Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Korek versus Nakrętka


 

 

Co stoi między nami i winem? Odpowiedź, która sama się nasuwa to: korek. Okazuje się jednak, że w sporze korków z nakrętkami pojawiają się zaskakujące dowody na to, że kwestia nie jest jednoznacznie czarno-biała.

Co lepsze? Korek, czy nakrętka? Kto twierdzi, że  korek, jednocześnie ma rację i jej nie ma. Zapotrzebowanie na wino na świecie, a tym samym na korki, stale rośnie, dlatego warto bliżej poznać przyszłość przechowywania wina. Najpierw przyjrzyjmy się korkom i ich alternatywom Mają prawie identyczne właściwości, jeśli chodzi o przechowywanie i dojrzewanie wina. Warto też spojrzeć na opakowania winne i zastanowić się dokąd zmierza świat wina.


korki_nakretki magnify

Korki
W biznesie winnym korki są numerem 1 w zamykaniu butelek wina od początków XV wieku. Dlaczego? Kora drzewa korkowca jest jednym z niewielu naturalnych surowców na tyle plastycznych by utrzymać w szklanej butelce jej zawartość. Szklane butelki zyskały popularność w tym samym czasie co korki.

Przewińmy do dnia dzisiejszego i przyjrzyjmy się za i przeciw naturalnym korkom:


Za:
- naturalny materiał odnawialny
- faworyzowane historycznie
- udowodniony efekt długiego dojrzewania

Przeciw:
- droższe (2-3-krotnie)
- 1-3% skażona TCA – trójchloroanizolem, który powoduje, że wino traci swój owocowy aromat, nabierając nieprzyjemnego zapachu mokrej gazety
- ograniczone źródło materiału odnawialnego
- zróżnicowana jakość
- naturalne korki oddychają w różnym stopniu

Alternatywa dla nakrętek i korków
Nakrętki używane są w przemyśle winiarskim dopiero od 1964 roku, ale błyskawicznie zdobyły dużą część rynku. W Australii prawie wszystkie wina są zakręcane. Nakrętki stały się tak popularne z powodu gwałtownego spadku jakości korków w latach 80-tych. Producenci wina mieli dość słabej jakości korków, skażonych TCA, więc przerzucili się na zakrętki.

Oprócz zakrętek zrobionych z metalu i plastiku, istnieje kilka rodzajów „sztucznych” korków zrobionych z materiałów od plastiku po polimery roślinne.

Jak wyglądają „za” i „przeciw” korkowych alternatyw?

Za:
- tańsza opcja
- nie ma zagrożenia TCA
- badania nad długością czasu dojrzewania wina dały pozytywne rezultaty
- łatwo się je otwiera

Przeciw:
- niektóre alternatywne opcje nie oddychają
- w większości zrobione są z materiałów nieodnawialnych
- zadają się do recyclingu, ale nie są biodegradowalne
- zróżnicowana jakość produkcji
- kojarzone z tanimi winami

Czy to, że korki oddychają nie stanowi o ich przewadze?
Od lat jednym z głównych argumentów przeważających szalę na rzecz korków, był ten, że oddychają. Argument został obalony, ponieważ zarówno zakrętki, jak i inne alternatywy już  naśladują „oddychanie”. Dostępne są już nakrętki z obliczonym na dłuższy czas poziomem „dostępu tlenu”. Jak na ironię, naturalne korki mają bardzo różne poziomy „dostępu tlenu”.

A może jednak nakrętki mają przewagę nad korkami?
Nie mają, chociaż często uważane są za lepsze ze względu na stosunek jakości do ceny. Następnym razem kiedy będziecie kupować wino w przystępnej cenie zwróćcie uwagę na korek. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że korek nie będzie w 100% naturalny. Zamiast tego, butelka zakorkowana będzie korkiem klejonym, aglomerowanym albo syntetycznym, czyli podrzędnymi korkami, które, co gorsza, również narażone są na skażenie TCA.
Korki naturalne w 100% to jedyna opcja odnawialna, jednak ze względu na cenę rezerwuje się je dla win z wyższej półki cenowej.

wino_puszka magnify
Z szerszej perspektywy: szkło jest ciężkie
Wino staje się produktem codziennym, dlatego poszukiwanie alternatyw dla szkła będzie coraz ważniejsze. Cała masa win dostępnych na rynku nie powinna dojrzewać dłużej niż rok. Takie wina można by swobodnie sprzedawać w opakowaniach z polietylenu, puszkach, czy nawet kartonach. Opakowania tego rodzaju nie wpłyną na smak, a przeważnie są lżejsze, dzięki czemu emisja dwutlenku węgla podczas transportu jest dużo mniejsza.
 
Szkło będzie zawsze odgrywało ważną rolę w procesie smakowania wina, ale nic złego nie ma w codziennym piciu wina z puszki, czy kartonu. Skoro coraz więcej znaczących producentów wina szuka opakowań alternatywnych, czemu nie wesprzeć ich wysiłków mających na celu zmniejszenie ilości odpadów w świecie wina?




tekst: Katarzyna
foto:
winefolly.com

źródło:
winefolly.com

www.czaswina.pl

Komentarze

Ze względu na to, że importuję austriackie wina, a te w 90% zamykane są zakrętką głosuję za nią. Około 5% butelek wina zamykanych korkiem choruje na TCA. Liczba 1-3% jest zaniżona ze względów marketingowych. 95% światowej produkcji wina wypija się w przeciągu 2 lat od zabutelkowania, więc argument dojrzewania przy mikroutlenianiu jest praktycznie nieistotny dla większości win. Otwieranie zakorkowanych austriackich win jest naturalnie bardzo przyjemne, bo znaczyto , że otwieramy wino z najwyższej półki bądź DAC Eisenberg lub Carnuntum Rubin, które muszą być zamknięte naturalnym korkiem.

Moim zdaniem, nie ma nad czym głosować i dyskutować ... wina do "zakręcania/kapslowania" lub korkowania silikonem to te, które mają zostać świeże i do szybkiej degustacji (szkoda drzew i kosztów) lub przedłużonej degustacji (dzięki właściwościom zakrętki/kapsla/silikonu) i tyle ... korek zaś do win dojrzewających (mających potencjał ...jak kto woli) i ... koniec dysputy ;)

Może jeszcze woreczek i słomka? :)
Wolę korki ale nie jest to decydujące przy wyborze wina. Ciekawą alternatywą są Bag in Box. Minus-przez dłuższy czas (w zależności od tempa spożywania) jest się przywiązanym do jednego wina.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.