Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Kobiety i Wino


Kilka wieków temu, u schyłku Rewolucji Francuskiej, jedna kobieta na zawsze zmieniła świat Szampana, a co za tym idzie świat wina.

KiW_Veuve_Clicquot magnify Nicole-Barbe Ponsardin, bardziej znana jako Veuve Clicquot (veuve fr. wdowa), zrewolucjonizowała handel szampanem, wynalazła technikę oczyszczania szampana (remuage*), poszukiwała sposobu na wykreowanie marki sprzedając wina z kultową pomarańczową osłoną korka. Od tamtej pory od Burgundii i Alzacji po Australię kobiety wprowadziły sporo zamętu w tradycyjnie męski świat wina.

 

Oto niektóre z nich i kilka win, które rozsławiły:

 


Mary Penfold

KiW_Mary_Penfold magnify Kolejna wdowa, która żyła w czasach wdowy Clicquot i podobnie jak ona przejęła firmę po śmierci męża. Australijka Mary Penfold. Jeszcze przed śmiercią męża w 1870 roku zarządzała majątkiem, nadzorowała proces powstawania wina i eksperymentowała z różnymi odmianami. Do lat 70-tych XIX wieku, według danych właścicieli firmy, z Penfolds pochodziła jedna trzecia wina sprzedawanego w Południowej Australii. Po śmierci Mary Penfold jej wkład w rozwój firmy  odszedł w zapomnienie i to jej mężowi historia przypisuje wszystkie zasługi. Jednak to siła i ciężka praca Mary Penfold stały się podstawą sukcesu firmy.

 

 

 

 

Zelma Long

KiW_Zelma_Long magnify Prawdziwa pionierka, Zelma Long, wtargnęła na winną scenę w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jakiś czas po tym, kiedy jako druga w historii kobieta ukończyła studia enologiczne na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis podjęła pracę w wytwórni win Robert Mondavi. Szybko pięła się w górę i wkrótce stała się czołowym winemakerem w wytwórniach win Robert Mondavi i Simi. W końcu została prezesem Simi, a potem vice-prezesem Chandon Estates. Obecnie jest czołowym winemakerem i współwłaścicielką projektu Vilafonté, projektu powstałego we współpracy kalifornijsko-południowoafrykańskiej, jak również Long Vineyards w Dolinie Napa.

 

 

 

Helen Turley

KiW_Helen_Turley magnify Po krótkich epizodach w firmach Robert Mondavi i Chappellet Winery Helen Turley nie mogła znaleźć pracy w przemyśle winiarskim w Kalifornii, więc przeniosła się do Kentucky, by tam pracować przy wytwarzaniu win. Kilka lat później wróciła do kalifornii, by pracować kolejno w
B.R. Cohn, Peter Michael i w końcu w Turley Wine Cellars. Turley jest pionierką w regionie Sonoma Coast. Posadziła winogrona w regionie uznawanym wówczas za zbyt chłodny na uprawę winorośli. Dzieckiem tego eksperymentu jest Marcassin, jedno z najważniejszych Pinot Noir i Chardonnay Kalifornii. Wina Turley można zdobyć wpisując się na listę oczekujących, jednak dostać się na tę listę jest niemal niemożliwym. Oprócz własnej marki Turley jest konsultantem najlepszych winnic regionu, np. Colgin Cellars czy Bryant Family.

 

 

 


Merry Edwards

KiW_Merry_Edwards magnify Kariera kolejnej kobiety sukcesu z Kalifornii, Merry Edwards, właścicielki Merry Edwards Winery położonej w Russian River Valley, zaczęła się już na studiach, kiedy to Merry rozpoczęła amatorską produkcję win The Merry Vintners. Bardzo wcześnie zainteresowała się zmiennością klonalną. Zaczęła badać różne klony Chardonnay podejmując próbę udowodnienia swojej hipotezy, według której istnieją różnice pomiędzy klonami jednej odmiany. Merry brała udział w tworzeniu Matanzas Creek Winery, w której pracowała do 1984 roku jako główny winemaker. Lata osiemdziesiąte to burzliwy okres w życiu Merry, dopiero w 1997 roku, z pomocą rodziny, udało jej się założyć własną wytwórnię win, która z powodzeniem działa do dzisiaj.

 

 

 

Isabelle Barantin-Canet

KiW_Isabelle_Barantin_Canet magnify Winnica Château-Grillet położona na północy Doliny Rodanu, jedna z dwóch mikroapelacji istniejących we Francji (winnica jest jednocześnie apelacją), wytwarza prawdopodobnie najlepsze Viognier we kraju. I chociaż to nie Isabelle Barantin-Canet stworzyła tę znaną firmę, to właśnie ona nadzoruje produkcję. Winnica była w posiadaniu rodziny Isabelle od 1830 do 2011 roku. Mimo że sprzedała firmę, Isabelle nadal nadzoruje produkcję i sprzedaż wina. Co roku wypuszcza tylko około 130 000 butelek cennego trunku.

 

 

 

Diana i Vanya Cullen

KiW_Vanya_Cullen magnify Vanya Cullen W latach sześćdziesiątych winnica rodziny Cullen, jedna z pierwszych winnic Zachodniej Australii w regionie Margaret River, w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju winiarstwa na wysokim poziomie w regionie. Przez pierwsze lata działalności firmy Diana z mężem eksperymentowali z różnymi odmianami winogron. W końcu Diana porzuciła pracę fizjoterapeuty i została winemakerem pełną gębą. Już w pierwszym roku, jako pierwsza kobieta w historii, zdobyła nagrodę podczas Perth Royal Wine Show. Jej córka Vanya przejęła rodzinną produkcję, zdobywając kolejne nagrody i jeszcze większe uznanie dla firmy.

 

 

 

Susana Balbo

KiW_Susana_Balbo magnify Pochodząca z Argentyny Susana Balbo zdobyła uznanie w Argentynie i na całym świecie. Była pierwszym argentyńskim winemakerem zatrudnionym na stanowisku konsultanta w winnicach europejskich. Susana tworzy wina w wielu krajach, między innymi w Hiszpanii, Australii, Francji. Każdy miesiąc roku spędza w innym kraju ucząc się rozmaitych metod winifikacji. Pracuje w firmie rodzinnej Dominio del Plata, stworzyła własną linię win Crios de Susana Balbo – nazwa i etykieta powstały na cześć jej dzieci. W 2011 roku, Susana przekazała rządy w rodzinnej winnicy synowi, José.

 

 


*Remuage – gdy szampan zostanie uznany za zdatny do spożycia, trzeba usunąć z butelek osad drożdży i wszelkie pozostałości, tak aby cuvée była doskonale klarowna. W tym celu przenosi się butelki na specjalny stojak (pupitre) i układa szyjką do dołu. Personel piwnic (remueurs) codziennie obraca butelki – o jedną czwartą lub jedną ósmą obrotu, raz w lewo, raz w prawo, zmieniając jednocześnie ich nachylenie. Z upływem czasu butelka zmierza do pionu, a wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia osadzają się w szyjce. Proces ten, zwany remuage, trwa przeciętnie od jednego do trzech miesięcy. Po raz pierwszy w historii remuage zastosowano w piwnicach wdowy Clicquot (Veuve Clicquot) w 1818 r.
Kiedy osad skupi się już w pobliżu szyjki butelki, butelkę zanurza się w schłodzonej solance, wskutek czego wino i osad w szyjce zamarzają. Po usunięciu korka, zamarznięta bryłka wina i osadu zastaje wypchnięta z butelki. Czynność ta określana jest jako degorgement.


Katarzyna

 

 

Źródła:

http://www.inc.com
http://onebrilliantbottle.wordpress.com
http://home.online.no
http://squa.re
http://www.womenshistory.com.au
http://www.vilafonte.com
http://www.winespectator.com
http://senelwine.blogspot.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.