Jeszcze nie tak dawno Merlot był jedną z popularniejszych i najczęściej uprawianych odmian na świecie. Coś jednak sprawiło, że coraz więcej pytanych, całe rzesze wręcz twierdzą, że Merlota nie lubią. I właściwie nie są w stanie podać powodów. Podejrzanie często pojawiająca się wzmianka o filmie 'Bezdroża' może nas naprowadzić na trop. W filmie, postać grana przez Paula Giamatti dość emocjonalnie wyraża swoją opinię na temat Merlota własnie. Wygląda na to, że wpływ tej gorącej tyrady na spadek spożycia Merlota był ogromny.
Czas zmienić nastawienie. Merlot to już nie jest 'Chardonnay czerwonych win'. Spadek sprzedaży sprawił, że Merloty kiepskiej jakości zniknęły z widoku, a producenci zmienili oblicze tego szczepu.
Popularność Merlota była jak najbardziej uzasadniona. To uwodzicielskie i zajmujące wino, które jest również wspaniałym partnerem w mieszankach. Z jedzeniem również komponuje się wyśmienicie bez względu na region z którego pochodzi.
Odwieszamy uprzedzenia i próbujemy!
Trzecie połączenie: Republika Południowej Afryki
Nie jest to klasyczny Merlot, ale jak w przypadku wielu win produkowanych w Republice Południowej Afryki, tak i ta odmiana ze Starego Świata daje tu niezwykłe rezultaty. Wina mają ciemniejszą barwę i urzekają ostrymi, mrocznymi, ziemistymi nutami. Do tego dochodzą całkiem przystępne ceny – argument nie do przeoczenia.
Południowoafrykański Merlot aż się prosi o jagnięcinę. O Marokański Gulasz z Jagnięciny. Smak jagnięciny pięknie uzupełnia ciemny, pikantny charakter tego wina. Jedwabisty, pikantny gulasz dodaje kolejne warstwy do złożonej smakowej piramidy wina. Sama radość dla podniebienia. To danie nie będzie współpracować z każdym Merlotem, ale do południowoafrykańskiego ma wyraźną słabość.
Marokański Gulasz z Jagnięciny
Składniki na 4 porcje:
1,1 - 1,4 kg chudej jagnięciny pokrojonej na ok 2,5- centymetrowe kawałki 3 łyżki mąki 1 1/4 łyżeczki soli 1/4 łyżeczki pieprzu 2 łyżki masła ok 500 ml rosołu z kurczaka 1/4 łyżeczki mielonego imbiru 1/4 łyżeczki cynamonu 1/8 łyżeczki mielonego ziela angielskiego 1/8 łyżeczki pieprzu cayenne 1 duża cebula, posiekana 12 suszonych moreli 60 g rodzynek 3 wąskie marchewki, obrane i pokrojone 2 średnie korzenie pasternaku, obrane i pokrojone na ok. 2-centymetrowe kawałki
1. Jagnięcinę włóż do miski z mąką, 1/2 łyżeczki soli i pieprzem. Obtocz tak, żeby bardzo dokładnie pokryła się mączną mieszanką.
2. W dużym rondlu roztop masło na średnim ogniu. Dodaj połowę jagnięciny i gotuj około 7 minut, aż zbrązowieje. Przełóż do wolnowaru (z ang. slow cooker, Crock-pot ) albo naczynia do gotowania na wolnym ogniu. Pozostałą jagnięcinę przygotuj w ten sam sposób.
3. Do rondla wlej rosół dodaj pozostałą sól i drewnianą łyżką zeskrob to co przywarło do dna patelni. Tak powstały płyn, a także przyprawy, cebulę, morele, rodzynki, marchewki i pasternak dodaj do wolnowaru. Przykryj i gotuj na małym ogniu około 5,5 godziny, aż jagnięcina będzie miękka.
Smacznego!
tekst: Katarzyna foto: www.myrecipes.com źródła: www.myrecipes.com www.snooth.com |