Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Ukochany Liebfraumilch

 

 

wormacja-kosciol magnify Kościół NMP w Wormacji Wormacja jest miastem słynnym z co najmniej kilku powodów. To w tutejszej katedrze ogłoszono za herezję nauki Marcina Lutra. Jest także stolicą najbardziej rozległego regionu winiarskiego w Niemczech - Rheinessen. Co więcej, znajdujący się tam Kościół - Liebfrauenkirchen – w XVIII wieku dał nazwę jednemu z najpopularniejszych regionalnych win Niemiec. Liebfrauenmilch lub Liebfraumilch to półsłodkie białe wina produkowane zwłaszcza w regionach Rheinhessen, Palatinate, Rheingau i Nahe. Cieszą się one szczególnym zainteresowaniem w Polsce, a także innych krajach. Oryginalna niemiecka pisownia to "Liebfrauenmilch" i oznacza dosłownie "mleko ukochanej Pani (Maryi)"

 

Stwierdzenie Ukochany Liebfraumilch dobrze odzwierciedla powszechność i popularność tych win zarówno wśród osób młodych i starszych. Często występuje w niebieskich butelkach i jest dostępny prawie w każdym sklepie.

 

 

liebfraumilch magnify Jest to jednak inne wino niż te z XVIII wieku, gdyż zmieniły się przepisy apelacyjne i rozszerzono możliwość tej nazwy także dla win z innych winiarskich regionów Niemiec. Prawdziwe Liebfrauenmilch, według osiemnastowiecznych zasad produkcji, było wyłącznie produkowane ze szczepu Riesling i stanowiło najlepsze wino regionu Rheinessen. Obecnie jest prawie w ogóle niedostępne. Od roku 1910 jest to nazwa klasyfikacyjna, niemieckiego wina jakościowego klasy QbA. Jest produkowane głównie w regionach: Rheinessen, Palatynat, Nahe lub Rheinhag. Do produkcji używa się winogron odmiany riesling (zawartość tej odmiany jest z reguły minimalna), Müller-Thurgau, Silvaner i Kerner (łącznie minimum 70%), może być z przewagą którejś z tych odmian, ale na etykiecie nie wolno podawać nazwy żadnego szczepu), z ewentualnym możliwym dodatkiem odmian: Ortega, Morio-Muskat i in. Wino jest półsłodkie lub nawet słodkie (zaw. cukru resztkowego 18–45 g/l).

 

Z powodu trudnej do wymówienia nazwy, na innych rynkach (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) występuje pod nazwą Blue Nun, czyli Niebieska Zakonnica (niezastrzeżona) i Black Tower (prod. przez wytwórnię Reh Kendermann). Zapraszam do zapoznania się z ocenami win typu Liebfraumilch na stronach naszego Portalu. Kosztujcie sprawdzone Ukochane Liebfraumilch!

 

Bartosz

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.