Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Merlot w smakowitym towarzystwie

 

 

Jeszcze nie tak dawno Merlot był jedną z popularniejszych i najczęściej uprawianych odmian na świecie. Coś jednak sprawiło, że coraz więcej pytanych, całe rzesze wręcz twierdzą, że Merlota nie lubią. I właściwie nie są w stanie podać powodów. Podejrzanie często pojawiająca się wzmianka o filmie 'Bezdroża' może nas naprowadzić na trop. W filmie, postać grana przez Paula Giamatti dość emocjonalnie wyraża swoją opinię na temat Merlota własnie. Wygląda na to, że wpływ tej gorącej tyrady na spadek spożycia Merlota był ogromny.

Czas zmienić nastawienie. Merlot to już nie jest 'Chardonnay czerwonych win'. Spadek sprzedaży sprawił, że Merloty kiepskiej jakości zniknęły z widoku, a producenci zmienili oblicze tego szczepu.

Popularność Merlota była jak najbardziej uzasadniona. To uwodzicielskie i zajmujące wino, które jest również wspaniałym partnerem w mieszankach. Z jedzeniem również komponuje się wyśmienicie bez względu na region z którego pochodzi.

Odwieszamy uprzedzenia i próbujemy!

Drugie połączenie: Waszyngton, Columbia Valley

Merlot z Waszyngtonu jest „obsesyjnie” dobre. Bogate, dojrzałe – bardzo w stylu Kalifornii, a jednocześnie zrównoważone i zbudowane jak Bordeaux. Idealne do pierwszych nieśmiałych merlotowych prób. Dla smakosza z kolei, to najbardziej dynamiczny Merlot na rynku.

Takie wino stanowi wspaniałe połączenie z Klasycznym Stekiem Filet Mignon. Merlot ma zwykle dość delikatną strukturę i kwasowość, dlatego pasuje do dań pieczonych i duszonych. Jednak ponętnie zbudowany waszyngtoński Merlot idealnie pasuje do trochę łagodniejszej wersji steka.


Merlot_potrawy_mignon magnify Klasyczny Stek Filet Mignon

Składniki na 4 porcje:

2 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu
1/4 łyżeczki suszonego rozmarynu
1 łyżeczka suchej musztardy (musztardy w proszku)
3/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki suszonego czosnku
4 steki z polędwicy wołowej grubości 2,5 cm o wadze ok. 115 gr
olej do smażenia w spray'u





1. Rozgrzej grill.

2. Ziarenka pieprzu i rozmaryn zmiel grubo np. w młynku do przypraw albo kawy. Połącz pieprzową mieszankę z suchą musztardą, solą, czosnkiem i równomiernie wetrzyj w steki z obu stron.

3. Ułóż steki na grillu równomiernie spryskanym olejem do smażenia. Grilluj steki po 3 minuty z każdej strony albo do ulubionego stopnia wysmażenia.

Smacznego!


tekst: Katarzyna
foto:
www.myrecipes.com

źródła:
www.myrecipes.com
www.snooth.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.