Książka z winem w tle
Leniwe wieczory z książką w fotelu i z kieliszkiem wina? Mamy kilka książkowych pomysłów całkiem zgrabnie wpisujących się w winną konwencję. Specjalnie dla Was co tydzień publikujemy książki z winem w jakiejś roli.
Pierwszy przewodnik po Polskich winnicach, smakach, festiwalach wina i nie tylko. Nie lada gratka...
Winnice w Polsce
Winnice w Polsce. Wszystko o enoturystyce
Ewa Wawro
Multico Oficyna Wydawnicza
Choć tradycje winiarskie w Polsce dopiero się kształtują, rodzimi winiarze nie narzekają na brak zainteresowania enoturystów. I nic w tym dziwnego – winiarska Polska jest niezwykle intrygująca, nieodkryta, a dla wielu zagranicznych turystów wręcz dziewicza.
„Winnice w Polsce” to pierwszy, i jak dotąd jedyny, przewodnik po polskich winnicach dostępny na rynku wydawniczym. Znalazły się w nim prezentacje 40 winnic z całej Polski oraz wiele praktycznych informacji.
Z książki dowiesz się m.in.:
- czego enoturysta powinien szukać w ofercie winiarza,
- kiedy i gdzie odbywają się najważniejsze winiarskie imprezy, festyny i degustacje, - dokąd pojechać, w jakich miejscach się zatrzymać i gdzie dodatkowo, oprócz polskiego wina, można skosztować regionalnych przysmaków, - jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć przy okazji pobytu w winnicy.
Polscy winiarze udowodnili, że potrafią nie tylko wyprodukować dobre wino, ale i przygotować w pełni profesjonalną ofertę turystyczną. Przekonajmy się o tym sami, wędrując winiarskimi ścieżkami.
"Książka Ewy Wawro „Winnice w Polsce. Wszystko o enoturystyce" to w zasadzie pełnoprawny przewodnik. Znajdziemy w nim krótką historię winiarstwa na świecie i w Polsce. Nie zabrakło też informacji o najbardziej popularnych regionalnych, winnych festiwalach, czyli Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle, Święcie Winobrania w Zielonej Górze, czy Święcie Wina w Janowcu. Autorka, jako entuzjastka polskiego wina, z wielką starannością opisuje 40 polskich winnic.
W interesujący i przystępny sposób przekazuje ciekawostki historyczne o każdej z nich, oraz cechy charakterystyczne tamtejszych terroir i rodzajów uprawianych odmian. Przy bogato ilustrowanych opisach winnic znajdziemy informacje o tym, co proponują. A oferują wiele. Oprócz degustacji wina możemy spodziewać się także smakowania wędlin, serów czy kawy, zwiedzania winnic i piwnic, a nawet organizacji warsztatów produkcji wina i soków owocowych. Poza tym autorce udało się zamieścić praktyczne wskazówki dotyczące bazy noclegowej, łącznie z odległością do najbliższego pensjonatu, hotelu lub gospodarstwa agroturystycznego. Moim zdaniem, książka Ewy Wawro jest fantastycznym poradnikiem dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć więcej na temat polskich win i winnic oraz przewodnik dla tych, którym marzy się wycieczka szlakiem rodzimych winnic i zabytków. Po przeczytaniu tej książki nabrałam ochoty na taki rajd właśnie. Dlaczego? Bo to idealny sposób na poznanie ciekawych zakątków Polski i winiarskie podróże, zwane inaczej enoturystyką. Na pewno na mojej trasie znajdzie się Winnica Domowa Kalisja w województwie lubelskim. Winnicę prowadzi p. Roman, z zawodu listonosz, a „ z zamiłowania poszukiwacz smaków i zapachów", jak określa autorka książki. To właśnie u niego, oprócz degustacji wina, możemy liczyć na smakowanie kawy, którą sprowadza z całego świata, sam wypala, mieli przed podaniem i zaparza w caffettierze. Kuszące, prawda?" (Edyta Ciepieńka)
"Polskie winnice" opierają się na prostym zamyśle i jego układzie. Początek książki to krótka historia winiarstwa w Polsce i na świecie, opis kształtujących się rodzimych regionów winiarskich oraz - to nieco bardziej rozwinięta część - zagadnienia poświęcone enoturystyce i jej możliwościach w Polsce (w książce znajdziemy opisane zarówno małe winiarenki jak i profesjonalne winiarskie SPA), znajdziemy tu także informacje dotyczące imprez winiarskich oraz wykazanie zdrowotnych zalet konsumpcji wina. Pozostałą część książki zajmują poszczególne opisy czterdziestu polskich winnic. Są one poukładane województwami. Na każdą notę winnicy składają się ogólne informacje, ciekawostki oraz historia powstania i rozwoju posiadłości. Czytelnik dowie się co dokładnie w zakresie enoturystyki jest w stanie zaoferować każdy winiarz (degustacje wina i lokalnych przysmaków, nocleg, etc.). W każdym profilu podane są także dane adresowe winnicy oraz zwięzłe turystyczne wskazówki podpowiadające co warto jeszcze w okolicy zwiedzić. Wszystkie te elementy czynią "Polskie winnice" przystępną lekturą dla tych, którzy nie mają zbyt dobrego geograficznego rozpoznania na temat polskiego winiarstwa i jego obecnych możliwości enoturystycznych. Ewa Wawro jest dziennikarką i sekretarzem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia - wie o czym chce opowiedzieć. Książka napisana jest przystępnym językiem, zawiera bardzo dużo fotografii i cennych praktycznych wskazówek dla czytelnika. Jest to naprawdę idealna propozycja na wakacje. Kto więc jeszcze nie zaplanował wojaży a chętnie obrałby kurs na polskie winiarnie - niech zapakuje w plecak omawianą książkę, dobry korkociąg i rusza w drogę. Bardzo możliwe, że w którejś winnicy skrzyżują się nasze ścieżki." (Mariusz Kapczyński)
Źródła:
http://www.multicobooks.pl http://www.gastronauci.pl http://vinisfera.pl
|