granicy kieliszka, nie bój się dotknąć nosem szkła.


- spróbuj mały łyk wina i od momentu dostania się wina do ust zapamiętaj, a następnie zapisz swoje spostrzeżenia.


- kiedy masz już wino w ustach, możesz złożyć usta w dziubek, zasysając powietrze do jamy ustnej, wtedy lepiej napowietrzysz wino, a co za tym idzie, może dostrzeżesz w nim coś, na co wcześniej nie zwracałeś uwagi?


- jakie wrażenie zostawia wino w ustach – gorycz, tanina, słodycz, a może wyczujesz coś innego?


4. Notatki i słownictwo
Warto robić je na bieżąco. Nigdy nie odkładaj tego na później, gdyż wrażenia związane z winem są ulotne. Ważne jest zapoznanie się ze słownikiem pojęć winiarskich, których na polskim rynku jest coraz więcej, na przykład „Style i smaki wina” „Style i smaki wina” Ed McCarthy i Mary Ewing-Mulligan, („Wielki atlas win” Jancis Robinson i Hugh Johnson, „Encyklopedia wina australijskiego” czy też „Sommelier” Tomasza Prange Barczyńskiego.

- opisz barwę – ciemny fiolet czy ciegiełka, blade złoto czy słomkowe? Warto zaznaczyć nasycenie danej barwy, gdyż samo słowo „czerwony” czy „żółty” niewiele nam powie, gdy ponownie zerkniemy do notatek.

- aromat. Nos odbiera tysiące zapachów, więc jest to część degustacji, która początkującym sprawia sporo problemów. Tutaj każdy ma mnóstwo pola do popisu – bergamotka, świeża pomarańcza, skórka od cytryny, orzechy włoskie, ciemna czekolada, biały pieprz… Tutaj nie ma złych odpowiedzi!

 - struktura wina; szorstka, jedwabista, ciężka? A może jeszcze inna?




5. Opowiedz historię
Po dokonaniu oceny wina warto uzupełnić tekst o okolczności czy też miejsce degustacji, przecież nie opisujemy samej degustacji, bo to możemy zrobić w domu, ale wydarzenie. Czy udało nam się porozmawiać z winiarzem lub osobą z branży winiarskiej? Jak opisywane wino prezentowało się na tle innych?


6. Zjedz!
Nie obawiaj się łączenia w myślach win z jedzeniem, a nuż będzie to początek Twoich kulinarno-winnych eksperymentów?


7. Najważniejsze

Dodaj opis na portalu społecznościowym lub prześlij do pisma lub portalu winiarskiego. Blogi winne są bardzo popularnym sposobem pisania o winie. A może któryś z miesięczników lub serwisów winiarskich będzie zainteresowany Twoimi artykułami?


tekst:  Michał "WineMike" Misior

źródło; WikiHow

foto: Lescaves.co.uk

Palate press


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.